CUMHURBAŞKANINDAN BİR İLK... Aydın Ayaydın’dan seçim rüşveti mi?

HER YER AKBELEN OLUYOR

Muğla’yı ranta, talana karşı kim koruyacak?” başlığını taşıyan 13 Mart 2024 tarihli yazımda “Her Yer Akbelen Oluyor...” ara başlığı altında şöyle yazmıştım:

Çevrecilerin, yaşam savunucularının termik santrallere karşı kullandıkları en bilinen slogan ‘Her Yer Akbelen, Her Yer Direniş’ şeklindedir. Sloganın yarısı gerçekleşti; Milas-İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazi, ‘linyit madeni sahası’ olarak kamulaştırıldı! Acele kamulaştırılan araziler, İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içinde yer alıyor.

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için yüzlerce ağacın yok edildiği İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırıldı. Tarım arazilerinin olduğu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Milas ilçesi İkizköy mahallesinde yer alan Akbelen Ormanları’nda, Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için geçen yıl 24 Temmuz’da ağaç kesimine başlanmış, yüzlerce ağaç yok edilmişti.

Dün (Salı) Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen çevresindeki araziler acele kamulaştırıldı.

xx xx xx

HER YER AKBELEN OLMUYOR MU?

Önceki gün de iftardan sonra akşam saatlerinde AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Aydın Ayaydın’dan şaşırtıcı ve sevindirici bir haber geldi.

Aydın Ayaydın’dan gelen açıklama “Aydın Ayaydın, Milas’taki kamulaştırma için devrede” başlığını taşıyordu. Haberi bu başlıkla verebilirdim.

Haberi okudum, Aydın Ayaydın orada “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan nezdinde girişimde bulundum ve kararın gözden geçirilmesini talep ettim. Umuyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kamulaştırmadan etkilenecek hemşehrilerimize yardımcı olacak ve desteklerini esirgemeyecektir.” diyordu.

Ben kendisini samimi buldum ve haberi önceki gece sosyal medya hesabımdan “Akbelen’e Müjde” başlığı ile verdim.

Onca haksızlık ve eziyetten sonra Akbelen’in, İkizköylülerin de bir güzel habere, “müjde almaya” hakları yok mu? Olamaz mı?

Elbette vardır da Albert Einstein’a atfedilen bir söz de vardır; “Önyargıları değiştirmek atomu parçalamaktan zordur”...

Habere yapılan yorumlara bakılırsa açıklama pek “samimi” bulunmadı. O yorumlardan birinde “Çok inandırıcı gelmedi, seçim çalışması yapıyor...” deniliyordu. Mümkündür... Keşke CHP’nin Menteşe adayı da çimento konusunda bir seçim çalışması yapmış olsaydı da yüreklere su serpilseydi...

Çevre konusunda O’nun açıklamaları da bana samimi gelmiyor...

xx xx xx

AYAYDIN  RİCACI OLDU...

Önceki gece paylaştığım haberin “Akbelen’e Müjde” başlığına karşı çıkanlar da oldu. Erdem Yeter haberin altına “Abi haber metnine bir şey denemez tabi ama ‘Akbelen'e Müjde...’ başlığı yerine ‘Akbelen'e Müjde!’ başlığı daha doğru olurmuş.” diye yazdı. Mesajı aldım ve başlığı, “Akbelen’den Kalanlar Kurtuluyor Mu?” başlığı ile değiştirdim.

Okurun uyarısını dikkate alırım...

Sayın Ayaydın’dan akşam saatlerinde gelen haberde ise “Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın, Akbelen Orman bölgesinde 190 parselin kamulaştırılması ile ilgili olarak devreye girdiği, her zaman yeşilin ve doğanın yanında yer aldığını, bundan sonra da yer almaya devam edeceğini vurgulayan Ayaydın’ın kamuoyu ile paylaşılmak üzere yazılı açıklama yaptığı” belirtildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemeye göre Muğla Milas'taki Akbelen Ormanı çevresinde 190 parsellik tarım arazisinin linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldığını üzülerek öğrendim.” diyen Aydın Ayaydın’ın açıklaması özetle şöyle:

Evet enerjiye ihtiyacımız var ve bunu ithal kaynaklar yerine yerli kaynaklarla sağlama konusundaki hassasiyeti de son derece makul buluyorum. Ancak Muğla için tarımın, doğaya saygılı sürdürülebilir turizmin de çok değerli  olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, 2 ayı aşkın süredir yaptığım saha çalışmalarında Muğla’nın denizine, yeşiline sahip çıkılması gerektiğini sürekli vurguladım ve vurgulamaya da devam edeceğim.. Nitekim, bu konudaki samimiyetimi Fethiye ve Marmaris körfezindeki deniz kirliliğine yönelik çabalarımı dikkate alarak test edebilirsiniz. Bu konuyu Cumhurbaşkanımıza ilettiğim anda gördüğüm ilgi ve hızlı reaksiyondan aldığım cesaretle,  bu kamulaştırma konusunda da kendimi sorumlu hissederek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan nezdinde girişimde bulundum ve kararın gözden geçirilmesini talep ettim. Umuyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kamulaştırmadan etkilenecek hemşehrilerimize yardımcı olacak ve desteklerini esirgemeyecektir.

xx xx xx

CUMHURBAŞKANI BİR İLKE İMZA ATTI

Aydın Ayaydın’ın umduğu gibi oldu... Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazinin linyit madeni sahası olarak kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, 2 gün sonra yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Ayaydın’ın ricası üzerine aldığı iptal kararı önceki gece Resmi Gazete’de yayınlandı.

