Aras ve Kocadon’a soruşturmaya CHP’den tepki...

BUGÜN ŞADİ BALLI’NIN PROJELERİNİ PAYLAŞACAKTIK

Dün “ Belediye başkanları projelerini, yapacaklarını seçime az bir süre kala açıklamaya başladı.” diye başlayan yazımda, Gonca Köksal’ın projelerini, yapacaklarını geçen hafta Tele 1 de anlattığını, o günden beri o programı paylaşmaya çalıştığımı belirtip, “ama her seferinde araya daha önemli bir konu girdi.” demiştim. Dün Ahmet Aras’tan söz ederken, bugün Şadi Ballı’nın projelerini paylaşıp, sonra Gonca Köksal’a geleceğimi ifade etmiştim.

Ve olan oldu... Bugün CHP Muğla İl Başkanı Zekican Balcı’nın önceki gün yaptığı basın açıklaması ile CHP Milletvekillerinin aynı konudaki paylaşımlarını paylaşacağım...

xx xx xx

Konu Odatv’nin “İçişleri Bakanlığından soruşturma: Erden Timur-CHP ittifakı patladı... Erden Timur'dan Odatv'ye açıklama” başlığını taşıyan 16 Mart Cumartesi günlü haberi. Haber CHP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile ilgili...

Haberde “İçişleri Bakanlığı, Galatasaray yöneticisi Erden Timur’un sahibi olduğu NEF'in Bodrum'a yaptığı projenin yasa ve usule aykırı olarak yapıldığı gerekçesiyle Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’a ve eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a görevlerini kötüye kullanmaktan soruşturma izni verdi.” ifadesine yer verilmiş.

Benim haberim yoktu... Muhtemelen sizin de yoktu... Şimdi geçen Pazar gününden beri benim de sizin de, herkesin haberi oldu...

CHP İl Başkanı Zekican Balcı tarafından yapılan açıklamada, “ 31 Mart seçimi için geri sayımın başladığı bugünlerde İstanbul ile başlatılan kara propaganda süreci Muğla ile sürdürülmektedir.

Belediye başkanlarımızı ve adaylarımızı hedef gösterenler bilsinler ki anayasal haklarımızı korumak ve sürdürmek için dün olduğu gibi bugün de görevimizin başındayız.” denilmiş.

xx xx xx

ODATV’NİN HABERİ

Galatasaray Spor Kulübü Sportif A.Ş. Başkanvekili ve NEF İnşaat’ın sahibi Erden Timur’a İçişleri Bakanlığından kötü haber.” diye başlayan ve “İçişleri Bakanlığından soruşturma: Erden Timur-CHP ittifakı patladı... Erden Timur'dan Odatv'ye açıklama” başlıklı haberde, Bakanlığın yaptığı soruşturmada, NEF İnşaat’ın Bodrum Yalıkavak’taki Dirmil NEF projesinin yasa ve usule aykırı olarak yapıldığına, projenin belediye yetkililerince korunduğuna, tadilat projeleri ile yapıların incelenmesinin sağlandığına hükmettiği ifade edilmekte.

Habere göre, BakanlıkçaBodrum ilçesi Özel Plan Hükümleri”ne aykırı olarak eksi üç kattan oluşan ve bina oturum alanlarını aşan bodrum katlar yapıldığı ve bu katların aktif olarak otopark olarak kullanılmaya devam edildiğine hükmedilmiş. Günübirlik tesis alanında kalan spa villaların da 13 Şubat 2019 tarihli ruhsat eki onaylı mimari projesine aykırı olarak yapımına devam edildiği belirtilirken alana yapılan havuzların ruhsat izninin olmadığı aktarılmış.

