Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Lise mezununun yönettiği MUSKİ'den ne bekliyorsunuz?

Eklenme : 23.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1890

Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nun 17 Ekim tarihli paylaşımı sadece MUSKİ (Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi) açısından değil, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün açısından da tam bir mostralık oldu.

Zaten Karaosmanoğlu ve ben zaten biliyorduk ta bu biraz da malumun ilanıydı.

17 Ekim Pazar günü tam da "Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü / Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Dairesi Başkanlığı / Menteşe Evleri Terfi İstasyonu" önünde parsel bacasından kanalizasyon taşıyor.

"İnsanın istemediği ot burnunun dibinde biter" miydi nasıldı o söz, işte öyle bir şey. Karaosmanoğlu da orada oturuyor. Kanalizasyondaki atıkları kara yoluna terfi eden parsel bacasının oradan canlı yayın yaptı.

Malum son yağışlar, kanalizasyona karışıp taşırmıştı. Akla başka bir şey gelmiyor. Paylaşımın altına "Ahmet efem sende biliyorsun, şebekeye yağmur suyu karışırsa arıtma çalışmıyor... Bu anlamda yağmurlu günlerde Muğla Kanalizasyon Arıtması devre dışı kalıyor olmalı..." diye yorum yaptım...

xx           xx          xx

Bugün 22 Ekim Cuma... Üzerinden 5 gün geçti. Muğla basını bu mostralık paylaşımı görmemiş olmalı veya görmüşlerdir de haber değeri görmemişlerdir. MUSKİ'den veya Büyükşehir'den de bir açıklama çıkmadı. Zaten hangi soruna açıklık getiriyorlar ki...!

Ama o gün benim yorumuma MUSKİ'de çalışıyor mu çalışmıyor mu belli değil, Mehtap Ünlü adında biri "MUSKİ Genel Müdürlüğü İçmesuyu Dairesi Başkanlığı ile şebeke suyuna yönelik sıkıntıları mesai saatleri içerisinde bizzat gidip görüşebilirsiniz. Ancak gittiğinizde sıkıntılı bölge ile ilgili sizden net adres sorulacaktır." diye karşılık verdi.

Beni güldüren ifadeye bakılırsa Mehtap Ünlü MUSKİ'de çalışıyor. Bey olduğunu nereden çıkardığımı merak ederseniz, Ahmet Tan Karaosmanoğlu ilerleyen dakikalarda "Mehtap Ünlü bey, Özcan bey sadece yorum yapmış. Siz benim yazdıklarıma cevap verin lütfen." diye müdahalede bulundu. Bu belediye çalışanlarındaki feyk hesaplar deşifre et et bitmiyor. Bir tane de "Melahat" vardı...

xx           xx           xx

MUSKİ kurmaylarından olduğu belli Mehtap Ünlü bana yanıt verirken, şu bilgileri paylaştı:

"Muğla Atıksu Arıtma Tesisi ise günlük arıtılan atıksu debisi, prosesi, arıtma verimliliği MUSKİ İç belli izleme sistemi ile 7/24 gözetim altında ve bunun dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Online Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri sayesinde deşarj parametreleri ile arıtılmış su debisi, kesintisiz kontrol ve takip edilmektedir. Yani özetle Muğla Atıksu Arıtma Tesisinin devre dışı kalması kesinlikle söz konusu değildir ve imkansızdır. Tahminlerde bulunmak yerine yağışlı havalarda dahil tesisi ziyarete gelebilir ve bizzat kendi gözünüzle tesisin işleyişini ve 7/24 hizmet eden personellerin çalışmalarını görebilirsiniz. Saygılarımla..."

Kanalizasyon arıtma sistemi kurulurken "Ayrık Sistem" olduğu açıklanmış ve bu nedenle yağmur suları kanalizasyona alınmamıştı. Çünkü kanalizasyona yağmur suyu karışınca sistem arıtma yapmıyordu...!

O günlerde Ahmet Tan Karaosmanoğu bir makine mühendisi olarak bu sistemin yanlış olduğunu çok anlatmış, dinleyen olmamıştı...

xx           xx          xx

Mehtap Ünlü "Böyle durumlarda, en hızlı müdahale için MUSKİ Genel Müdürlüğüne anında ihbarda bulunabilirsiniz. Buradaki paylaşımınız tesadüf görülmüştür ve ekipler hemen kontrol ve gerekli müdahale için yola çıkmıştır." derken, Karaosmanoğlu da şöyle karşılık verdi:

"Saat tutuyorum Mehtap Hanım. Merak etmeyin. Bu videolar 13.05 te çekildi. Asıl tirajı komik olan durum, bu taşkının sebebi yağmur sularının kanalizasyona karışmaması gerekirken karıştığının resmidir. Teknik olarak karışmaması gerekiyor. Çünkü bizim arıtma sistemimiz Ayrık Sistem kanalizasyona göre dizayn edilmiştir. Bu konu da uzun uzadıya teknik bilgi isterseniz, MUSKİ personelini de karşıma oturtarak anlatabilirim. İtiraz edebilecek biri var mıymış hep birlikte görebiliriz. Ayrıca bilmenizi isterim ki bu durum sadece burada değil."

