Şadi Ballı’dan ilkler... Muğla’da grafiti neden yok?

Grafiti hakkında bir fikriniz var mı? ‘Çoğunlukla kamusal bir alanda yer alan bir duvar ya da yüzeye çizilmiş, kazınmış veya püskürtülmüş yazı ve çizimlerdir.’ diye tanımlanıyor.

Ben aslında CHP Menteşe Belediye Başkanı Adayı Gonca Köksal’ın 9 Mart 2024 Cumartesi günü Tele 1 kanalında katıldığı canlı yayındaki vaatleri ile ilgili yazımı programdan bir iki gün sonra yazdım. O yazıma yukarıdaki ifademle başladım. “ Muğla’da grafiti neden yok?” diye yazdım.

Ama dünkü yazımda da vurguladığım gibi hep araya bir şey girdi...

Neyse bu yazıdan sonra ne olursa olsun Gonca Köksal’ı yazacağım...

xx xx xx

Geçtiğimiz hafta Cuma günü hem CHP Büyükşehir Başkan Adayı Ahmet Aras hem de AK Parti Menteşe Başkan Adayı Op. Dr. Şadi Ballı iftar yemeği düzenledi. Ahmet Aras’tan bir davet almadık. Almış olsam da Şadi Ballı’nın davetine icabet ederdim. Çünkü Ballı’nın iftar yemeğinde projelerinin tanıtımı vardı. Ahmet Aras o işi gündüz yapmıştı.

Adeta basın ile belediye meclis üyesi adaylarının da buluşturulduğu iftar yemeğinde AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Av. Mustafa Algan ve Menteşe Belediye Başkanı Adayı Op. Dr. Şadi Ballı ile 22. Dönem Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, 27. Dönem Antalya Milletvekili ve Muğla Koordinatörü İbrahim Aydın ve Muğla Milletvekili Kadem Mete yanında aralarında Mehtap Şeniz Çahan, Yusuf Demirci, Emine Dal Kılıçaslan, Salih Soykan, Burak Nizamoğlu, Emin Karakuş, Cenk Taşkın, Müslüm Kıyanç, Açelya Güngör, Atiye Betül Baş gibi isimlerin bulunduğu meclis üyesi adayları da baloya gelmiş gibi çok şıklardı...

xx xx xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Vip Salonu’nda yapılan iftar yemeğinde önümüze kapağında “Menteşe'ye Hizmet İçin Değişim Zamanı...!” ve “Menteşe'ye 48 PROJE” yazılı kitapçık konuldu.

Bugüne kadar hiçbir adayın seçim beyannamesini (kitapçık) görmedim. “Mal beyannamesini” de... Bakalım Şadi Ballı “mal beyanında”da da bulunacak mı?

Gerçi daha Bahattin Gümüş ile Osman Gürün’ün mal varlığı beyanını da görmedik ama..!

Şadi Ballıkitapçıkla” bu seçimin bir ilkine imza atarken, bir başka ilk daha yaşandı... AK Parti’nin bu güne kadar gerçekleştirdiği en derli toplu, benim gibi her şeyde eksik arayan birinin eksik bulamadığı bir etkinliğe tanıklık ettik. Meclis Üyesi adaylarının tamamı eşleri ile gelmişti... Bu sadece AK Parti’de değil, tüm partilerimizde pek görmeye alışık olmadığımız bir durum...

Ballı çifti özel yaşamlarında ve iş yaşamlarında estirdikleri “aile” fotoğrafını sanki Muğla siyasetine de taşıdı...

xx xx xx

Ve beni o iftar akşamı AK Parti Menteşe Adayı Şadi Ballı bir kere daha şaşırttı.

Eğer CHP Menteşe Belediye Başkanı Adayı Gonca Köksal ile ilgili yazımı yayınlamış olsaydım, şimdi bu yazımı kaleme alırken “Yazımı Şadi bey de okumuş” diyecektim. Çünkü projelerini, yapacaklarını anlatırken, tarihi Arasta’daki sokakların “temalı sokaklar” olacağını vurgulayarak “O sokaklardan biri de ‘Grafiti Sokak’ olacak” diyordu...

Bir de sadece beni değil, herkesi şaşırtan bir olay yaşadık.

