Ge­liş­me­ye Baş­la­yan Bir İlçe Mi? Yoksa Top­lum Mu?

 

Değerli dostlarım, geçen haftadaki yazımın başlığı “Hizmet edenlere hizmet edilir” biçimindeydi. Yazım oldukça yoğun ilgi gördü ve okundu. Elbette hizmet edene hizmet edilir, bu ana fikir evrensel olup bir toplumu değil herkesi kuşatmaktadır. Bugün yine aynı ana fikirleri taşıyan ama farklı pencere ile bakan bir hasbihal ile huzurunuza çıkmaya niyetlendim. Yıllardır ilçem Ula’nın maküs talihi ile ilgili yazılar düzenlerim. İlçem Ula bugüne kadar hakettiği değil, verilen kadar hizmet ve yatırım ile yetindi. Hizmet ve eser siyasetinden son beş yıl hariç hakettiği kamu yatırımlarını alamadı.

İlçem Ula Muğla şehir merkezine çok yakındır. Yaklaşık 15 kilometre mesafededir. Bu yakınlık çoğu hizmet ve yatırım anlamında olumsuz etki gösterir. Gerek merkezi ve gerekse yerel idarecilerden toplum adına bir yatırım ve hizmet talep edildiğinde yahu Muğla’ya en yakın ilçe sizsiniz, şunun şurasında 15 kilometre uzaklığınız var, Muğla merkez de her şey var diye tepki alırsınız. Doğru da bu işin gecesi var, kışı var, soğuğu var, meşaketi var. Neden yerinde bu işler yapılamadı diye hep kafa yormuşum ve yormaya da devam ederim.

Geçtiğimiz günlerde ilçem Ula’da bir hizmet kilidi daha açıldı. Kilit diyorum yıllarca bendeniz gerek yazılı ve gerekse şifai olarak çabaladımsa da muvaffak olamadım dı. Adı daha önceleri sağlık ocağı olan mahallî anlamdaki sağlık kuruluşları vardır her ilçede hatta her mahallede.  Sonraları Aile Hekimliği kuruldu. Sadece gündüz, yani mesai içimde hizmet veren ve başka bir anlamda sağlık alanında sadece yerelde mesai saatleri içinde hasta olunuz, gece ve Cumartesi, Pazar eğer hastalanırsanız Muğla hastanesi dibinizde hemen ulaşırsınız diye yıllarca bu lafları ve sözleri duyduk ve dinledik. Doğru, doğru da neden neden, niçin benim Ula’da gece gündüz ve hafta sonlarında da hizmet veren bir sağlık kuruluşu bir sağlık birimi olamadı diye sancısını çektik. Nihayet geçen hafta içinde resmî açılışı yapıldı bu hizmet kurumunun.  Aaa o da ne bir yaygara ilçem Ula’da, neyin açılışını yapıyorsunuz, neden bu hizmet ile ilgili belediye başkanı ve ekibi öne çıkıyor diye sitemler, kaygılar ve mırıldanmalar.

İşte somut bir örnek idi bu ilçem Ula’daki hizmet ve yatırım anlamındaki anlayış. Eğer biz yaparsak gayet iyi, eğer bu hizmeti bizden başkası yaparsa ne kadar lazımdı olursa ne kadar isabetli bir hizmet olursa olsun tuu kaka, ne olurmuş, yapılmışsa her şey tastamammış gibilerinden hezeyanlar hezeyanlar.

Evet, ilçem Ula’da 23 Şubat 2024 tarihinden itibaren hastanelerdeki “Yeşil Alan” diye tarif edilen acil anlamındaki müdahaleler için bir doktor, bir hemşire, bir tıbbî sekreter ve iki hizmetli ile gece-24 saat esasiyle kurulmuş bir sistem devreye alındı. Açılışını da başta sayın kaymakamımız olmak üzere, belediye başkanımız ve belediye başkan adayı sayın Özay Türkler, Ak Parti milletvekili ve il sağlık müdürü ve diğer bürokratların ve halkın katılımı ile resen hizmete alındı. Bu hizmet çok talep edildi de bir türlü tesis edilemediydi. Çalışan, vesile olan, çaba sarf eden herkese buradan teşekkür ve şükranlarımı arz ediyorum. Allah Razı olsun.