Evet, inanılır gibi değil... Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı görevinde ilk kez Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararını ilk kez yine Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararı ile iptal etmiş oldu...

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Aydın Ayaydın, iptal kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından bir açıklama daha yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Ayaydın’ın sosyal medya hesabından yaptığı o açıklama da özetle şöyle:

Marmaris ve Fethiye körfezlerinin can çekiştiğini ilettiğim anda tüm imkanları seferber eden sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tarım arazilerimiz ve köylerimiz adına yaptığımız girişimde de talebimizi olumlu karşıladı. Bu konudaki 8259 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a başta Milas İkizköy, Çamköy ve Karacahisar mahalleleri ve tüm Muğla adına hassasiyetlerinden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

xx xx xx

“BİR GECEDE, AKBELEN’İ KORUYAN, KARARNAMEYİ İPTAL ETTİREN KAHRAMAN OLDU

Şimdi yaygın soru şu: “İnanalım mı?”... Yaygın kanı şu; “Seçimden sonra orası yeni bir kararname ile yine ‘Maden sahası’ ilan edilir.”... Hatta bir adım öteye giden “Bu seçim rüşvetidir” diyenler de çıkıyor...

Söz konusu alanın yeni bir kararname ile yeniden “Maden Sahası” ilan edilmesi de mümkün. Ancak insan inanmak ta istiyor... Mesela ben kendisiyle görüştüğüm Aydın Ayaydın’ı samimi buluyorum ve bu “beklenmedik yaşanılana” inanıyorum... İnanmak istiyorum... Çünkü bu yaşanılan “test” edildi...

Evet bu “Seçim rüşveti” de olabilir. Eğer öyleyse, bu “güzel ve kamusal, toplumsal” bir rüşvet olur...

Karşılığını ister verirsiniz ister vermezsiniz, almayalım mı?

Sayın Ayaydın, “Marmaris ve Fethiye Körfezlerini temizleyeceğiz, balçıktan kurtaracağız” dediğinde, gülmüş inanmamıştım. “Seçim vaadi” deyip geçmiştim. Sonra “15  Şubat’ta gemiler geliyor” diye bir tarih verdi. Pek çok insan gibi ben yine inanmadım... Ki 15 Şubat’ta gemiler yoktu... Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla Mitinginden 2 gün önce temizlik gemilerinden biri Marmaris’e geldi... Ben yine “Şov yapıyorlar” diye düşündüm... Ne var ki ikinci gemi de geldi ve şu anda faaliyetteler...

Tabii, Akbelen ile ilgili “Aydın Ayaydın daha önce neredeymiş?” diye soranlar gibi, “Devlet bu iki körfezi neden daha önce temizlememiş?” diye sormak da mümkün...

Bu konuda Aydın Ayaydın ise açıklamalarında “Marmaris ve Fethiye körfezlerinin can çekiştiğini ilettiğim anda tüm imkanları seferber eden sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tarım arazilerimiz ve köylerimiz adına yaptığımız girişimde de talebimizi olumlu karşıladı. Kendisine bir kez daha kamuoyu önünde tüm Muğla adına teşekkür ediyorum. Biz Muğla’ya hizmet etmek için bir yola çıktık ve bu konuda da elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.” diyor...

Acaba diyorum, bu konularda Cumhur Başkanı Erdoğan’a ulaşabilenler, yakınında olanlar “gerçeği” anlatmamış ve ErdoğangerçeğiAydın Ayaydın’dan duymuş olabilir mi? Her şeyi soruyoruz, bunu da sormalıyız kendimize...

Dün bir dostta bana Erdoğan’ın iptal kararını atıp “Can dost merhaba. Bilginiz vardır ama bugünkü yazınızı (dünkü) teyit anlamında yine de yollayayım. ‘Akbelen senaryosu henüz etken olmadan, Ayaydın, Akbelen’i koruyan, Cumhurbaşkanına kararname iptal ettiren kahraman oluverdi” diye yazmış...

Bizim sol terminolojide “Somut durumun somut tahlili” diye bir kavram vardır... Somut durumun tahlili...

Ben Muğla’da AK Parti’nin ezberlerini bozan Aydın Ayaydın’a teşekkür ediyorum...

-------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Birisi size: dürüst insan diye bir şey yoktur derse, o kimsenin bir düzenbaz olduğuna inanın.--George Berkeley

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Ali̇ Kökcü - en azından vatandaşın ,çevrenin yararına alınmış karar ,sabah çiçek dikip, ertesi hafta sökmekten daha iyi bir iş beceri, sonuçta kamu yararına olmuş ,daha ne olsun!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Mart 11:37