Seçimden sonra Menteşe’ye kayyum atanır mı?

Neredeyse bir haftadır gündemde “ses kaydıvar. Ağzı olan konuşuyor. Yorumlar yapılıyor. Hüküm verenler çıkıyor. Kaç gündür üzüntü ve şaşkınlık içinde izliyorum. Neden üzüldüğümü, neden şaşırdığımı belki seçimden sonra yazarım. Şimdilik şu kadar söyleyeyim, Muğla’da seçimlerde bu tür olaylar hiç yaşanmamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi adayları gündeme bu tür iddialarla gelmemiştir.

Tabii ortada şimdilik doğruluğu, eğriliği kanıtlanmış bir durum yok. Ancak ortaya ses kaydı ile konan “iddia” yenilir yutulur bir şey değil. Yine de şüphe ile yaklaşılması gerekiyor...

Bu köşenin okurları da kaç gündür “Neden ses çıkarmıyorsun?” diye soruyorlar. Doğrusunu söylemem gerekirse adliyede iki dosyası bulunan bir gazeteci olarak bulaşmak istemedim.

Neyse... Sorumluluk sahibi meslektaşlarımız var. CHP Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal ile ilgili ses kaydını gündeme İHA Muhabiri Altar Zeyhan taşırken, Sabah Gazetesi’nden Hayrettin Şaşmaz arkadaşımız da Mikail Zeybek ile birlikte “Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP’li Başkan Adayı Gonca Köksal’a rüşvet almak suçundan soruşturma başlatıldığı” şeklindeki gelişmeyi gündeme taşıdı...

xx xx xx

Muğla günlerdir çalkalanıyor...

Altar Zeyhan iddia edilen rüşvetin ses kaydını paylaştıktan sonra Gonca Köksal söz konusu ses kaydındaki kişinin kendisi olmadığına dair “MSC Mustafa Kaygısız /Adli Bilim Uzmanı / İstanbul Ü. Adli Tıp E. ve Emniyet G. M. Diplomalı ve Sertifikalı” imzasını taşıyan ve İstanbul’dan alelacele çıkarttığı raporu paylaştı. Ardından Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği, ses kaydının sahte olduğuna dair Gonca Köksal'ın sunduğu rapora dayalı olarak ses kaydı ile ilgili paylaşımların yayından kaldırılmasına karar verdi.

Bu karar sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Özellikle Cumhuriyet Halk Partili bir avukatın “ ... bir avukat olarak belirtmek isterim ki; 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu madde 67/5 gereği alınmış Uzman Mütalaası, Bilirkişi Raporu değildir.” değerlendirmesi yeni bir tartışma başlattı. O avukat İstanbul’dan alınan raporla ilgili “Yani ücreti karşılığında özel olarak düzenlenmiş bir görüş raporudur. Resmi değildir. Suça konu bir materyalin sahteliği hakkında alınması gereken ise Savcılık ya da Ceza Mahkemesi tarafından yaptırılacak, resmi bilirkişinin yapacağı kriminal inceleme sonucu tanzim edilen ve resmi rapor olan CMK Madde 67/1 gereği bilirkişi raporudur.” diye paylaşımda bulundu.

xx xx xx

CHP’li avukatın bu değerlendirmesine karşı çıkan avukatlar da oldu, ama Köksal'ın sunduğu bilirkişi raporunun resmi olmadığına dikkat çeken Muğla Cumhuriyet Savcılığı’nca CHP’li avukatın değerlendirmesini haklı çıkarırcasına “yayın yasağı” kararına itiraz etti. Bu itiraz Altar Zeyhan tarafından paylaşılırken, Hayrettin Şaşmaz son gelişmeyi 27.3. 2024 tarihli Sabah Gazetesi’nde“CHP’li Menteşe Başkan Adayı Gonca Köksal’a rüşvet soruşturması” başlığı ile duyurdu. Spotunda “Muğla’da CHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Gonca Köksal'a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı ortaya çıktı. Kayda göre Köksal’ın, imar komisyon başkanıyken usulsüzlük yaptığı iddia edildi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından CHP’li Başkan Adayı Gonca Köksal’a rüşvet almak suçundan soruşturma başlatıldı.” ifadesine yer verilen haberde şöyle denildi:

