Akarca-1 Göletimiz Sahibini Arıyor

Değerli dostlarım, bugün değişik bir konu ile huzurlarınıza çıkmak niyetim var. Dünyada canlı dediğimiz nebatat (ağaç-bitkiler), hayvanlar ve insanların hayatlarının devamı şu dört nimetin var olmasına bağlı. Su, hava, ateş ve toprak. Bu oluşuma anasır-ı erbaa da denir. Yeni nesil gençlerimiz bu terimlerden oldukça uzaklaştı. Anasır unsurların çoğulu dur, erbaa da dörttür. Hepsi birbiriyle bağımlıdır. Biri eksik olursa hayat durur.

İlçem Ula’da akarsu yoktur. Yağmur yağdığında kış mevsiminde bir iki gün akan bir deremiz vardır. Akarca Deresi. 1985-86’lı yıllarda Akarca Deremiz üzerine toprağı sulama amaçlı küçük çaplı gölet yapıldı. Eski adıyla (YSE) yol, su, elektrik ulaşımına dair kurum, sonradan Köy Hizmetleri Müdürlüğü oldu. Köy Hizmetleri zamanında ilçem Ula’nın bölük pörçük de olsa tarlalarımızı sulamak amaçlı Akarca-1 adı altında gölet yapıldı. Yapılan bu sulama amaçlı göletin suyunun tarlalara ulaşımını sağlayan kanallar inşaa edildi. İlçem Ula’nın arazi yapısı (Merkezinden söz ediyorum)  düz arazi yapısıdır. Yapılan göletin suyu kendi cazibesiyle tarlalara ulaşır. İlk yapıldığı yıllarda Ula Belediye Başkanlığı bir iki eleman görevlendirerek yaz aylarında suyun tarlalara ulaşımını sağlayarak bağ, bahçe, ağaç ve benzeri bitkilerin sulanmaları sağlandı. Yıllar yılları kovaladı ve 2014 yılından önce ( tarih olarak 01 Nisan 2014) Köy Hizmetleri başka bir anlatımla Özel İdare Kurumu kapatıldı ve Muğla Büyük Şehir statüsüne geçirildi. Gerek Köy Hizmetlerinin ve gerekse İl Özel İdaresinin uhdesine olan tüm kurumlar ve yapılar Büyük Şehir Belediyesi tüzel kişiliğine geçirildi. Bu arada Gölet-1 de geçti biliyorduk.

Konumuza geldik sayılır. Bu köşeden defalarca yazdım. Akarca Göletinde biriktirilen suyun yaz aylarında tarlaların sulama esnasında (vahşi sulama) kanalların eskimiş ve bakımsız olması sebebiyle su kaçağı var. Sularımız zayii oluyor. İlgililerin dikkatini çekmeye çalıştımsa da muvaffak olamadım. Meğersem ilgililer dedim ya, Göet-1 Akarca deresinin sulama ile alakalı yapısının “İLGİLİSİ” yokmuş. Ula halkı ve tarla sahipleri mağdur olamasın diye “İdareten” Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi kerhen (istemeyerek) ilgileniyormuş. Daha yeni öğrendim.

Bir vesile ile Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi ne işim düştü. Hani derler ya konu konuyu açtı. Bizim Ula’da bölük pörçük de olsa atadan ecdattan kalan tarlalarımız var. Bu tarlalarda meyve ağaçlarımız oldukça geniş bir sayı tutuyor. Son yıllarda özellikle Ula kirazımız ün yaptı. Tabii su olduğu sürece ağaçlarımız bitkilerimiz yaşar, hayatlarını sürdürür. Yukarıda dedim ya kerhen (insanlar mağdur olmasınlar, sahipsiz görünmesin) destek veriyor Muğla Büyük Şehir Tarımsal Hizmetler Dairesi. Son birkaç yıldır suyun tanzimi ve kanalların bakımı tamamen kendi mecrasında suyun bildiği yoldan denilen usullerle yaz aylarında vahşi sulama yapılageldi, tabii su kaybı had safhada.  Kanallar eskidi. Bakımı ve onarımı yerine boru içine alınması şart hale geldi. Yani suyun göletten alınıp, kapalı sistem ile tarlalara ulaştırılması keyfiyetinden söz ediyorum.

Büyük Şehir Belediyesi Tüzel Kişiliği olarak Gölet-1 için dava açar, bu yapının (gölet ve sulama kanallarının) Devlet Su İşleri Müdürlüğüne devir edilsin, bu sistemin bakımına onarımına ya da kapalı sistem içine alınmasına bizim “BÜTÇE”miz yetmez diye. Dava devam eder, devam eder ve sonuçlanır. Mahkeme Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tüzel kişiliğinin talebini yerinde görür ve Gölet-1 teşkilatının Devlet Su İşleri Müdürlüğüne devir edilmesine karar verir.

