Halk İradesini Sandıkta Söyler

Değerli dostlarım, 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 Tarihlerinden yaklaşık on (10) ay sonra Türkiye’mizde “Mahallî Seçimler” (Yerel Seçimler) 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşti. Adı üzerinde yerel (mahallî) anlamdaki seçimler büyük bir olgunluk içinde ilçem Ula’da da gerçekleşti. Halkın doğrudan yerel anlamda idare edecek yöneticilerini seçtiği bu seçimlerde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçem Ula’da da muhalefet partilerinin zaferi demeyelim ama seçim de bir yarış olduğuna göre, muhalefet partilerine mensup siyasal irade ipi göğüsledi. İlçem Ula 1895 yılında belediye teşkilatı ile tanışmıştır. Bugünkü tarihimizden yaklaşık 129 yıl önce belediye teşkilatı kurularak yerel anlamdaki idareciler halkını yönetmeye, idare etmeye başlamışlar. Bu zaman zarfında tüm Türkiye’de olduğu gibi Ula’da da muhtelif siyasal partilere mensup yöneticiler ilçem Ula’da görev almışlardır. Zaman zaman askerî darbeler neticesinde demokrasimiz askıya alınsa da halk bu meseleyi sandıkta çözmeyi başarmıştır.

Çok gerilere götürmek istemem ama ilçem Ula 1974 seçimlerinden itibaren taa 2019 seçimlerine kadar muhalefet partilerine mensup belediye başkanı ve meclis üyeleriyle idare edildi. Bu arada ilçem Ula’da Cumhuriyet Halk Partisine mensup belediye başkanı kesintisiz olarak 1989-2009 yılları arasında 20 yıl hizmet etme bahtiyarlığına ermiştir. 2009-2014 arasında yine muhalefet partisine mensup bir belediye başkanı görev yapmış olmasına rağmen,1989-2009 yıllarına da hizmet eden muhalefet partisine mensup belediye başkanını tekrar 2014-2019 yılları arasında seçerek göreve getirmiştir. 2019 yılında yapılan Mahallî İdareler Seçiminde iktidar partisine mensup siyasal partiye mensup belediye başkanına kavuşan ilçem Ula, elim bir yol kazasına uğrayarak öbür aleme uğurladığımız merhum İsmail Akkaya Başkanımız yaklaşık 2.5 yıl görev yaparak arkasından çok konuşulacak eser, proje ve hizmetler bırakarak öbür aleme göçtü. Yerine meclis tarafında birlikte hareket ettikleri Mimar Özay Türkler Beyefendi kardeşim görevi devralarak merhum başkanımızın başlattığı tüm proje, plan ve yatırım anlamımdaki hizmetleri tamamlamak halkına daha müreffeh bir hayat sürdürecek çalışmalara imza atarak kendi tabiri ile kırk yılda yapılamayanı beş yılda yaparak yapılan 31 Mart seçimlerinde aday olarak beş yıllık bir hizmet ve eser siyaseti için ilçem Ula halkından yetki talep etti.

Geçenlerde ilçem Ula’da bir ilke de imza atan iktidar partisine mensup bu mimar Özay Türkler Başkanımız konuşması esnasında 130 yıllık belediye tüzel kişiliği devamı esnasında hiç açılış yapılmamış olduğunun altını çizerek yeni yeni başka projelerle de halkımıza hizmet etmeye kararlıyız mesajını verdiydi. Bu çalışma da ilçem toplum sağlığı merkezimizin yanında 24 saat kesintisiz hizmet verecek sağlık kuruluşunun açılış esnasında yaptığı konuşmaydı. Çokta alkış alan bu konuşmanın altında yatan gerçek ise ilçem Ula’da kırk yıllardan beri kamu yatırımı alamamasıydı. Geçen beş yılda nelerin yapıldığını hangi yatırımlara imza atıldığını önceki yazılarımda kısa kısa da olsa sizlerle paylaşmış idim. 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçiminin propaganda sırasında dikkatimi çeken sadece bir konuyu da hatırlatarak seçimin sonuçlarına (tabii sadece ilçem Ula ile ilgili olacak) geçeceğim.  Fethiye ilçemizin muhalefet partisine mensup belediye başkanı (yine bu seçimde seçildi) 2019-2024 yılları arasında 100.000 metre kare kilit parke döşedik diye beyanatta bulunarak bu çalışmayı halkına duyurdu ve gururla bu hizmeti yaptıklarını izah etti. Pekâla Ula Belediye Başkanı bu zaman zarfında 2019-2024 yılları arasında kaç metrekare kilitli parke taşı döşemiştir. Daha fazlası var ama 816.000 metrekare kilitli parke taşı döşediklerini hem yazılı hem de kitapçık halinde yapılan hizmetler başlığı altında halkına sundu. Muhalefet partisine mensup belediye başkanı 100.000 metrekare döşedik diye gururla halkına izah ederek tekrar görev istiyor, iktidar partisine mensup belediye başkanı 816.000 Metrekare döşedik diye gururla ve onurla halkından tekrar yetki talep ediyor.

