“Ben de Atatürk’ün oğluyum” diyen Şadi Ballı’dan 48 proje

AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Şadi Ballı’nın çocukluğunu bilirim. Dönemin Muğla Belediyesi Halk Oyunları Ekibi’nde eğitilmiş en küçük Muğla Efesi sıfatına sahip olmuştur. Muğla’nın halk oyunlarını kurallı ve güzel oynar. Babası Muzaffer Ballı da Erman Şahin’in Belediye Başkanlığı’nda MİYO (Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu) öğrencileri ile kurulan Muğla’nın ve Muğla Belediyesi’nin ilk tiyatro topluluğu Deneme Sahnesi’nde önemli rollerde bulunduğu gibi Şadi Ballı’da amatör oyuncudur. Enstrüman çalar ve en önemlisi mizah yeteneği olan esprili bir kişiliktir.

Instagram paylaşımlarını izlemiş olanlar ne demek istediğimi anlamışlardır.

Kafacalılar anlatıyor. 2 veya 3 Mart’ta oradaymış, Atatürk’ün “Beni Türk hekimlerine emanet edin” sözünü hatırlatarak “Bugünlerde ‘Atatürkün kızıyım’, ‘Atatürk’ün oğluyum’ muhabbetleri oluyor. Benim eşimde Atatürk’ün kızı. Ben de Atatürk’ün oğluyum. Üstelik ben eşimle birlikte Atatürk’ün doktorlarıyız. Doktor ayağınıza geldi. Bana emanetsiniz. Karı koca 24 saat emrinize amadeyiz.” ifadesinde bulunmuş.

Buna sözlere neden ihtiyaç duyduğunu sordum “Sanki biz değilmişiz gibi ortalıkta Atatürk edebiyatı yapanlar var. Ben edebiyatını yapmıyor, yaşıyorum. Her işimde O’nun gösterdiği hedefte yürüyorum. Atatürk’ü değil, projeleri konuşalım. O yüce kurtarıcıyı icraatlarımızla yaşatalım. Lafla değil.” dedi...

Dünkü yazımı “Yarın ‘kitaptan’ vaatlerle devam edelim...” diye noktalamıştım. Öyle yapalım...

xx xx xx

Kitapçıkta “İMAR VE ŞEHİRCİLİK PROJELERİ” şöyle anlatılmış;

Şadi Ballı 8 ana başlıkta 48 projenin” yer aldığı kitapçıkta, “Kentsel Dönüşüm” başlığı altında yer alan “Menteşe’mizin deprem bölgesinde olması nedeniyle, hemşehrilerimizin deprem yönetmeliğine uygun binalarda güvenle yaşamasını Biz Sağlayacağız” ifadesi üzerinde dururken, “ Büyükşehir başkanı meslek büyüğüm hep, imarı 4 katla sınırlandırmakla övünmüştür. Oysa bilime ve ahlaka bağlı kalmazsanız, belediye denetlemezse kaç kat yaparsanız yapın depremde yıkılır. Ayrıca bugün Muğla’da konut fiyatlarının ve kiraların pahalı olmasının en önemli nedeni imar alanlarının az ve arsanın pahalı olmasıdır. Yani kat artarken, maliyet düşer.” diyordu...

Bu bağlamda kitapçıkta şöyle denilmiş: “1- İmar Revizyonu; Artan nüfus ile birlikte konut sıkıntısı, yüksek kira bedelleri sebebiyle mevcut kat yüksekliğini ve Muğla dokusunu koruyarak uygun alanlarda imar plan revizyonlarını, Kırsalda yaşam alanlarını genişletip kendi arazisine resmi yapıların yapılmasını Biz Yapacağız! 2- Kentsel Dönüşüm; Menteşe’mizin deprem bölgesinde olması nedeniyle, hemşehrilerimizin deprem yönetmeliğine uygun binalarda güvenle yaşamasını Biz Sağlayacağız! 3- Sosyal Konutlar; Devlet arazileri ve belediyeye ait arazilerde, belediyemizce sosyal konut üretilerek uygun fiyatlı, belirli süreli kiralama yaparak hemşehrilerimizin barınma sorununu Biz Çözeceğiz! 4- Kent Meydanı ve Çevre Düzenlemesi; Önceden yapılmış Kent Meydanını halkın kullanımına uygun hale getirip Biz Canlandıracağız! 5-6- Tarihi Arasta ve Saburhane; Buraların restorasyonu tamamlayıp, ‘sokak bazında yapı restorasyonlarıyla’ hem Menteşe’nin tarihi dokusunun ön plana çıkarılmasını hem de kültürel ve turistik alanların oluşturulmasını ve Menteşe’yi kent ve doğa dokusuyla film platosu gören sinema ve dizi film yapımcılarının yaşam alanı haline gelmesini Biz Sağlayacağız!