Şimdi sıkı durun. Mahkemenin verdiği karar aylar geçmesine rağmen uygulanmıyor, veya uygulanamıyor.  Muğla Büyük Şehir Belediyesi devir etmek istiyor, Devlet Su İşleri devir alamam diyor. Görüntü bu. Şifai olarak ortalıkta dolaşan da bu. Devlet Su İşleri bu işin patronu ve sorumlusudur, neden almak istemiyor. Yeni tabir ile algı diyorlar ya tam da böyle.

Minnacık araştırma yaptım. Sizler de yapabilirsiniz. İlçem Ula’da tarlası olan, ağacı olan yaz aylarında su ihtiyacı olan dostlarımda araştırabilirler, bu işin nedenini nasılını anlayabilmek için zaman ayırabilirler.

Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tüzel Kişiliği olarak sadece Gölet-1 su doldurulan alan ile Su Kanallarının devrini talep etmiş mahkemeden, karar da böyle çıkmış. Devlet Su İşleri de Gölet-1 yapısının tamamını su alanı, etrafındaki sonradan yapılan dinlenme rekreasyon alanlarıyla birlikte su kanalarını devir alırım diyesiymiş. Miş diyorum, mahkemenin kararını okumadım ve zaten ulaşamadım.

Evet geldik konunun püf noktasına. Ula Göleti diyoruz. Ula ilçesi sınırları içerisinde ama bir farkla. Kulakları çınlasın bir dönem (2009-2014) belediye el değiştirdiydi Ula’da. Nadi Şenkal Ağabeyimiz ve ekibi belediye teşkilatında hizmet edebilme bahtiyarlığına eriştiler. İşte bu zaman içinde GEKA’ya (Güney Ege Kalkınma Ajansı) Ula Gölet-1 rekreasyon alanları yapılabilmesi için proje hazırlar, proje kabul olur, 647.000 TL ödenek gelir. Ama Nadi Başkanım girdiği seçimi kaybeder ve teslim aldığı ve daha önce (1989-2009) yirmi yıl hizmet eden Belediye Başkanı seçimi kazanır. Zaten kazanan belediye başkanının böyle işlerle ilgisi olmadığını herkes bilir. Projeyi geriye göndermek ister. Osman Başkanın halası rahmetli Halise Akıncı Hanımefendinin hatırına bu projeyi geri gönderme der bana ver biz yapalım der. Bizim Başkana ve Gölet-1 rekreasyon alanı Muğla Büyük Şehir Belediye Tüzel kişiliğine geçer. Toprağı geçmez ama sorumluluğu da denemez, parası ödeneği çıkmış projeyi uygulaması geçer, projeyi ve ödeneği Muğla Büyük Şehir Belediyesi uyguladı parayı ödeneği harcadı, ödenek kendi bütçesinden değil. Nadi Başkan zamanında çıkartılan ödeneği kullandı Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tüzel Kişiliği. Komple Devlet Su İşlerine devir etse ne olur. Muğla Büyük Şehir Belediyesi Tüzel Kişiliğinin önünde de TC yazılı. Devlet Su İşleri Müdürlüğünün de önünde TC yazılı. Her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti Kurumu olmasına rağmen  bu anlaşmazlık niye.

Adına kayıkçı kavgası mı dersiniz, yoksa nemelazım canım, bana ne, bunlarla uğraşamam demenin sonucumu dersiniz, Ula Göleti-1 düğümlenmiş durumdadır.

Kanallar bakımsız. Kanal olarak yapılan beton yapılar deformasyona uğramış, erimiş, çürümüş. Yaz aylarında bağ-bahçe ve ağaçlarımız su ister. Sulamazsak çok dayanmaz ağaçlar ve bitkiler kurur zayi olur. Zaten bu haliyle kalırsa, yağmurların azalması sonucunda gölet dolmuyor, bir de su kaybı yaşanırsa vay ilçem Ula’nın çiftçisinin haline. Gerçi Ula da çiftçi kaldı mı diye sorar gibisiniz. Var var aralarda, sesi soluğu çıkmaz, üreteyim üreteyim de halkıma insanlara yardımcı olayım diye didinen çalışanlarımız var.  Su olmaz ise hayat olmaz. Olamaz.

Naçizane çağrımdır. Açık mektup niteliğindedir. Lütfen Allah aşkına Gölet-1 alanının sahibini hep birlikte bulalım. Sahibine teslim edilmesini sağlayalım. Bu işin patronu eğer Devlet Su İşleri ise ilgili ve yetkili kişileri göreve ve duyarlılığa davet ediyorum. Suyun bu kadar kıymetli olduğu bir zamanda burnumuzun dibindeki Akarca 1 Nolu Göletimize sahip çıkalım. Sonra sonra dersek hep birlikte çok üzülürüz çok.

Hoşçakalınız. Sağlıcakla kalınız…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Reşat Öztepe - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.