İftar yemeği bitti, sunum bitti, sorular bitti... Şadi Ballı’nın babası Muzaffer Ballı söz aldı... Herkes de bir merak... Rahmetli Orhan Çakır’ın belediye başkanlığında beraber çalışmıştık. “Özcan ağabeyle belediyede çalışırken aylık ücretimizin üzerine ‘elbise parası’, ‘Yoğurt süt parası’ gibi eklemeler yapılırdı. Bunların hiçbirisi emekli maaşına yansımıyor. Oğlum seçilirsen, bunları sende vereceksen cebinden ver. Belediyenin  bütçesinden vereceksen, sigorta primine emekliliğe yansıyacak adam gibi ücret ver..” dedi...

Tam da dağılırken baba Ballı tarafından oğul Ballı’dan çalışanlar adına bu söz de alınmış oldu...

xx xx xx

Tabii söz uçar, yazı kalır...

Şadi Ballı seçilirse baba Ballı’nın uyarısına uyabilir mi bilinmez, ama “yapabileceklerini” yazılı olarak biz gazetecilerin önüne “kitapçık” olarak koydu. “Bunu saklayın” demedi, ama ben saklarım. Başkan seçilir ve vaatlerini unutursa kapağında “Menteşe’ye 48 Proje” yazılı kitapçığı o zaman ben kendisinin önüne koyarım.

Gerçi OBizi artık ceket yönetmeyecek, Şadi Ballı geliyor” diyerek, projelerinin vaatlerinin tamamını meclis üyeleri ile birlikte bir dönemde hayata geçireceğini de ifade etti ama... Biz de uyarımızı yapalım değil mi... Ayrıca benim bu konuda yönelttiğim, “Menteşe Belediyesi’nin çok borçlu olduğu konuşuluyor. Doğruysa Bahattin Gümüş ve arkadaşlarının yaptığı borcu öderken bu işleri nasıl gerçekleştireceksiniz?” sorumdan yürüyerek söz alıp açıklama yapan AK Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete de “Biz geçen seçimde de CHP’den borçlu belediyeler aldık. Borçları ödendiği gibi projelerine devlet desteği de verildi. Aynı şekilde sayın Şadi Ballı’ya da aynı desteğin verilmesi için ben milletvekili olarak elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.” dedi...

Şadi Ballı basından Hayrettin Şaşmaz’ın Menteşe Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde yaşananlarla ilgili bir sorusuna, “Seçilmem halinde ruhsatların bir ayda sonuçlandırılmasını isterim. Sonuçlanmıyorsa gereğini yaparız” diye yanıt verirken, Muğla Gazetesi Grubundan Cüneyt Erdan’ın “Seçilmeniz halinde Muğlaspor’a sahip çıkacak mısınız?” sorusuna da “Ben aday olunca Muğlasporlu olmadım. Çocukluğumdan beri Muğlasporluyum ve şu anda da yönetimindeyim. Belediye Başkanı seçilirsem elbette Muğlaspor’a sahip çıkacağız, ama spor Muğlaspor’dan ibaret değil. Biz sporun her dalına destek vereceğiz. Menteşe’de eskrim de olacak. Biz başaracağız.” diye yanıt verdi...

xx xx xx

Benim sorularımdan biri de Ramazan Davulu’na dair oldu.

Şadi Ballı’ya seçilmesi halinde Ramazan Davulu çalınmasına izin verip vermeyeceğini sordum. Yanıtı “evet” ya da “hayır” değil, şöyle oldu:

Yüzde 20 rahatsızsa yokum, yüzde 80 mutlu ise varım. Uygulamalarımızda gerektiğinde anket uygulayacağız. Ramazan Davulu bir dini vecibe değil. konusunda her mahallede anket yaparız. Örneğin Emirbeyazıt Mahallesi’nden hayır mı çıktı, orada çalınmaz. Düğerek Mahallesi’nden evet mi çıktı, orada çalınır. Menteşe’yi sözde değil, uygulamalarımızda birlikte yöneteceğiz.