xx xx xx

Kitapçıkta “ALTYAPI VE OTOPARK” şöyle anlatılmış;

Göktepe ve Akbük yolu kısalıyor...

7- Kolay Ulaşım, Hafif Raylı Sistem; Hemşehrilerimizin hastaneye, öğrencilerimizin şehir merkezine ekonomik ve daha rahat ulaşımı için Kötekli ile Menteşe’nin birbirine bağlanmasını Biz Sağlayacağız! 8- Su Sorununun Çözümü; Sandras’dan getirilen ve depolanan temiz su kaynağı ile Menteşe’nin su sorununu Biz Çözeceğiz!

Şadi Ballı bu iki maddeyi açarken, Büyükşehir Belediyesi ile raylı sistemden üniversitedeki dar gelirli aile çocuklarının ücretsiz yararlandıracaklarını ve su bedellerinin de düşürüleceğini kaydediyordu...

9- Yeni ve Yenilenen Yollar; Duba kenti ve tek yön Menteşe’nin ulaşım problemlerini, yeni yollar ve düzenlemelerle Biz Çözeceğiz! 10- Otopark Çözümleri;Menteşe’mizin dokusunu koruyarak yeraltı otoparkları yapmayı ve bölge otoparkları ile çözülemeyen imar sorunlarını da Menteşe’nin en ciddi problemi olan ana yol üstü otoparklarının belediyemizce işletilip otopark ücreti fiyatlarının uygun hale getirilmesini ve belediye eliyle istihdamı Biz Sağlayacağız! 11- Göktepe (Bardakçı) Yolu; Uzakları yakın ederek, yaklaşık 30km kısalan yol ile tersine göçü sağlayıp, şehir merkezindeki konut sıkıntısını rahatlatarak, kırsaldaki kardeşlerimizin aileleri ile birlikte yaşam sürmelerini Biz Sağlayacağız! 12- Akbük Yolu; Kıyıdaki yolun orman alanına taşınması, yol üstü ücretsiz otoparkların yapılması, Akbük sahilinin tamamen hemşehrilerimizin kullanımına açılmasını Biz Sağlayacağız! 13- Karabağlar - Ortaköy Yolu; Bu yolun daha nitelikli bir hale dönüştürülerek trafik akışının rahatlamasını Biz Sağlayacağız!

xx xx xx

Muğlalıların kendi tabirleriyle “evlatlarının şapkasını yere eğdirmediğini” vurgulayan Şadi Ballı bu bölüme geldiğinde Muğlalı kendi baldırından keser yer... Muhtaçlığını hissettirmez. Elalem evlatlarına laf etmesin diye kendi parası olduğu halde huzurevine de gitmez... O yüzden bizde kimseye hissettirmeden onların yanında olacağız” ifadesinde bulundu...

“SOSYAL PROJELER” ise şöyle ifade edilmiş;

14- Engelsiz Eğitim Kampüsü; Özel çocuklarımızın nitelikli hizmet alabileceği engelsiz eğitim kampüslerini, hayatın içinde daha fazla yer almalarını sağlayacak şekilde Biz Oluşturacağız! 15- Vefa Evleri; Yaşlılarımızın sosyal, psikolojik, fiziksel, tıbbi ve rehabilitasyon hizmetlerini karşılayacak modern, güvenli ve ekonomik ‘Vefa Evleri’ni Biz Yapacağız! 16- Mahalle Kreşleri; Çocuklarımızın nitelikli eğitim aldığı ve kaliteli zaman geçireceği modern, ekonomik ve güvenilir mahalle kreşlerini Biz Yapacağız! 17- Hanımeli Konağı; Oluşturacağımız 'Hanımeli Konağı' sayesinde kadınlarımıza sertifikalı kurslar düzenleyerek öğrenimlerine devam edebilme imkanı sunacağız, bu vesile ile Hanımeli Konağımızda piknik alanı, spor salonu, toplantı salonu ve sanat atölyeleriyle, kadınlarımıza özel yaşam alanlarını Biz Oluşturacağız! 18- El İşi Çarşısı; İlçemizde yaşayan maharetli ev hanımlarımızın ürettikleri el işi ürünlerini satma imkânı bulup, ev ekonomisine katkı sağlayacağı alanlarını Biz Oluşturacağız!

