Aydın Ayaydın, Aras’la arayı kapatmaya başladı

Bir garip ORC anketi... Metin Ergun İYİ oylarını katlamış!” başlığını taşıyan 07 Mart 2024 tarihli yazıma şöyle başlamıştım:

Ben anketlere çok güvenmiyorum. Spekülatif ve manipülatif buluyorum. Elbette doğru amaca hizmet eden doğru anketlerde var. Onları ‘kamuoyuna doğrudan veya el altından açıklanan siyasi anketler’ ile karıştırmamalı.

Şimdi bir anket daha açıklandı. Bu ünlü araştırma şirketi SONAR’ın anketi. Yaygın basın bu anketi “Sonar Araştırmadan 8 İlde Dev Anket!” diye takdim etti. O haberlerde şöyle denildi:

Sonar Araştırmanın sahibi Hakan Bayrakçı, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında son anket sonuçlarını açıkladı. Bayrakçı şunları aktardı: ' Muğla başa baş olan bir il değildi ancak ona rağmen oyların başa baş gelmesine çok şaşırdım.

Hakan Bayrakçı şaşırır tabii... Ben de şaşırdım... Araştırma sonucuna göre Ahmet Aras ile Aydın Ayaydın arasında %2 fark kalmış... Ne dersiniz, ORC de şaşırmış mıdır? Biri yalan söylüyor, ama hangisi?

xx xx xx

Bir garip ORC anketi... Metin Ergun İYİ oylarını katlamış!” başlığını taşıyan yazımda ORC anketinden söz ederken “Menteşe ve Muğla’da CHP Önde” ara başlığı altında şu ifadelerde bulunmuştum:

ORC Araştırma, Muğla ili ve Fethiye, Marmaris, Menteşe ilçelerinin anket sonuçlarını açıkladı. Muğla ili ve Menteşe'de CHP adayı öndeyken; Fethiye ve Marmaris'te İYİ Parti'nin önde olması dikkat çekti.

Muğla ilinde yaşayan 1850 seçmene, ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı için hangi adaya oy vereceksiniz?’ sorusu yöneltildi. CHP'nin adayı Ahmet Aras yüzde 34,1 ile araştırmada önde geldi.

Ahmet Aras %34,1; Aydın Ayaydın %23,5; Metin Ergun %22,6; (?) %10,4 Kararsız; DEM adayı Yusuf Uludağ %4,9; Diğer %4,5...

...

Ankete göre, CHP'nin Muğla Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Ahmet Aras %34,1 oy oranıyla, en yakın rakibi AK Parti-MHP adayı Aydın Ayaydın'ın %10,6 puan önünde görünüyor. Mümkün olabilir mi? Olabilir, ama Metin Ergun’un oranı nereden baksan manidar ve şaşırtıcı...

ORC’nin dağılımı ‘Ahmet Aras %34,1; Aydın Ayaydın %23,5; Metin Ergun %22,6; (?) %10,4 Kararsız; DEM adayı Yusuf Uludağ %4,9; Diğer %4,5...’ şeklinde...

Burada AK Parti ve İYİ Parti adaylarının oy oranları birbirine yakın seyrediyor olması çok şaşırtıcı. İYİ Parti’nin Büyükşehir adayı Behçet Saatcı olsa, ‘Olabilir’ diyeceğim de, Muğla Milletvekili Metin Ergun...

Muğla’da genel seçim oylarının dağılımı ise şöyle; CHP %37,59; AK Parti %24.50; İYİ Parti %17.04; MHP %6.26; TİP %5,62; Yeşil (DEM) %3,55 ve Zafer %1.67...

xx xx xx

Hadi ORC’nin anketçileri masa başında sallamışlar diyelim...

Böyle de sallanır mı Allah aşkına?!

Aydın Ayaydın %23,5; Metin Ergun %22,6...

İlgili yazılarımda hep “Metin Ergun Muğla’da bağımsız aday olsa veya bir anket yapılsa partisinin oy yüzdesinin gerisinde kalır” demişimdir... ORC ise beni tekzip etti. Metin Ergun, son genel seçimde %17,04 oranında oy alan partisini geçti de Cumhur İttifakı adayı CHP eski Milletvekili Prof. Dr. Aydın Ayaydın ile yarışıyor...

O gün ORC anketini okuyup köşemde yorumlarken şaşırmadım, çok güldüm.

Ancak şimdi köşeme aldığım SONAR anketinin Muğla ile ilgili sonucuna ise çok şaşırdım.

Bu SONAR anketi ortaya çıkıncaya kadar Metin Ergun ile yarışan Aydın Ayaydın şimdi Ahmet Aras ile yarışıyor. Öğrendiğime göre SONAR’ın 8 ilde yaptığı anket Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla Mitinginden önce yapılmış.

Bakalım üçüncü anket hangi araştırma şirketinden nasıl gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla Mitingi ve Aydın Ayaydın’ın talebi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akbelen’deki yeni kamulaştırmalara dair kararının yine kendisi tarafından iptali seçim sürecine etki etti mi, ettiyse hangi yüzdelerle etti o da ayrı merak konusu...

xx xx xx

Sonar Araştırma, İstanbul başta olmak üzere 8 ilde gerçekleştirdiği anket sonuçlarını CNN Türk’te açıkladı. Ankette İBB Başkanlığı için yarışan Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum'un oy oranları dikkat çekerken, Muğla sonuçları Hakan Bayrakçı’nın kendisi dahil herkesi şaşırttı.