Muğla'da CHP Menteşe Belediye Başkan Adayı Gonca Köksal'a ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı ortaya çıktı. Kayda göre Köksal'ın, Menteşe Belediyesi İmar Komisyon Başkanıyken usulsüzlük yaptığı iddia edildi. Ses kaydında Köksal'ın ‘Ben İmar Komisyonu Başkanı olduğum için talebinizin komisyondan geçmeme şansı söz konusu değil. İçiniz rahat olsun. Fakat araya başka insanlar girdiği için onlara da bir şeyler vermek gerekiyor. O yüzden rakam böyle’ şeklinde konuştuğu duyuldu. Telefonu kapattıktan sonra ise, ‘Adamın olmayacak işini çözüyorum. Hala bana pazarlık yapıyor’ ifadelerini kullandığı belirtildi.

RESMİ BİLİRKİŞİ RAPORU DEĞİL

İddialar üzerine açıklama yapan Gonca Köksal, ses kaydının sahte olduğunu kaydetti, ses kaydıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği, Köksal'ın sunduğu raporun ardından paylaşımların yayından kaldırılmasına karar verdi. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ise mahkemenin kararına itiraz ederek 1. Sulh Ceza Hakimliğine başvurdu. Savcılık, Köksal'ın sunduğu ses kaydı bilirkişi raporunun resmi olmadığını dile getirdi. İtiraz üzerine 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yayınlanan haberlerin erişim engeli kararının kaldırılmasına hükmetti.

KÖKSAL'A RÜŞVET SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Çıkan haberler, sosyal medyada yapılan paylaşımlar, ses kaydı videoları ve ayrıca Y.S.K. isimli bir vatandaşın Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapmış olduğu yazılı suç duyurusuna istinaden, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olay tarihinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar Komisyon Başkanı olan Gonca Köksal hakkında rüşvet almak suçundan soruşturma başlatıldı.

xx xx xx

BUGÜNLER İYİ GÜNLER DEĞİL...

Şimdi ne olur?

Hukukçulara göre her şey olabilir.

Gonca Köksal göz altına alınabilir! Takipsizlik kararı da çıkabilir. Hatta ortada bir komplo varsa, komplocular araştırılır, soruşturulur. Tabii bu arada Gonca Köksal belediye başkanı seçilir ve ardından iddialar kanıtlanırsa Menteşe Belediyesi’ne kayyum atanabilir...

Yani bugünler seçmen içinde Muğla içinde iyi günler değil... Eğer Gonca Köksal’ın veya Menteşe’nin başına bir şey gelirse bunun faturasını CHP örgütleri CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Muğla İl Başkanı Zekican Balcı’nın önüne koyarlar sanırım...

xx xx xx

DÜNDEN KALANLAR

26 Mart 2024 tarihli “Şahidi ‘Mevlevîyem / Muğlevîyem’ demiş, G. Köksal ne diyor?” başlığını taşıyan yazım ile “Gonca Köksal da vizyon ve misyon var mı?” başlığını taşıyan 27 Mart 2024 tarihli ve “Ahmet Aras, Aydın Ayaydın’a ne teklif edecek?” başlığını taşıyan 28 Mart 2024 tarihli yazılarımı lütfen bir kere daha okuyun... Ben kalemimden çıkan yazıları bir kere daha okudum, bir seçmen olarak ciddiye alınmadığımı düşündüm... Çünkü Gonca Köksal tarafından “proje ve vizyon” diye seçmenin önüne konulan 100 maddenin bir “proje manzumesi” veya “bildirgesi” veya “beyannamesi” ile alakası yoktu...