xx xx xx

Şadi Ballı kitaptanBİLİM, KÜLTÜR VE SANAT” projelerini şöyle aktardı;

AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Şadi Ballı bu alanda hiç söylenmeyenleri söylemiş. Şadi Ballı bu anlamda 12 ay mevsimsel organizasyonlardan söz ederken, “Menteşe’yi Karnaval Kenti yapacağız” diyor... Şöyle; 19- Uzay Bilim Evi; Çocuklarımızın uzay ve astronomi ile tanışmasını sağlayıp, ufuklarını açarak geleceğimize yön veren projeyi Biz Yapacağız! 20- Kültür ve Sanat Evleri; Menteşe’mizin 7’den 70’ine hitap edecek, kültürel ve sanatsal becerilerini geliştirerek bu alanda gelişimlerine katkı sunacağız. Söyleşi ve etkinlikler düzenleyerek, Menteşe’mizi kültür ve sanat ile Biz Buluşturacağız! 21- Çocuk Kütüphaneleri; Çağımızın gereklerine uygun bir tasarım anlayışı ile okumanın keyfini, bilgiyi keşfetmenin heyecanını yaşamaları için mahalle çocuk kütüphanelerini Biz Yapacağız! 22- Kültür ve Sanat Festivalleri; Her mevsim ve mümkün olan her fırsatta Menteşe’mizin marka değerini artırıp kent ekonomisine katkı sağlayacak Menteşe Kültür Sanat Festivallerini organize edip, Menteşe’yi Karnaval kentine Biz Dönüştüreceğiz! 23- Yerel Ürün Festivalleri; Yöremizde yetişen ürünler ile ilgili festivaller düzenleyerek, coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı ile hem turizm, hem ekonomik açıdan Menteşe’mize hak ettiği değeri Biz Kazandıracağız!

xx xx xx

Şadi Ballı “GENÇLİK VE SPOR” projelerini anlatırken de yeni şeyler söyledi:

24- Muğla Atatürk Stadyumu; Menteşe’ye yakışır, modern, 10 Bin kişilik UEFA kriterlerine uygun stadyumunun ilgili kurumlar tarafından yaptırılmasını Biz Sağlayacağız! 25- Kötekli Gençlik Merkezi ve Hokey Sahası; İçinde sınırsız internet hizmetleri, çalışma alanları, kitapkafe, teknoloji, inovasyon, güzel sanatlar, müzik tiyatro atölyeleri ve hokey sahası olan modern bir gençlik merkezinin ilgili kurumlar tarafından yaptırılmasını Biz Sağlayacağız! 26- Stüdyo Menteşe; Yeni çağın medyacılık anlayışıyla, dijital platformlarda daha profesyonel işler yapmak isteyen gençlerimiz için stüdyo menteşe projesini hayata geçireceğiz, bu stüdyo ile gençlerin kendi yeteneklerini geliştirme imkanını Biz Sağlayacağız! 27- Drift Alanı; Hızlı ve öfkeli gençlerin Trafiğe kapalı alanlarda ve her türlü güvenlik önlemi alınarak aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri özel pist ve gösteri alanlarını Biz Yapacağız! 28- Kaykay Parkı ve Bisiklet / Motosiklet Parkuru; Kaykay, paten, bisiklet ve motosikletlere ilgi duyan gençlerimiz için güvenli eğitim parklarını ve parkurlarını Biz Yapacağız!

xx xx xx

Bunlar bazıları orijinal ve hepsi iddialı, ama yapılabilir projeler... İnsanı dinlerken “Hadi Osman Gürün’ün aklına gelmedi. Bahattin’in de mi gelmedi?” dedirtiyor. Daha 20’ye yakın proje var. Onlara da yarın bakalım...

--------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Öğrenmek güzel şeydir, bir düşmandan bile olsa. --Ovidius

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.