Ahmet Aras’la gelen fark ve demokrasi zaferi

AK PARTİ İKTİDARI DEVAM EDİYOR

Dünkü yazımı okuyup arayan bir dost “Süleyman Demirel’in ‘Galibiyetin zaferin babası çok olur... Mağlubiyet yenilgi yetimdir...’ sözünü kullanırken, ‘Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur.’ sözünü neden kullanmadın?” diye sordu. Aslında başka soranlarda oldu.

Bu seçimde 40, 50 yıl sonra CHP’nin kazandığı iller oldu. Ortada CHP açısından bir zafer var. Üstelik bu herhangi bir parti ile değil, “milletle yapılmış” bir ittifak sonucu... Ancak CHP’lilerin yavaş yavaş bunun sarhoşluğundan çıkarak, sonucu, sonuçları sağlıklı duyu ile objektif değerlendirmelerinde yarar olacaktır.

Dünkü yazımda rahmetli Demirel’in “Boş tencerenin yıkamayacağı iktidar yoktur.” sözünü kullanmadım, çünkü bir genel seçimden değil, yerel seçimden çıktık ve yerelde çok ciddi iktidar değişiklikleri olmakla birlikte genel iktidar devam ediyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul odaklı olarak yerel seçimi genel seçim havasına sokmuş ve muhalefet de bu hava içine girmiş olsa da geçen yerel seçimde İstanbul ve Ankara’da iktidara “sarı kart” gösteren seçmen; ki bunun içinde AK Partililer de var, bu seçimde ikinci sarı kartı gösterdi... Bunda “boş tencere” çok etkili oldu. Dün ben bu satırları yazarken AK Parti’de MYK toplantısı devam ediyordu. Oradan ne çıktı bilmiyorum. Çıkan AK Parti’yi önümüzdeki seçimde “kırmızı kart” görmekten kurtarır mı onu da bilmiyoruz, ama MYK sonucunu ayrıca değerlendiririz.

Yani AK Parti iktidarı devam ediyor...

xx xx xx

AK PARTİ BAŞTA BÜTÜN PARTİLERDEN DEĞİŞİM BEKLENİYOR

Seçim gecesi “Emekli vurdu gol oldu” diye paylaşım yapmıştım.

O paylaşımın altına bir okurum “Profil resimleri Türk bayrağı olsun, Gününüz Cumhuriyet, Zafer Türk'ün.???” diye yorumda bulundu. İnsanların sevincini, heyecanını anlayışla karşılamak lazım.

Çok şükür o gece çok ciddi olumsuzluklar da yaşanmadı. Dost düşman herkes Türkiye’de “seçim demokrasisi”nin sürdüğünü, sağlıklı bir şekilde işlediğini gördü. Takdir edildik...

Ki okurumun “profiller Türk bayrağı olsun” fikri o gece çok yaygın bir fikir haline de gelmedi.

Çünkü kazananlar “Türk” kaybedenler başka bir şey olmadığı gibi, zafer demokrasinin idi...

Türkiye haritası öyle “kıpkırmızı” olmadı... “Turuncu” da olmamalı...

Bence seçim gecesi ekranlara gelen Türkiye haritası “Kırmızı”, “Turuncu”, “Mor”, “Mavi”, “Açık Mavi”, “Kırmızımsı” ve “Yeşil” renkli illerle “Burada demokrasi var” diyordu.

Demokrasiyi yaşatalım, gerisi gelir.

Bakarsınız partiler, siyasiler “Atatürk” ve “Din” dışında bir şeyler söylemeye, projelerini öne çıkarmaya başlarlar, “türbanı” tartışma konusu olmaktan çıkardıkları gibi “kadın haklarını” da tartışma konusu olmaktan çıkarırlar, milleti “kutuplaştırmaktan” vazgeçerler ve gazetecilerle cebelleşmeyi bırakırlar...

Hatta bir bakmışsınız CHP “Parti içi demokrasiyi” işleterek öteki partilere örnek olmaya başlamış...

xx xx xx

TÜRKİYE GERÇEKTEN RENGARENK OLDU

Türkiye seçim haritası rengarenk çiçek bahçesi gibi hal alırken CHP 14, AK Parti 12, DEM 3 ve YRP 1 Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazandı. İl Belediye Başkanlıklarının dağılımı ise şöyle oldu:

CHP 21, AK Parti 12, MHP 8, DEM 7, İYİ Parti 1 ve YRP 1.