Eğer Gonca Köksal’ın “proje” diye sundukları “proje ve vizyon” ise Op. Dr. Şadi Ballı ve Hüseyin Nizamoğlu ile öteki adayların ortaya koydukları, anlattıkları ne?

Gonca Köksal’ın “Proje vizyon dolması!” içinde bir tek “mega proje” veya “çılgın proje” yok... Aslında ortada Gonca Köksal’ın dışında bir proje de yok... Varsa gösterin yazmayı bırakayım...

xx xx xx

Şimdi dünden kalanlara bakalım. Dünden aklımda sorular kaldı...

Önceki yazılarımda da vurguladım, bu 100 madde Osman Gürün veya Bahattin Gümüş dönemlerinde de hayata geçirilmiş olabilirdi. Aslında Gonca Köksal bu 100 maddeyi sıralarken Osman Gürün ve Bahattin Gümüş’ün dönemlerinde başkanlık koltuklarını boşuna işgal ettiklerini ortaya koymuş ve bir bakıma “Onlar yapamadılar, ama ben yaparım” demiş olmuyor mu?

Hem Allah aşkına o proje denilen 100 madde ne kadar zamanda gerçekleştirilir? İddia ediyorum o 100 maddeyi hayata geçirmek için bir yıl da değil, 6 ay yeterlidir... Zaten çoğunluğu “proje” bile değil...

Aklıma Avrupa Yakası dizisinde başarılı oyuncu Engin Günaydın’ın Burhan Altıtop rolünde “Ben aslında yoğum” deyişi geliyor...

Gonca Köksal’ın 100. MaddedekiKent dokusuna ve mimarisine uygun uygulamalar için Kent Estetik Komisyonu kuracağız...” projesi (!) ile 60. MaddedekiÜcretsiz ilk yardım eğitimleri vereceğiz.” projesini (!) hayatım boyunca unutamayacağım!

48. MaddedeÇevreye ve doğaya zarar verecek projelerin karşısında duracağız.” diyor. Neden “Çimento ve benzeri fabrika ve benzeri tesislere karşı duracağız” dememiş olabilir? 50. MaddedeÇocuk parklarımızda doğal, sağlıklı ve çocuk dostu oyuncaklar kullanacağız.” diyor. Bu güne kadar kullanılanlar acaba çocuk düşmanı mıydı?

Ya Allah aşkına bu Menteşe Belediyesi yeni mi kuruluyor?

Sen başta şimdi başına dert olan İmar Komisyonu Başkanlığı olmak üzere çok önemli komisyon başkanlıklarını yaparak 10 yıl görev yaptığın Menteşe Belediyesi’nde saydığın 100eksiği” veya “rutin işi” ki çoğu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor, hayata geçirmesi için Bahattin Gümüş’ü neden uyarmadın? O’nun yerini almak için mi?

Madde 51.Suyun geri dönüşümü, yağmur hasadı gibi yöntemleri tanıtarak ve kullanılmasını teşvik ederek suyumuza sahip çıkacağız.” ve Madde 53. Sıfır atık bilinciyle iklim krizine duyarlı, sürdürülebilir bir şehir için çalışacağız.”... Ya bunlar ne ya?

Çok laf az iş.. derler... Keşke Gonca hanımınprogramı” az laf, çok iş olsaymış... Ben o 100 madde de laftan başka bir şey göremedim ve kendimle dalga geçildiği duygusuna kapıldım. Bir de Burhan Altıntop’un repliğinden sonra aklıma Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen'in yazdığı “Kral Çıplak” masalı geldi...

O masalı 100 yıl sonra yaşıyor olmamız beni güldürmüyor...

-------------------

GÜNÜN SÖZÜ; İnsan yaptığı şeydir, yapacağını söylediği şey değil. --C. G. Jung

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.