Bunlara dayanılarak, bu sebeple eski Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma izni verilmiş...

xx xx xx

HALEF SELEF BAŞKANLARA SORUŞTURMA

Söz konusu haberde “Bodrum Belediye Başkanı ve CHP Muğla Belediye Başkan adayı Ahmet Aras ile Bodrum Belediye Başkan yardımcıları Turgay Kaya ve Taner Uslu hakkında ise imar planlarına ve yapı ruhsatına aykırı yapılaşmaya ve imalatlara karşı duyarsız kalarak, denetim ve gözetim görevlerinin gereğini yerine getirmedikleri gerekçeleriyle görevlerini kötüye kullanmaktan soruşturma izni verildi.” denilirken, Odatv'ye yaptığı açıklamada NEF İnşaat’ın sahibi Erden Timur da şöyle demiş:

NEF Reserve Yalıkavak projesinde 13 Şubat 2019 tarihinde onaylanmış olan ruhsat projesinde 3216m2 inşaat alanı ve 7 Adet ticari spa ünitesi yapma hakkı alınmış olmasına karşın bakanlık ve belediyenin talebi üzerine inşaat alanı gönüllü olarak 2409m2 ye indirilmiş ve 7 adet 5 Adet spa ünitesi yapılacak şekilde eksiltilmiş, ruhsat projesi belediye ve bakanlık tarafından 20 defadan fazla incelenmiş ve eksiklik bulunmamış olmasına karşılık belediyesinin ve bakanlığın isteği ile gönüllü olarak azaltılmıştır. Aslında ruhsata uygun olan proje ruhsat tadilatı alınmak durumunda kalmıştır. Tadilat ruhsatı onayı sırasında ise ruhsat harcı bile ödenmiş olmasına karşın tüm Yalıkavak yarımadasının imar planı iptal edildiğinden halihazırda tadilat ruhsat onayı beklenmektedir. O günden bugüne kadar da mevcut yapılarla ilgili hiç imalat yapılmamıştır. Bu haberde tamamen mağdur olan taraf durumundayken bu şekilde yansıtılmış olmayı kabullenemiyoruz.

xx xx xx

YA AHMET ARAS AÇIĞA ALINIRSA?

Evet, şimdi böyle soranlar var... Elimde bir istatistik verisi yok, ama Türkiye, Dünya’da belediye başkanlarına açılan soruşturmalarda muhtemelen liste başıdır... Ancak ben bugüne kadar ülkemizde hakkında hapis cezası hükmü verilmiş tek bir belediye başkanı görmedim, duymadım...

Anımsarsanız Mehmet Kocadon Bodrum Belediye Başkanlığı’nda yine bir imar uygulamasından tutuklanmıştı, ama sonrada aklanıp görevine dönmüştü. Yine anımsarsanız CHP’li Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da Behçet Saatcı hakkında Fethiye Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş ve Behçet Saatcı’nın hapse gireceğini sananlar olmuştu. Şimdi Alim Karaca ve Behçet Saatcı Fethiye Belediye Başkanlığı için yarışıyorlar... Ankara’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i hiç konuşmayalım.

Yani buradan bir şey çıkmaz...

Benim anlayamadığım, seçime giderken bu soruşturma izni neden verilir? Bunun Muğla’da AK Parti’ye zararı mı olur yararı mı olur? İşte CHP bunu hemen “malzeme” etti bile! CHP’ye ne demeli... Bir açıklama yaptılar haberi olmayanlarında haberi oldu...!

Sen parti il merkezinde ne açıklarsan açıkla, sokaktaki vatandaş gazeteciye “Ahmet Aras açığa alınır mı?” diye soruyor...

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün başkanlığı boyunca onlarca soruşturma ile boğuştu, kimsenin haberi olmadı... Çünkü yaygara yapmadı...