İlçe Belediye Başkanlıkları da şöyle paylaşıldı:

AK Parti: 356, CHP: 337, MHP: 122, DEM: 65, YRP: 24, İYİ Parti: 17, Büyük Birlik Partisi: 14.

Belde Belediye Başkanlıkları da şöyle dağıldı:

AK Parti: 125, MHP: 54, CHP: 48, YRP: 19, DEM: 7, Büyük Birlik Partisi: 6 ve İYİ Parti: 4.

Darısı parlamentonun başına...

xx xx xx

REKOR SEYDİKEMER VE KÖYCEĞİZ DE

Neyse biz Muğla’ya dönelim.

Geçen yerel seçimde oy oranı yüzdesi ile rekoru AK Parti’ye Mehmet Demir ile Kavaklıdere getirmişti, ama bu sefer Kavaklıdere %60’da kaldı. Bu seçimde AK Parti’nin ve Muğla’nın rekortmeni %61,23 rekor oy oranı ile Seydikemer Belediye Başkanı Bayram Önder Akdenizli oldu.

CHP’de ise geçen yerel seçimde rekora Gürsel Uçar başkan ile oyların % 55,56’sını toplayan Datça sahip olmuştu. Bu seçimde ise il şampiyonluğunu %1,13 oranıyla kaybederken, Köyceğiz’i geri almakla kalmayıp, rakibine büyük fark atan CHP adayı Ali Erdoğan %60,10 oy oranı ile CHP’de şampiyonluğu Köyceğiz’e taşıma başarısı gösterdi.

Köyceğiz’de CHP adayı olarak Ali Erdoğan beklenmedik bir farka imza attı. Çünkü Köyceğiz’de AK Partili Başkan Kamil Ceylan başarılı bir başkandı ve yeni Başkan Erdoğan aday adaylığı sürecinde bilinen nedenlerle parti içinde yıpranmıştı. Sanırım CHP’nin aday adaylarından Nazmi Ünoğlu’nun basiretli davranışı ve 27. Dönem Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın performansı sonucu bu fark yaratıldı.

Köyceğiz’de 2019 seçiminde AK Partili Başkan Kamil Ceylan %49,09 oy alırken CHP adayı Hüseyin Erol %47,99 oyda kalmıştı. Bu seçimde AK Partili Kamil Ceylan %33,53 de kalırken, CHP’li Ali Erdoğan oyların %60,10’unu toplayarak hem CHP cephesinde rekor sahibi hem de Köyceğiz’i tekrar partisine kazandırarak başkan oldu...

xx xx xx

BÜYÜKŞEHİR DERSLERLE DOLU

İlçelere geçmeden önce bir de Büyükşehir seçimindeki oy dağılımına bakalım.

CHP Ahmet Aras %55,01; AK Parti Aydın Ağan Ayaydın %32,69; İYİ Metin Ergun %5,69; DEM Yusuf Uludağ %1,83; ZAFER Ünal Yiğit %1,77; YRP Mehmet Melih Tatlıcı %1,13; SAADET Cebrail Tümenci %0,30; DEVA Partisi Muhsin Erdem %0,26; TKP İsmail Bozkaya %0,25; BTP Öznur Atayeter %0,18; EMEP Döndü Taka Çınar %0,15; YTP İsmail Fener %0,14; VP Emre Aykın %0,14; DSP Sevinç Erencan %0,11; MİLLET Hüseyin Kara %0,08; HÜDA PAR Kamuran Cengiz %0,06; TKH Cihan Tan %0,06...

Bu tabloda Ahmet Aras bir kutlamayı hak ediyor. Hayır, seçimi kazanıp Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği için değil... Unutulacak gibi değil, Osman Gürün geçen seçimde Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Ula ve Yatağan’ın kaybedilmesine önemli ölçüde neden olurken Büyükşehir’de CHP oylarını da %36,01’e düşürmüştü.