Gelelim kesin olmayan seçimin sonuçlarına.  Rakam olarak vermeyeceğim ama yüzde olarak vererek sizi aydınlatmaya devam edeceğim. 31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahallî İdareler Seçiminde ilçem Ula halkı oyunu kullandı. Oyunu hizmet ve eser siyasetinden yana değil muhalefet partisine mensup ve ilçem Ula’ya yatırım anlamında hiçbir taahhüdü ve beyanatı olmayan Cumhuriyet Halk Partisine mensup bir arkadaşa hem de çok çok farkla kullanılan oyların  %57.62 oy oranı ile 10.625 rey alarak belediye başkanı seçilmiş oldu. İlçem Ula’ya hayırlı olsun. Ula halkı bu şekilde oy kullanarak sandıkta bu sonucu çıkardıysa başımızın üstünde yeri vardır. Demokrasilerde sadece sandık değildir diyenlere de bu cümlem kapak olsun. Pekâla geçmiş 5 yılda kırk yıllık mesafede yapılamayanları yaparak tekrar yetki isteyen iktidar partisine mensup belediye başkan adayı ne kadar oy aldı dersiniz. %34.92 ve 6.440 oy alarak seçilemedi. Maalesef seçilemedi. İlçem Ula halkının sandıkta verdiği karardır. Saygı duyarız. Hizmet ve eser siyaseti yerine adını artık siz koyuverin ne siyaseti ipi göğüsledi.  Tabii bu tabloyu iyi anlamak için 2019 tarihinde yapılan seçim sonuçlarına bakmak lazım. Rahmetli İsmail Akkaya kullanılan oyların % 46.47’si olan 8.145 oy almış, muhalefet partisine mensup aday (1989-2009, 2014-2019 tarihlerinde görev yapan) ise kullanılan oyların %40.85’i 7.161 oy almış. İkinci muhalefet partisine (İyi Parti) mensup aday da kullanılan oyların %10.72 olan 1879 oy almış. Tabii 2019 seçimlerinden sonra gerek pandemi ve gerekse depremden dolayı ilçem Ula çok göç aldı ve almaya da devam ediyor. Toplam oy verecek kişi sayısı 20.000 civarında diye biliyorum. Yanlış veya eksik olabilir. 31 Mart seçim sonuçlarını daha detaylı olarak gelecek yazılarımda (Kesin sonuçlar ilan edildiğinde konular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım.

Hatasız ve kazasız, kavgasız ve gürültüsüz biçimde 31 Mart Mahallî İdareler Seçimi tamamlandı. Halkımızın sandıkta gösterdiği iradeye saygımız vardır. Bizim üzerinde durduğumuz konu ise ilçem Ula için olabilir, yatırım ve hizmet konusunda çoook gerilerde kalan bir ilçedir. Geri kalmış değil geriye bırakılmıştır. Zar zor geçtiğimiz bu beş yılda biraz kımıldadıydı eser ve hizmet anlamında. Çıkmaz sokak olmak istemiyoruz. Çabamız ilçemiz Ula’da yaşayan halkımızın daha rahat ve daha müreffeh bir ömür sürmesidir. Tekraren seçimin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, yeni göreve seçilen belediye başkanı ve meclis üyelerinin ilçem Ula halkı hayrına hizmetler yapacağı ümidimi taşıyorum.

Hoşçakalınız. Sağlıcakla kalınız…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Öztepe - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.