Seçmen için doğru seçenek; partilerin adayları...

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

Muğla, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel’in ardından dün de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladı. Kalabalık ve ilgi büyüktü. Kalabalığın içinde Büyükşehri CHP’den almak için yeterince oy var mıydı kestirmek zor... Ancak kalabalığın, Özgür Özel’in geçen hafta seslendiği kalabalıktan daha heyecanlı ve diri olduğunu söylemek mümkün...

Bu yazım baskıya verildiğinde miting devam ediyordu.

Yarın bakarız...

xx xx xx

ÇİMENTO KAVGASI

Muğla İdare Mahkemesi kararı ile “ÇED Olumlu raporu” iptal edilerek durdurulabilen (şimdilik) Muğla Çimento ile ilgili Danıştay kararını kaleme aldığım “Danıştay kararı geldi, hadi iptal edin planı...” başlığını taşıyan 29 Şubat 2024 tarihli yazımın altına sevgili Hasan Rahmi Dural tek satırlık yorumda bulunmuş. Şöyle:

“Kendisi iptal olanlar neyi iptal edecek?”

Beni bi gülmek aldı... Tek satır, ama sayfalar dolusu anlam yüklü...

Bakalım bu çimento kavgası daha kimlerin iptaline neden olacak...

xx xx xx

VATAN ADAYI AV. EMRE AYKIN

ADAYLARA SORULAR

Meclis üyeliklerine yine önem verilmedi...” başlığını taşıyan 23 Şubat 2024 tarihli yazımı okuyanlar anımsayabilir, o yazımda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Menteşe adayı Nazmiye Kulaç’ın tanınmadığını yazmıştım. Öyle mi anlaşıldı bilmiyorum, ama sayın Kulaç’ı küçümsemek gibi bir kastım yoktu, olamaz da... Başta Mehmet Yapıcı olmak üzere tepki gösterenler oldu...

Oysa Mehmet Yapıcı, Av. Füsun Ünlüsoy ve Gaye Cön gibi daha tanınmış kişilikler aday olabilirdi... Tabii niyetimiz TİP’i yönlendirmek de değil... Neyse her zaman anlaşılmak zorunda değiliz...

Vatan Partisi Muğla İl Başkanı Av. Emre Aykın da partisinin Büyükşehir adayı... 2023 seçimlerinde de partisinin milletvekili adayıydı. Bunda sıkıntı yok. Ben buna fedakarlık derim. Kendisini Ferdi Yavuz Emre Aykın’dan aykırı sorular” başlığı ile haber yaptı. Aykın, adlarını vermeden adaylara ve siyasilere yönelik ileri sürümlerde bulunmuş ve şunları sormuş:

Seçimi bizim parti alırsa Muğla’ya kaynak ve hizmet gelir... Bu zamana kadar seçilemediğinize göre Muğla’nın ne eksiği varsa sorumlusu musunuz? Mecliste üyen yok muydu?

10 yıldır yetkiniz altında yapamadığınızı bu defa ne mucize umarak yapacaksınız? Cevabı yoksa meşale şovuna ve bizde kalsın dansına devam... Milletvekilleri de yasama görevlerine mi dönse?

Bu seçimler tüm siyasileri Muğlasporlu yaptı. Seçimlerde harcanan parayı bağış yapın da altyapıyı güçlendirelim... Nisan itibariyle de köylerde maçlara, pazarlara bekleriz.

Merkez ve belediye yönetimlerinde görev almış olanların yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Onlara mecbur değilsiniz, seçenek var. Katılımcı demokrasi ve halkçı belediye için Vatan Partisi.

xx xx xx

İYİ PARTİ ADAYI HÜSEYİN NİZAMOĞLU

Evet seçenek var... Arada sıkışıp kalanlar için Muğla’da TİP, DEM, Zafer birer seçenek... İYİ Parti’de bir seçenek. Memleket Partisi seçenek olmaktan çıktı gibi... Oyları nereye gider herkes merak ediyor. Bana Hüseyin Nizamoğlu şahsında İYİ Parti’ye gidecek gibi geliyor.