xx xx xx

İL BAŞKANI VE MİLLETVEKİLLERİNİN TEPKİSİ

Önceki gün CHP Muğla İl Merkezi’nde il yönetim kurulu üyeleri ile CHP Muğla Milletvekillerinin katılımıyla yapılan basın toplantısında İl Başkanı Zekican Balcı18 Mart Çanakkale Zaferi”nin 109. yılını da kutlayıp, “Ulu önderimiz, Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Çanakkale kahramanı tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Yine ve yeniden, Cuma Hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk’ü anmayan Diyanet İşleri Başkanlığı koltuğunu işgal eden malum kişiyi ve onu orada tutmaya devam eden siyasi otoriteyi şiddetle kınıyorum.” ifadesinde bulunduktan sonra konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Seçim süreçlerinde yaşananlar, yapılan propagandalar, kampanyalar siyasi partilerin demokrasi anlayışını da gösterir. Hatırlayacaksınız geçen yıl, 14 Mayıs seçim sürecinde iktidar partisi tarafından montaj videolar yayınlanarak manipülasyon aracılığıyla seçmenler konsolide edilmeye çalışıldı.

Bu yıl da bu anlayışın eylemlerini görmeye, yalan haberlere şahit olmaya devam ediyoruz. 31 Mart seçimi için geri sayımın başladığı bugünlerde İstanbul ile başlatılan kara propaganda süreci Muğla ile sürdürülmektedir. Belediye başkanlarımızı ve adaylarımızı hedef gösterenler bilsinler ki anayasal haklarımızı korumak ve sürdürmek için dün olduğu gibi bugün de görevimizin başındayız. Cennet memleketimiz talana ve kıyıma uğramasın diye cansiperane alanlardayız.

Hukuksuzca ve siyasi etik dışı yöntemlerle yalnızca algı yaratmak ve kendilerine siyasi rant devşirmek amacıyla Başkan adayımız sayın Ahmet Aras’ı hedef gösterenler Cumhuriyet Halk Partisi’nin verdiği mücadeleden rahatsız olanlardır. Hakikate kara çalarak bu mücadeleyi durduracaklarını sananlara buradan sesleniyoruz, halkçı belediyecilik Türkiye’nin ikinci yüzyılına damga vuracaktır.

Bodrum Belediyesi tarafından yapılan resmi açıklamada da görüldüğü üzere bahsi geçen haber asılsızdır. 22 yıllık yönetimleri algı ve demagoji siyasetine borçlu olanlara en büyük cevabı Muğla halkı sandıkta verecektir.

https://www.odatv.com/guncel/erden-timur-chp-ittifaki-patladi-icisleri-bakanligindan-nef-karari-120033689

xx xx xx

Bodrum Belediyesi Odatv haberini yalanlamış. Bir de tekzip ederlerdi olur biterdi... Ben o açıklamayı görmedim. Bodrumlu meslektaşlarımdan “İtirafname gibi açıklama” diyenler oldu. Bir ara ona da bakarız.

Bu arada CHP Muğla Milletvekilleri de hesaplarından paylaşımda bulundular. Gizem Özcan İktidar tarafından yürütülen Ahmet Aras’a yönelik kara çalma sürecini, İl Başkanlığımızda yaptığımız açıklamayla kınadık. Biz iktidarın Muğla’da seçimlerden umudu kestiğini biliyoruz. Şimdi siyaset dışı yöntemlerle seçimleri kirleterek bunu cümle aleme duyuruyorlar.” derken, Cumhur UzunDemokrasiyi araç olarak görenlerin, seçimlerde her yolu mübah olarak görmesine müsaade etmeyeceğiz. Ahmet Aras’ı sandıkta yenemeyeceğini anlayanlar yalan ve iftira siyasetiyle sonuç almaya çalışıyor.” diye kaydetti. Süreyya Öneş Derici de “Hukuksuzca ve siyasi etik dışı yöntemlerle algı yaratmak ve kendilerine siyasi rant devşirmek amacıyla Başkan Adayımız Sayın Ahmet Aras’ı hedef gösterenler, Cumhuriyet Halk Partisi’nin verdiği mücadeleden rahatsız olanlardır.” ifadesinde bulundu.

Bakalım bu olaydan AK Parti mi CHP’mi oy devşirecek?

-------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Dünyada hiçbir şey, karşısındakini kandırdığını sanan bir budalanın sevinci kadar komik değildir. --Haldun Taner

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.