Sonar Araştırma'nın sahibi Hakan Bayrakçı, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programında İstanbul, Aydın, Samsun, Kocaeli, Bolu, Manisa, Muğla, Erzurum'un ilçelerinin de bulunduğu 8 ilin oy oranlarına ilişkin anket sonuçlarını açıklarken, Muğla ile ilgili “Muğla başa baş olan bir il değildi ancak ona rağmen oyların başa baş gelmesine çok şaşırdım. CHP Ahmet Aras 38,9, AK Parti Aydın Ayaydın 36.1, İYİ Parti yeni tutumu ile dikkat ederseniz çoğu yerde 3. parti.” dedi. Hakan Bayrakçı’nın açıklamasına göre de dağılım şöyle:

CHP Ahmet Aras %38,9

AK Parti Aydın Ayaydın %36,1

İYİ Parti Metin Ergun %14,6

DEM Yusuf Ukudağ&Candan Süsoy %7,0

Zafer Partisi Ünal Yiğit %1,6

Diğer partiler %1,8

Çok araştırdım, Muğla’nın ilçeleri ile ilgili bir şey bulamadım. Açıklanırsa paylaşırız...

xx xx xx

Hakan Bayrakçı’ya göre, 6 ilde İYİ Parti’nin 3. parti durumunda olması da dikkat çekici bulunmuş. Oy toplamında Türkiye'de totalde AK Parti ve CHP'den sonra İYİ Parti geliyor. Bayrakçı’nın Muğla dışında 7 il ile ilgili yorumları ise şöyle:

MANİSA; Bayrakçı Manisa’da MHP adayı Cengiz Ergün, %48,2 ile birinci... Manisa milliyetçi oyların en kuvvetli olduğu şehirlerden bir tanesi.”...

BOLU; Hakan Bayrakçı 'Bolu'yu da büyükşehirlerin arasına almış. Milliyetçi ve muhafazakar Bolu’da CHP %23 alırken, Tanju Özcan’ın %56,2. oy aldığı görülüyor. Bayrakçı bunu “İYİ Parti seçmeni de muhtemelen yine Tanju Özcan'ı tercih ediyor. 7, 8 şehirde böyle gücü olan belediye başkanları için sordurduk soruları. Partiden bağımsız da yine seçimi alıyor Tanju Özcan.” diye yorumlamış.

SAMSUN; Bayrakçı Samsun'da bir AK Parti öndeliği var. Ama ilginç olan 21,1 gibi bir oranla İYİ Parti'nin oy oranı gözüküyor.

ERZURUM; BayrakçıErzurum’da biraz rekor var. Mevcut belediye başkanı yüzde 70 gibi bir rekor oranla tekrar seçilecek. İYİ Parti 2. olacak. 8,8 gibi bir oranla. CHP de Erzurum’da 8.6’lık bir oy olacak. Oyların geçen seçimine göre yükselişi ya da düşüşü, belediye başkanlarının şahsi başarılarını ifade ediyor. Seçmen yerel seçimleri, iktidarın ekonomi politikalarını cezalandırma olarak da kullanır. Böyle bir yansıma yok. Zafer Partisi birçok yerde 5. 6. sıralara oturmuş durumda.

AYDIN; BayrakçıAydın'da Özlem Çerçioğlu yüzde 50 ile önde. Düşse de yüzde 48'lere düşer. AK Parti'nin Aday Mustafa Savaş ise yüzde 32 civarında. DEM Parti 6,6, İYİ Parti ise 5,3 alacak.

KOCAELİ; BayrakçıKocaeli’de AK Parti adayı Tahir Büyük Akın 54,9, CHP Atasoy Bilgin ile 29,6 oranına sahip. Yine hatırlatmakta fayda var. Burada belediye başkanlarının kişisel başarısı büyük önem taşıyor. Tahir Bey siyaset kökenli de değil, akademisyen. Büyükşehir’de bir teveccüh var kendisine.

İSTANBUL; İstanbul arışıyla ilgili Hakan Bayrakçı Şimdi 2 buçuk ve 3 aralığında oynuyor aradaki fark. Başa baş bir durum var. Şu anda az farkla da olsa İmamoğlu, Murat Kurum’a göre önde gözüküyor. 2,3 gün sonra tam sonucu açıklayacağım. 1.9 yanılma payı var tabi anketlerde.” diye konuşmuş.

xx xx xx

Ben bu yazıyı yazarken bir ankette “MAK Danışmanlık” şirketinden açıklandı. Açıklamada Muğla Büyükşehir sonuçları şöyle yer aldı: Kararsız %5; Diğerleri %2,5; DEVA Muhsin Erdem %0,5; Saadet Partisi Cebrail Tümenci %1; YRP Mehmet Melih Tatlıcı %2; Zafer Partisi Ünal Yiğit %2; DEM Parti Yusuf Uludağ&Candan Süsoy %3; İYİ Parti Metin Ergun %16; AK Parti (Cumhur İttifakı) Aydın Ayaydın %31; CHP Ahmet Aras %37...

MAK’ın bu anketi 30 Büyükşehir’de SONAR’dan 15 gün önce (21 Şubat-9 Mart) yapılmış. MAK’ın anketinde Ahmet Aras, Aydın Ayaydın’dan %6 önde görülürken, Metin Ergun’un bu ankete göre SONAR anketinde (%14,6) sanki kan kaybediyor. Zafer Partisi’nin oy oranı iki ankette birbirine yakın görülürken DEM’in oy oranı da MAK’da SONAR’a göre %4 geride görünüyor...

Bu oranlar seçime kadar daha çok değişecektir... Ancak AK Parti’nin Muğla’da ilk kez Aydın Ayaydın ile iddialı bir seçim yaşadığı söylenebilir...

------------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Sorunlar, onları yaratanların mantığı ile çözümlenemez. --Albert Einstein

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.