Ferdi Yavuz Yenigün’de yazıyor. Patronu İYİ Parti Menteşe Belediye Başkanı adayı Hüseyin Nizamoğlu için “Menteşe, Hüseyin Nizamoğlu’nu bağrına bastı” başlığı attı. Tabii ben patronu olduğu için bu başlığı attığını da sanmıyorum. Çünkü bence de öyle oldu, Muğlalılar Hüseyin Nizamoğlu’nu bağrına bastı.

Nizamoğlu mahalle ziyaretlerinde “Menteşe kent merkezi ve kırsal mahallelerinin bütün sorunlarını çok iyi biliyorum, çözüm yollarını da biliyorum. Biz ötekileştirmeden, ötelemeden çalışacağız ve hizmet götüreceğiz. Rantın yanında değil, üretim ve hakça hizmetin yanında olacağız.” demiş...

Yine Ferdi Yavuz’un haberine göre, İYİ Parti adayı Hüseyin Nizamoğlu, “Seçim Koordinasyon Merkezi” açılışında da “Ben 15 senedir sahadayım. Benim tanıtılmaya ihtiyacım yok, çok geniş bir aileye sahibim. 30 gün sonunda zaferle çıkacağız.” demiş. Oldukça iddialı bir söz olmuş. Ferdi Yavuz’da bu sözü de başlık yapmış...

xx xx xx

ADAYLIĞI BEKLENMİYORDU

Haberlere göre, İYİ Parti Menteşe adayı Hüseyin Nizamoğlu, “Seçim Koordinasyon Merkezi” açılışında “Ben 15 senedir sahadayım. Benim tanıtılmaya ihtiyacım yok, çok geniş bir aileye sahibim. 30 gün sonunda zaferle çıkacağız.” diyerek iddiasını ortaya koymuş.

Evet geçen hafta Perşembe günü İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Metin Ergun’un yanında Fethiye Belediye Başkanı adayı Behçet Saatcı ve Marmaris adayı Ali Acar’ın da katıldığı açılışta Muğla siyasetinin yaşayan efsanelerinden dede Hüseyin Nizamoğlu da ileri yaşına rağmen orada bulunarak torun Hüseyin Nizamoğlu’na destek ve moral güç olmuş...

Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’ndaki seçim koordinasyon merkezi açılışında bir gün önce Özgür Özel’in katıldığı “Ahmet Aras Seçim Koordinasyon Merkezi” açılışı ve aday tanıtım töreninde oluşan kalabalığa yakın bir kalabalık oluşmuş. Doğrusu ben başarılı buldum. Çünkü kendisi “tanınır” olsa da adaylığı beklenmiyordu ve ani oldu... Ama kararsız seçmen için de bir seçenek oldu...

xx xx xx

BEHÇET SAATCI KEFİL...

Açılışta bir konuşma yapan İYİ Parti Fethiye Belediye Başkan Adayı Behçet Saatcı, Hüseyiin Nizamoğlu’na kefil olduğunu söylemiş ve “Muğla’da işlerin iyi gitmediği belli. 2019 yılında aday olmuştuk, buradan biliyoruz. Hiçbir belediye hiçbir siyasi partinin tapulu malı değildir. Hiçbir seçmende kurulan oyunun piyonu değildir. Seçmenin oyu kurulan her türlü oyundan daha büyüktür. O anlamda oyları doğru arkadaşlara vermek gerekir. ‘Ankara’ya dayanırsanız hizmet gelir, büyükşehre dayanırsanız hizmet gelir’ Bu iş yanlıştır. O zaman seçimi yapmayalım.” ifadesinde bulunmuş.

