Nizamoğlu’da açıkladı, Köksal Pazartesi açıklıyor. İşte Ballı Projeler

Bugün 22 Mart Cuma... Seçime 8 gün kaldı.

AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Op. Dr. Şadi Ballı bir hafta önce 15 Mart Cuma günü üniversitemizin Vip Salonu’nda gerçekleştirdiği İftar Yemeği’nde hem Belediye Meclisi Üyesi adaylarını hem de projelerini basına tanıttı. Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Oldukça iyi hazırlanılmış bir sunumla karşılaştık. Ki ben de üç gündür sizlerle paylaşıyorum.

İYİ Parti Adayı Hüseyin Nizamoğlu da önceki akşam (20 Mart Çarşamba) Rota Restoran da gerçekleştirdiği iftar yemeğinde Muğla Basınına görsel eşliğinde projelerini, belediyecilik anlayışını anlatmış. Gazetecilerin sorularını yanıtlamış.

Menteşe için Güçlü Meclis, Güçlü Başkan, Akılcı Projeler” mottosuyla yapılan tanıtımda “Mahalle Meclisleri”, “Çocuk Köyü” ve “Bayır, Salihpaşalar bölgesinde karayolunda üst geçitler” ve “Yer altı Çöp Konteyner Uygulaması” gibi projeleri dikkati çekici olmuş.

CHP Adayı Gonca Köksal da “100 Maddede Projeler ve Vizyon Tanıtım Toplantısı” mottosuyla 25 Mart Pazartesi günü saat 14.00 de Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Konferans Salonunda projelerini paylaşacak... Seçime 5 gün kala...!

xx xx xx

Neyse biz bu gün AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Op. Dr. Şadi Ballı’nın 48 Projesinin dünden kalanlarını paylaşalım.

Proje Kitapçığının 6. Ana BaşlığıYEŞİL PROJELER” ile devam edelim. Şadi Ballı YEŞİL PROJELER”de de oldukça iddialı görünüyor;

29- Sıfır Atık Projesi ve Çevreci Yaklaşım; Çevreyi olumsuz etkileyen faktörleri minimum düzeye getirmek için sıfır atık proje çalışmalarını gerçekleştireceğiz. Meydan, park ve hizmet binalarında çevre dostu ve tasarruflu yeşil çatı uygulamalarını Biz Sağlayacağız! 30- Yeşil Alanlar ve Yürüyüş Yolları; Nitelikli park ve rekreasyon alanlarını Menteşe’ye Biz Kazandıracağız! 31- Botanik Park / Orman Park; İçerisinde heykellerin, tematik bahçelerin, çeşitli ağaçların, renkli çocuk oyun alanlarının, ekolojik yaşamı teşvik eden ortamların, süs havuzlarının bulunacağı ve yenilenebilir enerjinin kullanılacağı, yeni bir botanik park ile Menteşe’mize renk ve özgürlüğü Biz Kazandıracağız!

Ben gerçekten bu “Botanik Park / Orman Park” projesine bayıldım... Olan yerlerden Menteşe’nin, Menteşe çocuklarının ve yetişkinlerinin neyi eksikti?

Galiba yönetenlerin vizyonu... Üzgünüm ama o vizyonu şu ana kadar Gonca Köksal da da göremedim... Bakalım Pazartesi günü yapacağı toplantıda beni şaşırtabilir mi...

Neyse devam edelim; 32- Muğla Ovası ve Karabağlar Yaylası’nı Koruma; Karabağlar yaylası ve tarım arazileri koruma projeleri ile betonlaşmanın sınırlandırılmasını ve doğal yaşamın korunmasını Biz Sağlayacağız! 33- Kışla Parkı Revizyonu; Kışla Parkını yeniden düzenleyerek daha kullanışlı, güvenilir ve temiz hale Biz Getireceğiz!

xx xx xx

Şadi Ballı iftar yemekli toplantıdaGÜÇLÜ KENT PROJELERİMİZbaşlığı altında da şu paylaşımı yaptı:

34- Afet Risk Azaltma Planını;“Afet ve risk azaltma birimi kurarak, afet öncesi ve sonrası için ilgili meslek odalarıyla birlikte çalışacağız. Afet eğitim merkezlerimizde farkındalık eğitimleri vererek master planları hazırlayıp afetlere karşı dirençli kent projesini Biz Uygulayacağız!