Yapılan açılıştaki iki konuşma oldukça manidar ve dikkat çekiciydi. Belediye başkanımız ve aynı zaman da aday olan sayın Özay Türkler Beyefendi kardeşim özetle konuşmasında; ilçemiz Ula Belediye Teşkilatıyla 1895 yılında tanışmıştır. Yani yaklaşık 130 sene olmuştur. Yüzotuz yıldır bu belde de belediye teşkilatı vardır. Eski adıyla kaza yeni unvanıyla ilçe statüsüne de 01.6.1954 yılında kavuşmuş ve yaklaşık olarak (70) yetmiş yıllık bir ilçe olmakla bu günlere gelindi diyerek sözüne şöyle devam eti. Biz Ula’da açılış yaşamadık. Bu güne kadar bir kamu yatırımı yapıp da halkla birlikte bir açılışa şimdiye kadar hasret kaldık, nasip olursa bundan sonra açılışlara devam edeceğiz diyerek, belediye teşkilatı olarak halkımın bilhassa sağlık alanında kolay erişebilirlik konusunda öncelikle belediyenin asli görevleri arasındadır diyerek, neden belediye başkanı ve teşkilatı bu işe önem veriyor neden ilgileniyor gibi mırıltılara da cevap vermiş oldu. Hakikaten baktığımda, ilçe belediye binamız 1966 yılında temeli atılmış ve kısa zamanda tamamlanmış olmakla 64 yılık bir bina. İlçe hükümet konağı binası 1990 yılında tamamlanarak hizmete alınmış ve 34 yıllık bir bina. Ula Atatürk İlkokulu binası 1939 yılında hizmete alınmış 84 yıllık bir bina, yanındaki bitişik ortaokul binası da yaklaşık 60 yıllık bir bina. Bu açılışı yapılan bina ise ek olarak 2006-2007 yıllarında yapıldı ek olarak. Daha önceleri sağlık ocağı olarak hizmet veren bina ise yaklaşık 50 yıllık bir bina. Şu anda toplum sağlığı merkezi binası ise rahmetli cennet mekan İsmail Akkaya başkanımızın başlattığı (yeni-yeniden sıfırdan bina) binadır ki önceki sene hizmete alındı.  O binada ise ilçe sağlık müdürlüğü, aile hekimlerimiz, üç poliklinik halinde, ayrıca acil servis teşkilatı ile diş polikliniği de hizmet vermektedir.

Ak Parti Milletvekili Sayın Kadem Mete’de konuşmasında, bu hizmet ile ilgili olarak 16 Şubat’ta ön onayının alındığını 23 Şubat’ta fiilen hizmete alındığını hatırlatarak, semt polikliniği kurulacağının da müjdesini verdi. Yapılan ek binada semt polikliniğinde, bir dahiliye uzman doktor, bir çocuk doktoru, bir genel cerrah doktoru ile görüntüleme doktoru olacağını da duyurdu. Ayrıca önümüzdeki süreçte de ilçem Ula’ya 10 yataklı butik bir hastane yapılacağının da sözünü kamuoyu ile paylaştı. Siyaset hizmet aracıdır. Siyaset hizmet üretme ve halkın refah seviyesini yükseltme sanatıdır. Ama hiç böyle olmadı, hiç böyle yapılamadı. Hele hele ilçem Ula’da hep ideolojik hep marjinal kişilik siyaseti ile buralara geldik.

Önce sağlık deriz hep. Nedeni niçini olmaz sağlık yatırımlarının. Siyasetin malzemesi de olmaz sağlık alanındaki çalışmaların. Çalışır, çabalar ve ortaya koyarsınız. Yaptığınızı ve ettiğinizi de kamuoyuna doğru biçimde anlatmak ve izah etmek asla siyaset değildir. Yapılan siyasi çalışma hizmet odaklı olmalı, hizmete aracılık yapmalıdır siyaset.

Yeni bina yapılmadı, yeni bina açılmadı ama yeni bir hizmet aracı hizmete alındı geçen hafta ilçem Ula’da. Zaten sabahleyin mesai içinde üç poliklinik hizmeti var. Saat 17:00’den sonra açılan yeni hizmet devreye giriyor ve sabah saat 09:00’a kadar. Cumartesi ve Pazar günleri ile geceleri artık ilçem Ula’da tıkır tıkır işleyen bir sağlık hizmeti var. Başta sağlık bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi ifade ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Ula’da yaşayan halkın % 60’ı, 65 yaş ve üzeri olduğu için hem yaşlılar ve hem de kronik rahatsızlığı olanlar, bu hizmete çok sevindiler.

Hoşçakalınız. Sağlıcakla kalınız…

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Öztepe - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.