Herkesin Gazetesi

Kuran'ıKerim'in ilk ayeti "OKU" emri ile başlamaktadır. Okuma, öğrenmenin temelidir.Her ne kadar insanlar sözlü anlatımlarla da bilgilerini aktarsalar bile okumave yazma bu anlamda çok daha etkili bir öğrenme şeklidir. Bilgi birikimi ve bubirikimin aktarımı ile gelenekler, görenekler ve kısacası kültürler oluşur.

İnsanlaruzun zaman bilgilerini taş, kemik, deri gibi parçalara yazmak sureti ile hemmuhafaza etmişler hem de gelecek nesillere aktarılmasını sağlamışlardır.Kağıdın icadı ile de bilgiyi daha kolay aktarma ve muhafaza etme imkanıbulmuşlardır.

Ancak,asıl önemli adım matbaanın icadı ile birlikte olmuştur. Zira, yazılanları dahakolay ve hızlı çoğaltma imkanı ile bilginin çok daha fazla alana ve kitlelereulaştırılma imkanı doğmuştur.

Matbaanıngelişimi ile birlikte basılı gazete ve mecmualar çıkmaya başlamıştır. Ancak,gazete ve mecmualar sadece haber amaçlı değil aynı zamanda farklı fikir vedüşüncelerin topluma ulaştırılmasında, yayılmasında ve toplumun da bu fikirlerdoğrultusunda yönlendirilmesinde araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Osmanlı döneminde yayınlanmaya başlayanfarklı kesimlerin fikirlerini savunan gazete ve mecmualar Cumhuriyet dönemindede çıkartılmaya devam etmiştir.

Ancak,zamanla gazeteler sadece fikir hareketlerinin yayın organı değil aynı zamandasiyasi ve toplumsal konuların da takipçisi olmaya başlamışlardır. Hatta bazızamanlar gazete haberleri ciddi idari ve siyasi sonuçların doğmasına da nedenolmuştur. Bu bağlamda gazeteler hem toplumun nabzını tutup toplumlarıyönlendirmiş hem de toplumların hafızası olmuşlardır.

İkinciDünya Savaşı sonrası dünyanın Amerika ve SSCB merkezli iki kutuplu hale gelmesisonrasında Türkiye'de de genel olarak sağ ve sol olarak ifade edilendüşünceleri savunan gazete ve mecmualar yaygınlaşmaya başlamıştır.

Özellikle1970'li yılların başından 12 Eylül 1980 tarihine kadar sağ, sol, milliyetçi vemuhafazakar fikirler toplumu maksimum düzeyde etkilemeye başlamıştır. Bufikirler, gazete ve mecmualar marifeti ile toplumdan taraf ve destek bulmayaçalışmışlardır.

Bubağlamda, Muğla'da da sağcı olarak ifade edilen kişilerce Hamle Gazetesikurulmuştur. Millet ve vatan sevdasını önceleyen bu gazete çok uzun süre bukesimin Muğla Merkez'deki tek gazetesi olmuştur. Belli bir düşüncenintemsilcisi olmasının yanı sıra tarafı millet ve devlet olan bu gazete ortakpaydası Muğla olan bir yayın çizgisi benimsemiştir.

1980sonrası sağ, sol kavramlarının toplumdaki algısının değişmesi ile birlikteHamle Gazetesi Muğla da kuruluş felsefesinden ödün vermeden farklı fikirdekiyazarların yazı yazabildiği demokratik bir platform olmuştur.

BugünHamle Gazetesi, Muğla ortak paydasında, Muğla'nın yaşayan hafızası olarak yayınhayatına devam etmektedir.

Niceyıllara Hamle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Gültekin Akça - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.