Şadi Ballı bu proje ile ilgili konuşurken de meslek odaları ile protokol yapacaklarını ve meslek odalarından her zaman yararlanacaklarını belirterek, şu ifadelerde bulundu:

İmar Zabıtası ile Denetleyen Belediye olacağız ve uygun zeminlerde çok katlı yapılaşmaya da onay vereceğiz. Muğla’ya uzmanları davet ederek, şehrimizden geçen fayları netleştirip, uygulama imar planımızı buna göre yapıp, buna göre yapılaşacağız. Yapılaşmayı 4 katla sınırlandırmakla ‘dirençli kent’ olunmuyor.

Şadi Ballı ayrıca deprem toplanma alanlarını gözden geçireceklerini ve bu alanlara olası depremlerde çadır, konteyner hizmete sokulduğunda, hemen devreye alınabilecek atık ve atık su giderlerinin tesis edilip üstlerine bank ve benzeri kent mobilyaları koyacaklarını kaydetti...

xx xx xx

Şadi Ballı TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİ”ni ise şöyle aktardı;

35- Tarımsal Planlama ve Destekleme; Menteşe’mizin tarım planlamasını yaparak katma değeri yüksek ve alım garantili üretimi sağlayacağız. Tarımsal ürünleri, tohumdan satışa kadar destekleyeceğiz. Belediyemize ait tarım arazilerini üretim amaçlı çiftçilerimize tahsis ederek bölgenin tarım ürünlerinin marka olması için her türlü pazarlama desteğini Biz Sağlayacağız!

36- Üreticiden Öğrenciye Süt Projesi; Hayvancılıkla uğraşan süt üreticilerinden tedarik edilecek yağ oranı yüksek sütlerin belediyemizce satın alınarak oluşturacağımız mandıralarda istihdama da katkı sağlayarak ana sınıf ve ilkokul kademesindeki öğrencilerimize ücretsiz sağlıklı süt dağıtımını Biz Sağlayacağız!

xx xx xx

AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Şadi Ballı DİĞER PROJELER”başlığı altında da şu projelerini paylaştı:

37- Proje Üretim Ofisi; Belediyemiz bünyesinde oluşturacağımız proje üretim ofislerinde 7’den 70’e ve özellikle üniversiteli gençlerimizin kendi uzmanlık alanlarında üretecekleri projelerin Menteşe’mizin gelişmesine katkı sağlamasını ve gelişen değişen şehirler anlayışına hizmet etmesini Biz Sağlayacağız!

38- İstihdam Hizmet Merkezi; Menteşe’miz de ikamet eden hemşehrilerimizin iş arama ve bulma süreçlerine yardım edilmesi, İŞKUR ile işbirliği yaparak İstihdam Hizmet Merkezi projemizi hayata geçirerek yerli istihdamı destekleyeceğiz. Kadınlarımız, gençlerimiz, engellilerimiz için hizmet noktamızda oluşturacağımız ticaret odası ile eğitim programları ve Menteşe’de istihdam süreçlerine işveren-iş arayan açısından önemli katkıları Biz Sağlayacağız!

39- Pati Köyü; Bizlere emanet sokaktaki patili dostlarımızın hastalıklarla mücadelesi, tedavisi, aşılama, kısırlaştırma gibi hizmetlerin yanı sıra soğuk havalarda barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı ‘Pati Köyü’ projesini hayata geçireceğiz. Yapacağımız sahiplendirmeleri denetim altında tutup takipçisi olacağız. Sokaklardaki patili dostlarımızın günlük su ve mama ihtiyaçlarının karşılanması için beslenme noktalarını Biz Sağlayacağız!

40- Evcil Hayvan Oteli ve Parkı; Yaşamımızın paydaşı olan patili dostlarımızın güvenle kalabileceği evcil hayvan otelini ve nitelikli evcil hayvan parkını Biz Yapacağız!