8 ana başlıkta 48 proje ile girdiği yarışta hizmet için oy istediklerini belirtirken şöyle anlattı:

Biz sınırsız ve sinirsiz hizmet, diyoruz. Menteşe’ye gerçek sosyal belediyeciliği biz getireceğiz. Görevin bize verilmesi halinde ilk işimiz dubaları kaldırmak olacak. Menteşe’yi ‘tek yön uygulaması’ işkencesinden kurtaracağız. Yol üstü otopark uygulamasına Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yeniden düzenleyeceğiz. İşletme belediye tarafından yapılarak, sembolik bir ücret alınacak. Ve Muğla'nın çocuklarına da istihdam yaratılacak. Büyükşehir Belediyemizle raylı sistemi biz getireceğiz ve taşımada dar gelirli aile çocuklarından para almayacağız. Beton parke üretim tesisi kurup, sokaklarımızı rengarenk parke ile yürünür hale getireceğiz. ‘Menteşe Ekmek’ ve ‘Menteşe Et’i hizmete sokup, üreticiden tüketiciye ana sınıfından başlayarak 7 bin öğrenciye süt sağlayacağız. Altında otoparkı olan kapalı çarşıyı kurup, ev kadınlarımız için ‘El İşi Çarşısını’ açacağız. ‘Yeşil alan’ dedikleri parkları kapatıp, ‘rekreasyon alanları’ getireceğiz. Bunları biz yapacağız, biz başaracağız.

xx xx xx

AK Parti Menteşe Belediye Başkanı Adayı Şadi Ballı’nın proje tanıtım toplantısında en çok üzerinde durduğu konulardan biri “Şehir Tuvaletleri” oldu... “Yerkesik’te, Yeşilyurt’ta, Bayır’da, Kötekli’de gittiğim her yerde tuvalet şikayeti alıyorum. Yıl 2024 Menteşe’de tuvalet sorunu yaşanıyor. Yeni yapılan terminalde çalışanlar ihtiyaçlarını ormanlık alanda gideriyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği ‘Muasır Medeniyetler Seviyesi’ bu mu?” diye sorarak şöyle devam etti:

Menteşe’de mahallelerde, çarşıda ya tuvalet yok, ya kapalı, ya da kullanışlı değil. Her mahalleye kadınlarımızın ve engellilerimizin de yararlandığı tuvaletler yapacağız, Kadınlarımız bu tuvaletlerde bebeklerinin altını da değiştirebilecekler.”

Bu konu bence de önemli. Bakıyorum da başta Gonca Köksal olmak üzere adayların hepsi “Kültür turizmi”nden ve turizmin çeşitlendirilmesinden söz ediyor... Yazları Perşembe günleri gelen turlar mutlaka Perşembe Pazarı’na uğruyor ve göğsümüzü gere gere gösterebileceğimiz bir tuvalet de yok orada...

Şadi Ballı önceki akşam beni evimde ziyaret etti. Kendisine “Başkan seçildiniz ve o ‘En büyük hayalim Menteşe’de turlar görmek’ dediğiniz hayaliniz bu yaz gerçekleşti. 10 tur otobüsü birden geldi. Otobüsler nerede park edecek? 10 otobüs insan hangi restoranda yemek yiyecek?” diye sordum. Yüzünü acı bir gülümseme kapladı ve şöyle anlattı:

Konuya vakıfım. Turlar şehre tuvalet dahil her türlü ihtiyacını CNS de görerek şehre giriyor. Evet şehir merkezinde 50-100 kişinin birlikte oturup yemek yiyebildiği yer bile yok. Teşvik edeceğiz, gerekirse özel sektör teşebbüs edinceye kadar biz açacağız.

Ne diyelim, inşallah...

Yarın “kitaptan” vaatlerle devam edelim...

----------------

GÜNÜN SÖZÜ; Bir siyasetçi gelecek seçimi, bir devlet adamı ise gelecek kuşağı düşünür. --Arthur Charles Clarke

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Tufan As - Muglada artık şapkamı da koysam seçilirim söylemi ile iş yaramazların iş başına gelme devri bitmelidir Osman Gürün 25 yilda ne yaptı bol bol belediyeye iş görmez biat eden yandaş yerleştirdi

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mart 23:57
01

İbrahim Ilhan - Sayın adayımız Şadi Ballı projelerinden bahsediyor. Bazıları sen iyisin. Yanlış partidesin diyor. Böyle kısır düşüncelerin olduğu yerde . İdeolojinin ve partizanlığın ağır bastığı bir yer de, yeniliğe açık olmayan bir yerde Kenidinizi ve projelerinizi nasıl ifade edebilirsiniz ki . Ula Belediye Başkanlığının, Yatağan Belediye Başkanlığının yaptığı hizmetler ortada olmasına rağmen.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Mart 09:19