Kadınlar Menteşe’de adayları sorguya çekti...

Bugün 23 Mart Cumartesi... Seçime 7 gün kaldı. Artık geri sayım başladı...

Kim kazanacak?

Seçim yasakları başladı. Önceki günden itibaren kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, mini referandum gibi adlarla vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılamayacak. O yüzden “Şu kazanacak” diyemiyoruz. “Şu kaybedecek” demek de mümkün değil.

Ancak 31 Mart seçiminden sonra bazı il veya ilçelerde ortaya çıkacak sonuca göre bir 5 yıl daha kaybedecek yurttaşlarımız olacaktır.

Demokrasinin cilvesi diyelim. Her zaman gönlünüzden geçtiği gibi olmuyor işte...

Geçen gün bir dostum, “AKP’li AKP’lidir” dedi... Elbette öyledir... CHP’li veya İYİ Partili olacak değil ya... Peki bir CHP’li her zaman CHP’li midir?

Tabii bu sav ve soru adaylarla ilgili... Ki Muğla’da şu anda daha çok CHP’ye yakışan AK Parti adayı olduğu gibi, İYİ Parti’ye ve AK Parti’ye daha çok yakışan CHP adayı da olabiliyor...

xx xx xx

Allah aşkına CHP’nin Kavaklıdere Belediye Başkanı Adayı Saffet Karabıyık AK Parti’nin Muğla kurucularından ve İl Genel Meclisi Üyelerinden değil mi?

Bodrum’da MHP’den Konacık Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra geçen yerel seçimde Ahmet Aras’ın karşısında İYİ Parti Bodrum Belediye Başkanı adayı olan Mehmet Tosun bu seçimde ise Cumhur İttifakı’nın AK Partili Bodrum Belediye Başkanı adayı...

Ya Ankara’da Mansur Yavaş’ı nasıl açıklayacağız? Veya Marmaris’te Ali Acar’ı?

Geçen yerel seçimde CHP’de haksızlığa uğrayan Ali Acar bilindiği gibi Marmaris’te  DSP’den aday oldu ve neredeyse seçiliyordu. Sonra Muharrem İnce’nin peşine takılıp, Memleket Partisi kurucularından olduğu gibi İstanbul’da da milletvekili adayı oldu. Bu seçimde de İYİ Parti’nin Marmaris Belediye Başkanı adayı...

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de neredeyse DP veya bağımsız Menteşe Belediye Başkanı adayı oluyordu, şimdi Ahmet Aras seçimi kazanırsa Muğla Büyükşehir de başkan yardımcısı, danışman gibi bir şey olacakmış...

xx xx xx

Allah aşkına TİP Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yaparken Gökhan Zan TİP’li miydi?

Hadi kitle partilerinde yaşananları yaşamın olağan akışı içinde normal karşılayalım, TİP gibi bir sosyalist partide sol gelenekten gelmeyen bir isim nasıl açıklanabilir?

Mehmet Aslantuğ TİP’in liste başı Muğla Milletvekili adayı olurken (ki benim ve ailemin oyunu da almışta) Muğlalı Mehmet Yapıcı kadar TİP’li miydi? Sayın Aslantuğ’un genel seçimden sonra bir daha yüzünü gören cennetlik...!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) bilindiği gibi Gökhan Zan’ın adaylığından desteğini çekti. TİP’in Hatay’da Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri DEM Parti ve EMEP’in adaylarını destekleme kararı aldığı anlaşıldı.

Birisi “ilke” mi dedi?...

xx xx xx

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Aydın Ayaydın’a ne demeli?

Muğla’da AK Parti karşıtları ve hatta AK Parti içinde “aman kurulu düzenimiz bozulmasın” diyen ve hatta Akbelen girişimine bile tepki duyan AK Parti yerel kurmayları çok şey dediler de ben ne desem acaba?

Mardin/Derik 20 Ağustos 1951 doğumlu Aydın Ağan Ayaydın’ın siyasi bağlantılarının Eylül 1992'de dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından YÖK üyeliğine atanması ile başladığını görüyoruz. Kendisini bu arada Banka Genel Müdürlükleri, Bankalar Birliği Başkanlığı gibi görevlerde de görüyoruz. Akademisyenliğinin yanında gazeteciliği de olan Aydın Ayaydın 1995 yılının Kasım ayında DYP'den milletvekili adayı olabilmek için istifa etmiş ama seçilememiş... 1999’a kadar DYP’li olan Ayaydın, 1999-2002 seçimlerinde Anavatan Partisi İstanbul Milletvekilliği yaparken, 2011 seçimlerinde ise Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul Milletvekilliği yapmıştır. 7 Ocak 2024 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmiş bulunuyor...

Ne diyeceğiz şimdi, AK Partili AK Partili’dir mi diyeceğiz?

Aydın Ayaydın en son CHP Milletvekili olduğuna göre, Özgür Özel kendisini Muğla için aday arayışı ve Mehmet Kocadon mu Ahmet Aras mı ikilemi yaşandığı günlerde CHP Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı ilan edilmiş olsaydı ne olacaktı?

xx xx xx

Eğri otursak da doğru konuşalım...

Bu günden 7 gün sonra 31 Mart Pazar günü genel seçim değil yerel seçim yaşanacak.

Çok güldüm... 20 Mart Çarşamba Günü Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda Menteşe Kadın Platformu bileşenlerinin düzenlediği “Adaylar Sussun, Kadınlar Konuşsun” paneli varmış. Herkes yerini aldığında moderatör “Erkekler dışarı çıksın” demiş. Panelistlerden biri olan AK Parti Belediye Başkanı Adayı Op. Dr. Şadi BallıBen de çıkayım mı?” diye karşılık vermiş. Espri yapmış tabii...

