Yiğit Bir Muğlalı Hamza Sadi Özbek Anıldı

1994 yılında görevimi Muğla’ya naklederken, Muğla’da gerçekleştirmek istediğim şeylerden birisi Hamza Sadi Özbek ile ilgili toplantılar yapmaktı. Onun adını ilk gençlik yıllarımızda lise öğrencisi iken 3 Mayıs 1944 olaylarında duymuş ve uzun boyu ile tabutluklara sığmayan bir şahsiyet olarak zihnimize kazımıştık… Onu adını öğrendikten birkaç yıl sonra, 6 Kasım 1971 günü vefat ettiği haberini duyduk. O yılların çok yaygın dergilerinden biri olan ve Hüseyin Nihal Atsız tarafından çıkarılan Ötüken dergisinin bir sayısında, Arif Nihad Asya’nın bir dörtlüğü yayınlandı:

Çalan her kim olursa olsun kapıyı.

En yakınından önce onu sorardı:

Hani Ey Muğla!...

Senin bir Hamza Sadi Özbek'in vardı!

Bu dörtlükle, Hamza Sadi beyin adı ve Muğla aklımızda köklü bir yer etti. O yüzden 1994’te Muğla Üniversitesine görev nakli yaparken aklımda Hamza Sadi Özbek ile ilgili toplantılar ve yayınlar yapmak vardı.

Evi nakledip göreve başladıktan sonra Hamza Sadi beyin kabrini ziyaret ettim ve Arif Nihad Asya’nın dörtlüğünün mezar taşında yazılı olduğunu görünce heyecanlandım ve sevindim. O dörtlüğün mezar taşına yazılması, Ötüken dergisi ve Arif Nihad Asya şiirlerini takip eden bir yakınının da olduğunu gösteriyordu.

Neyse… Uzatmayayım… “Özbek” soyadından hareketle önce yeğeni Ruşen Özbek’e ulaştım; Ruşen bey aracılığıyla da Hamza Sadi beyin oğlu Umurbeğ Özbek’e ulaştım. Böylece  hedefe ulaşmış oluyordum…

Üniversitenin kuruluşundan itibaren hep üst düzey yönetici olduğum için, mesai yoğunluğumu daha çok üniversitenin kuruluşu için harcıyor ama arada sosyal ilişkiler de gerçekleştiriyordum. Menteşe Grubu’muzdaki bir sohbet esnasında, Hamza sadi Özbek konusunu arkadaşlara açtım ve 1940’lar Muğlasında bir gencin Muğla’da milliyetçi faaliyetler yürüttüğünü; taşrada böyle bir faaliyet yürütülmesinin milliyetçilik tarihi açısından çok önemli olduğunu; bu yüzden Hamza Sadi beyin mezarını ziyaret ederek adının gündeme gelmesini sağlamamız gerektiğini söyledim: arkadaşlar da kabul etti ve 4 Kasım 1999 günü rahmetlinin mezarını ziyaret edip mezarı başında kısa bir konuşma yapıp ruhuna Fatihalar gönderdik ve oğlu Umurbeğ Özbek ile ilişkilerimiz hep sürdü.

Sonraki yıllarda rahmetlinin mezarını Türkocakları Muğla Şubesi de ziyaretlerde bulundu ve adı gündemde kalmaya devam etti.

***

Hamza Sadi Bey konusunda meğer ben yalnız değilmişim. O, öğretmen kardeşimiz sevgili İsmail Zorba’nın rahmetli babasının da arkadaşı imiş ve İsmail Bey kardeşimiz de içten içe Hamza Sadi Bey ile ilgili toplantı düzenleme aşkıyla yanar tutuşurmuş.

Bitmedi…

Hamza Sadi Bey’in yeğeni ve MUSANDER başkanı Sadettin Özbek, 2017 yılında gerçekleşen bir Konya gezisinde, Müze görevlisinin kimlikte yazan “Özbek” ve “Muğla” kelimelerine takılıp “Hamza Sadi Özbek’in nesi oluyorsunuz?” sorusuna karşılık. “Yeğeniyim.” demesi ve amcasının taa Konya’ya kadar adının gittiğini görmesi üzerine, amcasıyla ilgili bir şeyler yapmaya niyetlendiğini öğreniyoruz.

İşte bütün bunlar bir araya gelince 26 Şubat 2024 Pazartesi günü bir Hamza Sadi Özbek toplantısı gerçekleştirildi. Menteşe Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi, MUSANDER ve Türkiye Yazarlar Birliği Muğla Şubesi’nin birlikte gerçekleştirdiği toplantıda, MSKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Akça, Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilcisi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, Tazelenme Üniversitesi organizatörü Prof. Dr. Muammer Tuna, yazar Ali Can, Hamza Sadi Özbek’in oğlu, Umurbeğ Özbek, yeğenleri Ruşen Özbek ve Sadettin Özbek ile ana tarafından yeğeni Mustafa Ercan birer konuşma yaptılar.  Konuşmalarda, Hamza Sadi Özbek’in Muğla için yaptıkları, yazı hayatı, şiirleri, Türk Milliyetçiliği tarihindeki yeri, Mayıs 1944 olaylarındaki durumu, tabutluklarda gördüğü işkenceler ele alındı. Aile yakınları da Hamza Sadi Özbek ile olan ilişkilerinden söz etti.  Sosyal Bilimler Lisesi ve Tazelenme Üniversitesi öğrencileri de Hamza Sadi Özbek’ten şiirler okudular. Ben Hamza Sadi beyin şiir söylediğini biliyordum da bu kadar fazla şiiri olduğunu bilmiyordum; bu toplantıda öğrendim.

Toplantıyı düzenleyenler ve toplantıda şiir okuyup türkü söyleyenler ve tabii ki konuşmacılar koccamaaan bir teşekkürü hak ediyorlar.

Muğla’nın yetiştirdiği ve Cumhuriyet dönemi ilk sivil hareketi olan 3 Mayıs 1944 olaylarında yargılana Hamza Sadi Bey ile ilgili kitaplar da yayınlanır inşallah.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Namık Açıkgöz --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.