Ramazan Uyanışları

“Haddini bilmeyen, tahammül mülkünü yıkan bir düşmanla canımız, canlarımız için savaşırken bir yanımız kayıpta, karanlıkta; bir yanımız sabırda, şükürde, aydınlıkta. Karanlık ile aydınlık arasında seçim bizde.”

Üç aylara girildiği anda sükûta erme vakitleri başlamıştır. İnsan kendi içinde bir yenilenme yaşar. Zamandan mekândan öte sadece kendi içinde, ruhunda yeni sürgünler vermeye başlar. İçindeki dalgalı deniz durulur. Sakin sakin köşesine vurur tüm düşüncelerini. Düşünceler, duygular artık kenarlarda köşelerde savrulmaz. Hep içe akmaya başlar. Benlik dinginleşir. Ramazana geldiğinde ayın şavkı vurur yüreklere.

Bak artık boğulmuyorum, savrulmuyorum, yitmiyorum. Taze sürgünlere vuruyorum kendimi. Hep içerideyim. Hep içe bakıyorum. Kendi içimde temizliğe başladım. Tüm türküler içimde söyleniyor. Ağıt değil bunlar birer mâni. Kısa kısa kendime mektuplar gönderiyorum. Diller lâl oluyor. Konuşma, öznesi olmayan eylemlere mahkûm. Sadece eylemler üzerindeyim.

Ramazan zamanları benliğim hep içimde. Kanatlarım artık kırgın değil. Huzurlu. Yükseklik korkum geçiyor. Dar zamanlardan, dar mekânlardan geçiyorum. Geniş zamanların zamanların huzurundayım.

Tüm huzuru, senin huzurunda buluyorum. Tüm sözler fısıldanarak söyleniyor. Şehrimin kireç vurulmuş apak duvarlarında aydınlanıyorum. Ramazan, kirecin kokusunda ve aydınlığında. Apak günlerin huzurunda şavkı vuruyor yüreğime.

“İnsan gecesini değiştirir gündüzüne erer

Bir mevsime döndürür zamanı hiç değişmeyen

İnsanın olma vaktidir bu erme fırsatı

Ruh emzirir anne gibi yeri göğü fecri

Yeni bir insan gelip nöbete duracaktır.”

Sezai Karakoç

Gündüzleri tüm kapılar açık. Seyre dalıyorum sonsuzluğun bir noktasında. Kalabalık cümlelerden kaçıyorum. Güne dair kilitlenmiş ağızlardan kaçıyorum. Oysa günü dolduran anlar sahte bir günlüğün arasında sıkışmış kalmış. Gerisi kayıp, gerisi gıybet, gerisi boş...

Asıl mücadele gündüzlere sıkışmış. Bundan gündüzler tüm kapılar, pencereler açık. Giren çıkan belirsiz. Savunma hattı sabır. Sabır huzurun meyvesi. Önce tatlanmalı. Acılıktan ağmalı, sabırla olgunlaşmalı. Tada varma zamanları iftar vakitleri.

Akşam vakitleri bir serinlik çöküyor ruhuma. Pide kuyruğunda ateşte pişmiş, kabarmış pidenin kokusunda duyuyorum huzuru. İçime işliyor. Hamdım, piştim misali elleri yakarken gönüllerde serinliyorum. Şükür vakitleri iftar saatleri.

Üç aylar ve Ramazan. Ramazan huzura varma, huzura erme, huzurun sükûnetinde ruhun kendini bulma, kendine gelme vakitleri.

Âkif’in dediği gibi; “Mâdâm ki verdin bize rûh-ı nevîn /Yâ Rab, daha bir nefha-i te'yîd insin.” Yani oruçla beden ruha teslim olur. Tenin bu teslimiyetiyle huzura erme, insan olma vakti de gelmiştir artık. Ramazan vakitleri bir bakıma insan olma vakitleridir.

İnsan olma vakitlerinde oruç sadece taama, yemeğe, suya ve de dünyalıklara karşı bir çekilme değildir. Yemek, ,içmek sadece bir ön görüntüdür. Asıl oruç insanın insan olmaya adanması, insan olmaya inanmasıdır. Her türlü çekişmeden, nizadan, gıybetten, dedikodudan, çekememezlikten, kıskançlıktan, hasetten, kötülükten arınmadır.

Bizim dünyamız dışında bu ramazanda ne savaşlar veriyor insanlık. Ne çilelere katlanıyor. Zulmetin her türlü cefasını çekiyor. Bu gözler neleri görüyor, bu kulaklar neleri duyuyor, bu yürekler bu çığlıklara nasıl dayanıyor?

Kayalar olsa un ufak olur, dualarımız yanında bu ramazan vakitlerinde kendimize gelmemiz, uyanmamız lazım. Benliğimizin ne kadar bizden ırakta olduğunun farkına varmamız lazım. İçimizdeki insanı uyandırmamız, harekete geçirmemiz lazım.

Haddini bilmeyen, tahammül mülkünü yıkan bir düşmanla canımız, canlarımız için savaşırken bir yanımız kayıpta, karanlıkta; bir yanımız sabırda, şükürde, aydınlıkta. Karanlık ile aydınlık arasında seçim bizde.

Bu ramazan bir kandilin şavkında üzerimize düşen bütün gölgelerden silkinelim. Sadece kandilin titrek ışığındaki özümüze dönelim. Yerler, gökler, kurtlar, kuşlar bütün âlem Ramazan’ı huşu içerisinde karşılarken kendimize dönelim. Ramazan’ı idrak edelim.

İnsanın kalbine kara çalan, insanın kalbini mühürleyen tüm benlik düşmanlarından arınmaktır. Fâni bedeninde insan mananın ölümsüzlüğünü ruhta, ruhun huzurunda bulur. Oruçlu simaların nurunda, oruca durmuş bedenlerin şükründe kendine gelir. Ruh yeniden doğar, aydınlanır.

Bak sahur vakitleri. Duâya dur! Şükre dur! Geniş mekânlara, geniş zamanlara erme anı. İmsak vakti geliyor. Ramazanın misafirliğinde dünya misafirliğini idrak et. Her iftar vaktinde nasıl suya, ekmeğe, nura kavuştuysan her imsak vakti yeni uyanışlara gebe.

Yeni muştulara erme vakti. İnsan olma sırrına erme vakti. Bak gerisi kayıp, gerisi gıybet, gerisi boş.. Dualarımız hep bu dönüşün nurlu vakitlerine. İnsan olma vakitlerine. Ramazan vakitlerine..

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Zorba - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.