Ballı bir de moderatör açış konuşmasında “İstanbul Sözleşmesi”, “Kadın Cinayetleri” ve benzeri konularda genel bir konuşma yaparken de “Eğer bunlar konuşulacak, genel politikalar ele alınacaksa ben milletvekillerimize telefon edeyim, gelsin onlar konuşsun. Ben AK Parti temsilcisi değil, belediye başkanı adayıyım, yerel politikalarımızı konuşmak üzere geldim” ifadesinde bulunmuş...

Bu seçimde oy verirken elbette partiler önemli, ama bir o kadar da adaylar önemli. Genel ile yereli karıştırırsak, partilisini, seçmenini “maraba” gibi görüp, sormadan olmadık aday dayatan partiye oy verirsek, şikayet etmeye hakkımız kalmıyor...

Sadece o partiliyiz veya dünya görüşümüz yakın ya da aynı diye ilkesizce belirlenmiş ve o işe uygun olmayan adaya oy vermek “ilkelilik” mi “ilkesizlik” mi olur?

Bu anlamda Hatay bir turnusol kağıdı oldu... TİP adayından desteğini çekti... Daha önce AK Partili olan CHP adayı Başkan Lütfü Savaş tepkilere rağmen aday...

Allah aşkına Lütfü Savaş CHP’li olunca O’nu daha önce AK Partili yapan “Dünya görüşü” ortadan kalkımıverdi? Solcu biri “sağ partide” yer alınca onun solculuğu sökülüp atılımıveriliyor?

Anlayabilen, anlatabilen beri gelsin...

xx xx xx

Neyse gergin başlayan ve adaylardan Hüseyin Nizamoğlu’nun katılmadığı toplantıda konuşmacılar sahneye alınmadan önce en ön sırada, soldan sağa Op. Dr. Şadi Ballı, Gonca Köksal ve Nazmiye Kulaç şeklinde oturmuşlar. Ayrıca akademisyen Dilek Bulut, Kulaç’ın, Dr. Gonca Ballı da eşinin yanına oturmuş. Şadi Ballı’ya fotoğraflarını gördükten sonra “İki Goncanın arasında dilek tuttun mu?” diye sordum. Güldü, “İnşallah gerçek olacak” dedi.

O toplantının ardından basında bir şey göremedim... Bu da basınımızın eksikliği... Menteşe Belediye Başkanı adaylarından Türkiye İşçi Partisi Adayı Nazmiye Kulaç sosyal medya hesabından “Bugün çok güzel ve özel bir imza attım. Menteşe Kadın Platformu bileşenlerinin düzenlediği ‘Adaylar Sussun, Kadınlar Konuşsun’ paneline katıldım ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yerel Yönetim Sözleşmesi'ni gururla imzaladım. Bu sözleşmenin her maddesini bir bir yerine getireceğime ant içerim.

#DeğişmekŞart #Menteşe #OylarTipe #MenteşeBelediyeBaşkanAdayı #NazmiyeKulaç #TipSeninSesin” diye paylaşımda bulunurken, AK Parti Adayı Şadi Ballı’nın Basın Whatsapp Grubu’nda da “Ballı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Sözleşmesini İmzaladı: KOŞULSUZ, ŞARTSIZ KABUL EDİYORUM” başlıklı haber paylaşıldı. “Menteşe'de yaşayan kadınlar daha özgür, eşit ve şiddetsiz bir kent için Menteşe Belediye Başkan adaylarına 5 yıllık Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yerel Yönetim Sözleşmesini imza atmaya davet etti.” diye başlayan haberde özetle şöyle denildi:

Karya Kadın Derneği, Eğitim - Sen Muğla Şubesi, SES Muğla Şubesi ve Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından organize edilen etkinlikte, toplantıya katılan adaylara, kadınların konuşmalarının ardından 10’ar dakika söz verildi. Adaylar soruları cevaplarken toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili projelerini anlattı. 

AK Parti Menteşe Belediye Başkan adayı Şadi Ballı, programda yaptığı konuşmada, ‘Biz kadınlarımıza önce insan oldukları için değer veriyoruz. Her zaman olduğu gibi göreve geldikten sonra da kadınlarımıza pozitif ayrımcılık anlayışımız devam edecek. Bu sözleşmeyi de koşulsuz, şartsız kabul ediyor ve imzalıyoruz. Hayat sizi doğuran ana ile başlar, her daim sizin yanınızda her daim arkanızda olan eşinizle devam eder. Biz meclis üyeliği listemizde mutlak seçilecek yerlerde, özellikle ilk yedide kadın ve gençlerimize yer verdik. Kadın olmazsa hayat olmaz.’ diye kaydetti. Daha sonra Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Yerel Yönetim Sözleşmesi, programa katılan AK Parti Menteşe Belediye Başkan adayı Şadi Ballı, CHP Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal, TİP Menteşe Belediye Başkan adayı Nazmiye Kulaç tarafından imzalandı.

Gonca Köksal herhangi bir paylaşımda bulunmadığı için kendisinden bir şey yazamadım.

Aslında bugün O’nu yazmaya başlayacaktım. Ancak yarın Pazar... Yazı birkaç gün süreceğinden bölünsün istemedim. Pazartesi başlarız...

------------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Zengini hayırsız evlat, Memuru süslü avrat, Siyasetçiyi kuru inat batırır. --Osman Bölükbaşı

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ahmet Kumaş - Hemşehrim garadenizin gıyısından memleketim Muğla'ya selamlar ah ah kredi kartımın hesap kesim tarihi 31 mart ne tesadüf

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mart 09:22