41- Meslek Odaları ve STK Kampüsü; Menteşe’miz için meslek odaları ve STK’lar (dernekler) ile birlik bütünlük sağlayarak oluşturacağımız kampüste her birime ayrı bir ofis sunup nitelikli konferans toplantı salonları ve sosyal yaşam alanlarını Biz Sağlayacağız!

42- Modern Kapalı Pazar Yeri; Menteşe’mize yakışır, içerisinde yeraltı otoparkı, çocuk parkı, kafeleri ve hijyenik tuvaletleri olan, hemşehrilerimizin uygun ve güvenli şekilde alışveriş yapabilecekleri modern kapalı pazar yerlerini Biz Yapacağız!

43- Menteşe Aquapark; Menteşe’mizde için özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz için yaz tatillerinde doyasıyla eğlenip keyifli vakit geçirecekleri Menteşe aquaparkı projesini Biz Yapacağız!

44- Eğlence Temalı Sokaklar; Arasta bölgesinde Esnaf Sokağı, El İşi Sokağı, Oyun Sokağı, Sanat Sokağı, Çiçek Sokak, Müzik Sokak, Grafit Sokak ve Kitap Sokak gibi tematik sokakları Biz Yapacağız!

45- Masa Dağı Asansörü ve Seyir Terası; Güzel Menteşe’mizi panaromik görmek ve tarihi masa dağına ziyareti kolaylaştırmak için masa dağı asansörü/telesiyeji ve seyir terası projelerini Biz Yapacağız!

46- Beton Parke Üretim Tesisi; Menteşe’mizin her sokağında sağlıklı ulaşımı sağlamak ve yerli istihdamı artırmak için Beton Parke Üretim Tesisini Biz Kuracağız!

47- MenteşEkmek ve MenteşEt; Sosyal belediyecilik anlayışıyla sağlıklı, hijyenik, ekonomik ekmek ve et üretimi yaparak emeklilere %20 indirimli olacak şekilde belirli noktalarda oluşturacağımız Menteşe’mize yakışır tanzim satış alanlarını Biz Yapacağız!

48- Tüm Kırsal Mahallelerimizde; Nitelikli Sosyal Alanlar; Mahallerimizin yazın soğutmalı, kışın ısıtmalı, kapalı ve nitelikli sosyal alanlarını Biz Yapacağız!

- Spor Alanları; Gençlerimiz için spor alanlarını (Halı saha, basketbol, voleybol sahası vb.) Biz Yapacağız!

- Tek Tip Muhtarlık Ofisleri; Modern, şık, tek tip muhtarlık ofisleri ve Tıbbi Destek Alanlarını Biz Yapacağız!

- Tali Yollar; Menteşe’mize yakışmayan bakımsız tali yolların parkeleme çalışmalarını Biz Yapacağız!

- Mobil Market; Marketi olmayan kırsal mahallelerimizin ihtiyaçlarını belediyemizce oluşturacağımız mobil marketler ile ilk elden Biz Ulaştıracağız!

- Temel İhtiyaçların Giderilmesi; Bakanlıklar ve kurum müdürlükleri ile doğru şekilde işbirliği yapılarak, elektrik, su, orman yolu, doğal gaz gibi temel ihtiyaçların karşılanmasını Biz Sağlayacağız!

xx xx xx

Ben bu kapağında “Menteşe’ye Hizmet İçin Değişim Zamanı” ve “Menteşe’ye 48 Proje” yazılı kitapçıkta en çok her projenin ‘Biz Sağlayacağız!’, ‘Biz Ulaştıracağız!’, ‘Biz Yapacağız!’, ‘Biz Kuracağız!’, ‘Biz Yapacağız!’, ‘Biz Uygulayacağız!’, ‘Biz Getireceğiz! ‘, ‘Kazandıracağız!’ diye bir iddialı ve kararlı vurgulama ile noktalanmasını beğendim... Çünkü yapılsaydı şimdiye kadar yapılırdı, getirilseydi şimdiye kadar getirilirdi...

Seçilirlerse umarım yapabilirler... Menteşe hepsini hak ediyor...

------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Sorunlar, onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez.--Albert Einstein

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.