Ahmet Aras bu seçimde Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Ula ve Yatağan’ın geri alınmasına katkı yapmakla kalmayıp, Menteşe’nin korunmasında da rol oynadığı gibi Osman Gürün’ün %36,01 oy oranını %55,01’e taşıdı... İYİ Parti Muğla’da Milletvekili Metin Ergun’un adaylığında adeta buharlaştı. İYİ Parti son genel seçimde Muğla’da %17,04 oy almıştı. %12 gerileme nasıl açıklanır bilemiyorum...

Behçet Saatçı'nın Bağımsız aday olduğu ve başta İYİ Parti ve MHP olmak üzere her partiden toplamda  %26,24 oy aldığı 2019 seçimlerinde, Osman Gürün %36,01 oyla seçilirken, AK Partili Mehmet Nil Hıdır ile %28,42 oyda kalmıştı. Bu seçimde ülke geneldeki oy düşüşlerine rağmen Aydın Ağan Ayaydın AK Parti oylarını Muğla’da %32,69’a taşıma başarısı gösterdi.

Yüzde 1’in altında kalanlarla ilgili bir şey söylemek istemiyorum, ama Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da  da YRP ve Zafer Partisi’nin varlık göstermeleri dikkat çekici. Bir de sosyalistlerin partilerinin değil, CHP’nin adayına oy verdikleri görülüyor...

xx xx xx

CHP’NİN MARMARİS BAŞARISI

Osman Gürün geçen yerel seçimde neredeyse Marmaris’in de kaybedilmesine neden oluyordu, ama seçim CHP’nin Ali Acar’ın DSP’den aday olması sonucu bölünmesine rağmen seçim CHP adına direkten dönmüştü. CHP bu sefer İYİ Parti’den aday olan Ali Acar’a rağmen, yeğen Acar Ünlü ile Marmaris’i elde tutma başarısını gösterdi.

Geçen seçimde Marmaris’te CHP Mehmet Oktay ile % 44,68 alırken, o zaman haklı olarak DSP’den aday olan Ali Acar % 19,73 oy alabilmişti. AK Parti ise Serkan Yazıcı ile % 34,78’de kalmıştı.

Bu seçimde ise CHP yeğen Acar Ünlü ile oyları koruyarak %44,75 oy alıp Marmaris’i elde tutarken,  tekrar Serkan Yazıcı’yı sahaya süren AKP oylarını biraz da ‘yeğen-dayı mücadelesi’ geriliminde %6-7 arttırma başarısı gösterse de oyların %41,12’ini toplayabildi. Ali Acar ise DSP’de aldığı oyları bile toplayamadı ve %9,86 da kaldı.

Ben hala AK Parti’nin Serkan Yazıcı’yı neden tekrar aday gösterdiğini anlayabilmiş değilim...

xx xx xx

GENÇ SİYASETÇİLER

AK Parti’nin elinde yine sadece Kavaklıdere ve Seydikemer kaldı. Muğla’da “en başarılı başkan” diyebileceğim Mehmet Demir bu seçimde oyunu koruyamadı. Bu AK Parti’nin ülke genelindeki olumsuzluklarının yansıması olmalı. Demir’in 2019 seçimindeki %68,33 olan rekor oy oranı bu seçimde %57,23'e geriledi. Bugün Muğla Milletvekili olan Yakup Otgöz 2019 seçiminde AK Parti adayı olarak Seydikemer’de %50,75 oy oranı ile seçimi kazanmıştı. Bu seçimde ise yerine meclis içinden seçilen  Belediye Başkanı Bayram Önder Akdenizli %50,75 oy oranını % 61,23’e taşıma başarısı gösterdi.

Herkes Bodrum’un çiçeği burnunda Belediye Başkanı Tamer Mandalinci için “Muğla siyaseti yeni genç bir siyasetçi kazandı” diyor, ama Seydikemer’de 2019 da CHP adayı İbrahim Ertürk'ün aldığı yüzde 11,29 oyu bu seçimde 23,04'e taşıyan genç siyasetçi Özgür Can Büyükçoban’ı kimse gözden uzak tutmasın... 

Yarın devam ederiz

------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Şu kainatta belki bir de iyi taraf vardır, fakat görmek bize nasip olmuyor. --Sabahattin Ali

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.