Muğla’yı ranta, talana karşı kim koruyacak?

HER YER AKBELEN OLUYOR...

Çevrecilerin, yaşam savunucularının termik santrallere karşı kullandıkları en bilinen slogan “Her Yer Akbelen, Her Yer Direniş” şeklindedir. Sloganın yarısı gerçekleşti; Milas-İkizköy’de Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik arazi, “linyit madeni sahası” olarak kamulaştırıldı! Acele kamulaştırılan araziler, İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içinde yer alıyor

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için yüzlerce ağacın yok edildiği İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere kamulaştırıldı. Tarım arazilerinin olduğu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Milas ilçesi İkizköy mahallesinde yer alan Akbelen Ormanları’nda, Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için geçen yıl 24 Temmuz’da ağaç kesimine başlanmış, yüzlerce ağaç yok edilmişti.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen çevresindeki araziler acele kamulaştırıldı.

xx xx xx

Son olarak yaşam savunucuları, Akbelen Ormanı’nı korumak için açtığı ruhsat iptali davasını idare mahkemesi tarafından iptal edilme kararını, yürütmeyi durdurma talebiyle istinafa taşımıştı. Alanda 40 bine yakın zeytin ağacı olmasına karşın Zeytin Kanunu hiçe sayılarak yakın bölgelerde dinamitle patlatma yapılıyor.

Akbelen Ormanı, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin imzasıyla Milas’taki iki termik santralına kömür sağlamak amacıyla 2020 yılında Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’ye (YK Enerji) devredilmişti. Özelleştirme kararı sonrası bölgede ağaçların kesildiğini iddia eden köylüler, duruma itiraz ederek Akbelen’de nöbet tutmaya başladı.

O günlerde tatilde olan Meclis ise CHP’nin çağrısı üzerine 8 Ağustos’ta Akbelen gündemiyle olağanüstü toplandı. Toplantı yeter sayısının sağlanmasının ardından CHP’nin Akbelen Ormanı’nda yaşanan kıyıma ilişkin genel görüşme önergesi ele alındı. Müzakerelerin ardından muhalefetin verdiği genel görüşme önergeleri AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Görünen o ki önümüzdeki yaz aylarında “Her Yer Akbelen, Her Yer Direniş” sloganlarını yine duyacağız...

 xx xx xx

MUĞLA’YI RANTA, TALANA KARŞI KİM KORUYACAK?

31 Mart Yerel Seçimine adı adım yaklaşırken, AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Aydın AyaydınMuğla’yı Kültür-Sanat Festivaller Kenti Yapacağım”, “Kıyıları halka açacağım”, “Muğlalıları Denizle Buluşturacağım” diyor, Marmaris ve Fethiye Körfezlerinin balçıktan temizlenmesi için İzmir’den getirdikleri iki gemi de çalışmaya başlamış bulunuyor...

Buna karşılık şu günlerde 10 yıllık görev süresinde göremediğimiz sayıda açılış ve temel atma törenleri yapan ve yapmaya devam eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Açtığımız davalarla talanı engelledik, Muğla’yı koruduk.” diyor ve CHP’nin belediye başkanı adayları da projelerini anlatacaklarına “Muğla’yı korumaya devam edeceğiz, talan ettirmeyeceğiz” diyorlar.

Ama Bodrum’dan gelen bir haber bizi şaşkına çeviriyor.

Bodrum’da takip ettiğim köşe yazarlarından Mustafa Gündoğ önceki günkü yazısına “Bodrum Ranta Kurban Ediliyor...” başlığı atmış...

xx xx xx

Bodrum’u kim kimler kurban ediyor? Mustafa Gündoğ’un yazısını okuyalım:

Bodrum Ranta Kurban Ediliyor... Memleket yerel seçimle uğraşırken, her parti kıyılar, zeytin alanları, çevre, imar planları üzerine nutuk ata dursun, gerçek bambaşka. Bodrum’da kıyıların, derelerin, zeytin alanlarının, doğanın nasıl korunduğunu gündem yapalım bugün.

Memleket sahipsiz...

Muğla İli, Bodrum İlçesi, Kızılağaç Mahallesi 305 ada 1 parsel ve çevresine ilişkin hazırlanan Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29.08.2023 tarihinde onaylanarak, 07.09.2023 tarihinde askıya çıkarılmış ve onaylanmıştır.

Siz Nasıl Uygun Görürseniz Efendim...

Bodrum Belediyesi plan hakkında olumlu görüş vermiştir. ‘Diğer kurumlar için uygunsa, bizim için de uygundur.’ demesinin nedenini birazdan fark edeceksiniz.

1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Bodrum Belediyesi’ni ilgilendiriyor da, bu planın dayanağı Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı da Büyükşehir Belediyesi’ni ilgilendiriyor. O da mı “Siz Nasıl Uygun Görürseniz Efendim...” demiş?

 xx xx xx

Mustafa GündoğGelelim hikayemize...” diyerek şöyle devam etmiş:

Aynı parsel ve çevresi için hazırlanan, Koruma Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 29.01. 2024 tarihinde onaylanmış ve Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nün, Duyurular Sayfasında 13.02.2024 tarihi itibariyle, 1 ay süre ile askıya çıkarılmıştır.