Büyükşehir adayı Metin Ergun da “Benim bir dostum vardı Allah rahmet eylesin, Halilibrahim Nizamoğlu... Cenabı Allah mekanını cennet eylesin. Konuştuk, ayrılırken elimi tuttu, fotoğrafını gösterdi, dedi ki ‘Kardeşim bana bir şey olursa Hüseyin sana emanet!.. Merhum dostum Halilibrahim'in emanetini bütün Muğlalılara emanet ediyorum.” diye kaydetmiş. Emaneti başkalarına emanet etmek bana biraz tuhaf geldi.

Keşke Behçet Saatcı gibi deseymiş, keşke İYİ Parti’nin son il kongresinde emanete sahip çıksaymış.

Neyse Ferdi Yavuz, haberini “O kadar çok sorun var ki o kadar çok yapılacak iş var ki. 2 farklı adayımız daha var. Onlar da dostlarımız ama bu zamana kadar sahada olmadıklarını gördüm. Hala aday tanıtmaya çalıştıklarını fark ettim. Benim tanıtılmaya ihtiyacım yok çok geniş bir aileye sahibim. 30 gün sonunda zaferle çıkacağız.” diye noktalamış. Hüseyin Nizamolu’na ve Emre Aykın’a başarılar diliyorum...

xx xx xx

MEHMET YAPICI

Gelelim Mehmet Yapıcı’ya, 23 Şubat 2024 tarihli yazıma yorumunu isteyen oradan da okuyabilir.

Sevgili Mehmet Yapıcı Sevgili Özcan Özgür Abi,” diye başladığı yorumunda, gerçi ben yazımda Menteşe adayları Nazmiye Kulaç’ın ticaret odası çevrelerinde tanınmadığını ifade etmemiştim ama “Adayımız Nazmiye Kulaç, iş çevreleri ve ticaret odası eşrafı tarafından pek tanınmayabilir, çünkü ticaret odası tayfasının Akp ve Gülen cemaati ile ilgili kurmuş olduğu ilişkilerden haz etmez. Kendisi de aynı bizler gibi hiçbir zaman cemaatin iftar sofralarında yer almak istememiştir. Onlar tarafından yemlenmemiş ve onlar tarafından bir yere getirilmemiştir. Dolayısı ile ne cemaate, ne hükümete ne de faşist yapılara eyvallah demez.” demiş.

Özetle “Yazını keyifle okudum ve katılmadığım noktalar ile ilgili bir yorum yazma ihtiyacı duydum. Tip'in Menteşe adayı değerli yoldaşım Nazmiye Kulaç'ın bazı çevrelerde çok popüler olmaması oldukça normal. Çünkü kendisi hayatı boyunca çalışmak zorunda olan bir emekçi. İşinden kalan zamanını ise iki yavrusuna ve sosyalizm mücadelesine harcayan bir anne.” ifadesinde bulunmuş.

Evet TİP Menteşe Belediye Başkanı adayı Nazmiye Kulaç ta seçmen için önemli bir seçenek... Bir kadın aday olarak başarılar diliyorum...

Bence seçmen için doğru seçenek; partilerin adayları... Adayları ve meclis üyesi adaylarını irdeleyin...

xx xx xx

İMAR PLANI DAVASI

Bu arada yaşam savunucuları ile Deştinliler bugün saat 14.00 de Muğla İdare Mahkemesi önünde buluşuyor. MUÇEP Menteşe Meclisi, Deştin Çevre Platformu, Bayır Çevre Komitesi imzalı çağrıda, “2. ÇED Olumlu Raporu da iptal edilen Muğla Çimento Fabrikası alanının 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'ndan ‘Sanayi Alanı’ kullanım kararının iptali için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na dava açıyoruz.” denildi.

Daha önce Menteşe ve Büyükşehir Belediyelerinin 1/1000’lik Uygulama, 1/5000 ve 1/25000’lik Nazım İmar Planlarının iptali için dava açılmıştı...

------------------

GÜNÜN SÖZÜ; Öne çıkmak için doğmuşken, sürüye ayak uydurmak neden? --Dr. Seuss

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özcan Özgür - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.