MUSKİ ve Büyükşehir hakkında suç duyurusu!

Bodrum’dan bir dost uyardı.

Bodrum/Gündem de Tandoğan Uysal’ı okudun mu?” diye sordu.

Şeytan taşlamaktan okumaya vakit mi kalıyor...

Bodrumlu dostum “Çok önemli” dediği yazının linkini attı, Tandoğan Uysal’ın “Yalıkavak Küdür Koyuna MUSKİ skandalı doğru çıktı” başlıklı yazıyı okuyunca aklıma ilk gelen geçen sene bugünlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin haşere (vektör) mücadelesi ile ilgili yazımı ve o yazı karşısında Osman Gürün’ün talimatıyla “Dezenformasyon Yasasını ihlal ettiğim” gerekçesiyle savcılığa yapılan suç duyurusunu anımsadım...

Tandoğan Uysal da “Bodrum Gündem yazıları...”nda “AKP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın Yalıkavak Küdür koyuna kanalizasyon bağlantı iddiası doğru çıkınca MUSKİ’ye 464 bin 585 TL ceza geldi. Bu cezanın muhatabı MUSKİ olmasına karşın MUSKİ, bunu vatandaşa yolladığı faturalardan keserek ödeyecek.” diye yazmış.

Tandoğan Uysal dua etsin, artık Osman Gürün Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı değil...

Gerçi Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın basın ile ilişkiler konusunda nasıl bir anlayışa sahip olduğunu da bilmiyoruz, ama...

xx xx xx

Tandoğan Uysal ilginç yazısında “İlk Aydın Ayaydın gündeme getirmişti” ara başlığı altında “Yalıkavak Küdür Koyuna arıtmayı by-pass ederek ayrı bir hat döşeyerek kanalizasyonu kuru dere üzerinden denize deşarj ederek halk sağlığını tehdit ettiği tahlil sonuçları ile kanıtlanınca MUSKİ’ye yüklü idari para cezası geldi. Sayın Aydın Ayaydın’ın seçim propagandasında katıldığı çeşitli televizyon kanallarında, MUSKİ’nin üzerinde özellikle durarak, halkın sağlığını tehdit eden bu kanalizasyon karışımı üzerinde durmuş ve görüntülü olarak dile getirmişti.” derken, Aydın Ayaydın’ın hemen her açıklamasında, katıldığı her TV programında kullandığı “MUSKİ Genel Müdürünü görevden alacağım” ifadesini de anımsatarak şöyle devam etmiş:

Aydın Ayaydın, seçim kampanyalarında sürekli olarak MUSKİ Genel Müdürü Sayın Baki Ülgen’i hedefe koymuş, eğer seçimi kazanırsa onu hemen görevden alacağının mesajları vermişti. Hem Bodrum’un susuzluğu, hem de denize arıtmasız kanalizasyon suları nedeniyle MUSKİ Genel Müdürünü hedefe koyan Aydın Ayaydın’ın bu iddiası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı laboratuvarlarından gelen sonuçlar sonucu doğru çıktı.

xx xx xx

Ne zamandır “Aydın Ayaydın seçimi kazanmış olsaydı, ilk icraatı MUSKİ Genel Müdürü’nü görevden almak olacaktı. Seçimi Ahmet Aras kazandı... MUSKİ’nin beceriksizliklerinin Bodrum’da Osman Gürün’den çok muhatabı olan ve olumsuzlukların faturalarını ödemekle karşı karşıya kalmış bulunan Ahmet Aras ne yapacak?” diye bir soruyu gündeme getirmek istiyorum.

Dedim ya şeytan taşlamaktan vakit yetmiyor...

Ben de merak ediyorum; Şimdi Ahmet Aras ne yapacak?

Tandoğan Uysal da yazısında bu gelişme karşısında “Ahmet Aras bu ceza karşısında bakalım ne yapacak?” diye sormuş ve şöyle devam etmiş:

Halkın sağlığını direk hedef aldığı için 464 bin 585 TL’lik idari yaptırım cezasının MUSKİ’nin tepesine nasıl yansıyacağı da merak konusu oldu.