Planın adı Koruma amaçlı... Planı yaptıranlar, ilkini sanırım toplumun, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin tepkisi ölçmek için yaptırdılar. İtiraz eden oldu mu? Oldu. Dikkate alındı mı? Alınmadı. Ancak mülk sahibinin plana itirazı dikkate alınmış ve yeni bir planlama yapma gereği duyulmuş.

Kim mi bunlar acele etmeyelim...

Planlama alanı; 30 bin metrekare Orman Alanı, 102 Bin metrekare özel mülkiyet üzerine kurulu, sipariş üzerine adrese teslim olarak yapıldı. İmarsız olarak alınan yer, bir anda uygulama planına kadar yapılıverdi. İlk planda, Orman alanı yüzde 30, diğer alan zeytinli tarla, emsal yüzde 10, sahil şeridinin ilk 50 metresi özel rekreaktif alan, ikinci 50 metresi günübirlik tesis alanı olarak planlandı.

Önceki koruma amaçlı imar planına göre:

102.320 metrekare yüzölçümlü zeytinlik vasıflı, 305 ada 1 parselde inşaat alanı hesabı yapıldığında, 102.320 metrekare yüzde10 dan (zeytincilik kanunu gereği) 10.232 metrekare olan- 8911 metrekare (kamuya terkler) İnşaat alanı 1321 metre kare... Güzel bir planlama...

İkinci planda ise, uçtu uçtu zeytinli tarla uçtu, ‘Tarım Dışı Alan’ oluverdi. Orman alanı yüzde 30, ‘Tarım Dışı Alan’ emsal yüzde 30, sahil şeridinin ilk 50 metresi özel rekreatif alan, ikinci 50 metresini günübirlik tesis alanı olarak planlandı

Askıdaki koruma amaçlı imar planı değişikliğine göre;

Tarım görüşünün değiştirilmesi (zeytinlik vasfının kaldırılması) ile: Turizm Tesis Alanında (27005 metrekare) + Günübirlik (4019 metrekare) İnşaat Alanı 31.024 metre kare imkanı verilmiştir. Rant büyük, İki plan arasında, yaklaşık 30.000 Metrekare İNŞAAT ALANI KAZANILMIŞTIR. Yeter mi Yetmez…

‘Arı İni Deresi’ parsel dışına alınarak, ranta rant katılmış. Yeter mi Yetmez... Sahildeki ‘Reaktif Alan’ değiştirilerek ‘Rekreasyon Alanı’ (planlama esaslarına aykırı) yapılarak yapılaşmaya açılmış.

Merak edilenler...

Orman alanı tahsis yapılarak mı planlanmış, yoksa ‘Kervan Yolda Düzülür’ diyerek halkın malına göz mü dikilmiş? Yapılan planda bulunan yol nereden gelir, nereye gider belli değil. Orman Alanlarında yol açılamazken, bu plan nasıl yapılmış? Kanunen zeytin alanları daraltılamaz. Vasfı değiştirilen tapu iptal edilecek mi? Kanalizasyon geçen alanın, kamuya terk edilmesi gerekir. Planlama esaslarına aykırılığı, elbet bu işin ehilleri tarafından değerlendirilecektir.

Sizce kimin bu yer...

Yalıköy Turizm Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi, İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı. Şirket Hüseyin Şeherli’ye ait.

Kimdir Hüseyin Şeherli?

Bir aralar Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sesiz sedasız ‘Cannes’de düzenlenen, Dünyanın önde gelen Gayrimenkul Fuarlarına katılmıştı. 100 Davetliden biriydi. İşte o fuara Başkan Aras’ı davet eden, Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği Başkanı (dönemin) Mehmet Kalyoncu dur. Hüseyin Şeherli, Kalyon Holding ve Kalyon İnşaatın Damadıdır. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’inde, Başkan Aras’ın da sözde eleştirdikleri ve ‘5’li Çete’ dedikleri, çetenin üyesi Kalyon Holding, Kalyoncu İnşaat bu işin arkasındadır.

Bakalım planlama hakkında itiraz edilecek mi? Dava açılacak mı?

İşin rantı büyük, başkan adaylarımız bu konuda ne düşünüyor dersiniz?

Vesselam...

xx xx xx

Ben bugün partilerin ve adaylarının seçim çalışmalarını değerlendirip, CHP’nin Menteşe Adayı Gonca Köksal’ın Tele 1’de katıldığı ve “Gonca Köksal kimdir?” sorusunun yanıtı ile başlayan programa gelecektim, ama bugün böyle oldu.

Mustafa Gündoğ’un yazısına yorumum yok. Ben Ahmet Aras’ın makul mantıklı bir açıklaması olacaktır diye umuyorum...

-----------------

GÜNÜN SÖZÜ; Birisi size: dürüst insan diye bir şey yoktur derse, o kimsenin bir düzenbaz olduğuna inanın. --George Berkeley

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.