Bakalım Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Başkanı Sayın Ahmet Aras, bu MUSKİ skandalı karşısında ne yapacak?

xx xx xx

Yazısında Çevre Bakanlığınca Aydın Ayaydın’ın iddiası üzerine üzerine konuya el konulduğunu anımsatan ve ortaya çıkan verilerin halk sağlığını tehdit edici boyutta olduğuna vurgu yapan Tandoğan Ünsal şöyle anlatmış:

MUSKİ’nin by-pass’ı sonucu ortaya atılan deniz kirliliğine ve insan sağlığına zararlı olduğu iddiaları üzerine Çevre Şehircilik Bakanlığı konuya el atmıştı.

Çevre Şehircilik Bakanlığı laboratuvarına akredite yapılan tahlil sonuçlarında ürküten bir tablo ile karşılaşıldı.

Denize dökülen yerden ve biraz ötesinden alınan örneklerin halk sağlığını tehdit edici boyutta verilere ulaşıldı.

Ürküten tablo ile karşı karşıyayız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı laboratuvarlar sonuçlarında özetle şöyle denildi:

Bodrum Yalıkavak MUSKİ’ye ait atıksu arıtma tesisine 23.03. 2024 tarihinde İhbar üzerine denetim gerçekleştirilmiştir. Denetim anında dereye deşarj edilen borudan, derenin denize ulaştığı noktadan ve denizden olmak üzere farklı noktalardan denetim numuneleri alınmıştır. Bu noktalarda yosun tuttuğu ve yoğun koku gözlemlenmiştir.

xx xx xx

Tandoğan Ünsal’ın aslında sadece MUSKİ’nin değil, Büyükşehir’deki “hizmet” anlayışının hali pürmelalini ortaya koyan yazısı pek çok bakımdan turnusol kağıdı gibi... Yazıda “Fekal/Koliform” dan söz ediliyor. Bu konu daha önce de gündeme gelmişti... Bir meslektaşımız, sanıyorum Altar Zeyhan’dı.. Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nün isteği üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin bakanlıkça akredite laboratuvarında yapılan incelemede Menteşe’deki Arıtma Tesisi’nden çıkan ve park bahçe sulamasında kullanılan atık suda da “Fekal/Koliform”a rastlandığını gündeme taşımıştı...

Muğla Basınında fikri takipçilik olmadığından sonra ne oldu bilen yok!!

Neyse, Tandoğan Ünsal’ın çarpıcı yazısından devam edelim:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca akredite laboratuvar tarafından yapılan numune analiz sonuçlarına göre,  tesisten dereye doğru giden borudan alınan atıksuyun fekal koliform değeri 50.000 Kob/100 ml, Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ) 95 mg/L, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) 180,7 ml/L, Askıda Katı Madde (AKM) 82 mg/L değerinin çıkmış olduğu derenin denizle birleştiği nokta ve denizden alınan numune sonuçlarında ise FEKAL KOLİFORM tespit edilmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporunda, analiz sonuçlarının uygunsuz ve halk sağlığını tehdit etmesinden  dolayı MUSKİ’ye 2872 Sayılı Çevre Kanunun 20. Maddesi (ı) bendi gereği 464.585,00 TL idari yaptırım uygulanmıştır.

xx xx xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ hakkında suç duyurusu

Yazıda bu ara başlığı görünce, “Eyvah benim başıma gelen Tandoğan kardeşimizin başına da gelmiş” diyordum ki değilmiş...

Ara başlığın altında şöyle yazıyordu:

Muğla Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ayrıca Bodrum Cumhuriyet Savcılığına 15.04.2024 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

İzliyoruz...

Tandoğan Ünsal eline yüreğine sağlık...

-----------------

GÜNÜN SÖZÜ; Kötülükle işin başında mücadele etmek, sonunda etmekten daha kolaydır.--Leonardo da Vinci

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.