Mehtap Ünlü bir süre sonra "Şu anda arkadaşlar intikal etmiş durumdalar." diye bilgi verince Karaosmanoğlu da "Mehtap Ünlü hanım duyarlılığınız için teşekkür ederim. Kendim ve Muğla da yaşayanlar adına. Bir de bu çeşmeden akan sulara müdahale etseniz. Yangın bölgelerinde çeşmelerden akan su bu. (Çeşmeden akan siyah su görüntüsü paylaştı) Bunun sebebi nedir? Büyükşehir başkanından randevu alınamadığı gibi MUSKİ'den kimse telefon açmıyormuş." diye yazdı...

xx           xx          xx

Mehtap Ünlü Karaosmanoğlu'nun sözleri karşısında şu ifadelerde bulundu:

"Sn. Ahmet Tan Karaosmanoğlu yorumlara dikkatle bakarsanız benim yorumumun başka bir yorumcu için cevaben olduğunu görebilirsiniz. Muğla Atıksu Arıtma Tesisi vaktinde tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen izinler ve denetimleriyle yapılmıştır. Tesadüfen paylaşımınızı gördüm ve bir vatandaş olarak yardımcı olmaya çalıştım hepsi bu. Konu, tarafınızca benim adıma ithafen kişiselleştireceğiniz bir mevzu değildir. Ben sosyal medyayı sadece özel hayatım ile ilgili kullanırım... Ancak daha teknik mevzularda merak ettiğiniz sorularınız için dilerseniz kuruma resmi olarak başvurabilirsiniz ve size resmi olarak da gereken dönüş de sağlanacaktır. Saygılar..."

Bense sayfada bir yorumcuya verilen yanıtı bulamadım. Sanırım silinmiş...

xx           xx          xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu ise "Mehtap Ünlü bey, teknik konu için merakım yok ki! Ben biliyorum zaten. Yorumlarınızda bana ithafen yapılmış yorumlar var. Başında da benim ismim geçiyor. Özcan beye verdiğiniz cevap da siz MUSKİ personeli gibi işleyişle ilgili bilgiler verince ben de yanlış ve eksik bilgilerle donandığınızı göstermek istedim. Bir de nasıl beceriyorsanız, MUSKİ'nin olay yerine intikal ettiğini bile biliyorsunuz maşallah. Ben de iyi niyetli olduğunuzu görünce içme sularına da bir el atarsınız diye düşündüm. Ayrıca ek'teki paylaşımları gören sizin normal bir vatandaş değil MUSKİ çalışanı olduğunuzu düşünür.:)) Herhalde yanılmışım." derken, bir başka yorumunda şu ifadelerde bulundu:

"Mehtap Ünlü Bey, kendimi bilgisayara bağlanmış gibi hissettim. Ancak ben arıtma tesisi devre dışıdır demedim. Siz belki de göreve gelmeden önce ben Arıtma tesisinin tüm prosesini biliyorum. İhale kalemlerini de biliyorum. Onun için kamuoyu da aydınlansın; 1- Bizim Arıtma tesisi Ayrık Sistem kanalizasyona mı uygundur? Yoksa Birleşik sistem kanalizasyona mı uygundur? Siz ilk önce buna cevap verin lütfen. 2- Günlük arıtma kapasitesi nedir? Muğla'nın günlük arıtılacak atıksu miktarı nedir? Yağmur suyu kanalizasyona karışınca atık suyun kirlilik oranı ne olur? Kirlilik oranı azalınca tesisin durumu nedir? 3-Toplama havzasında bohçalama yapıldı mı? Yapılmadı mı? Bohçalama yapılmadıysa yer altına karışan suyun durumu nedir? ... yani sizin anlayacağınız benim arıtma tesisine gitmeme gerek yok. Arıtma tesisindekiler bana sorabilir. Sorduğum soruların cevaplarını ben biliyorum ispatlarım da. Siz biliyor musunuz bilmem. Yazarsanız da Kamuoyu aydınlanmış olur. Ayrıca İçme suyu hususunda adres mi istiyorsunuz? Kozağaç'a gidin halka sorun. Salihpaşalar'a gidin halka sorun. Muhtarları belki de bu hususu biliyorlardır. Onlardan da destek alın. Saygılarımla."

Bunlar senelerdir yanıtsız kalan ahiret soruları... Mehtap hanım mı bey mi o da yanıt veremedi. MUSKİ Genel Müdürü verir mi bilmiyorum...

xx           xx          xx

Bir de bir Çevre Yüksek Mühendisinin yorumu var. 32 senelik mühendis ve 20 yıl belediyelerde, bunun 12 yılını Bodrum Göltürkbükü Belediyesi'nde Alt Yapı Müdürü olarak geçirdiğini ve MUSKİ'den emekli olduğunu belirten adı Ahmet Tan Karaosmanoğlu'nda Çevre Mühendisi paylaşımında şöyle anlatmış:

"Maalesef, sıkıntı nereden başlıyor biliyor musunuz? Genel Müdür Vekili lise mezunu ve teknik insan değil. Bürokratlarda liyakatsiz olursa oradan daha çokkkk atıksu yola terfi olur. Çünkü terfi içindeki pompa veya pompaların su basma yükseklikleri düşük olabilir ve bu yüzden de sisteme çok su girdiğinde terfi istasyonu şişmiştir ve en yakın nokta olan o rögardan da taşmaktadır. İki hata var; pompa seçimi ve rögar yeri. Ben yıllarca bunları söyledikçe 6 kere yerim değişti. Gezdirdiler durdular. Göltürkbükü'nde yaptığım tüm tesisler uzay üstü gibi uzaktan çalıştırılan otomasyon sistemliydi ama hepsini maalesef manuel'e döndürmüşler. Sonuç mu MUSKİ üst yönetimi istifa etmediği sürece daha çoook şeyler yaşanır. Mühendislerin olduğu bir kurumu lise mezunu yönetir ve onu bunu da daire başkanı yaparsa olacağı bu, iyi akşamlar."

Ben yorum yapmasam da olur... "Böyle başa böyle tarak" desem yeterli olacaktır...

-------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: "Beni ilgilendirmez" demeyi öğrenin. Çünkü çoğu şey sizi ilgilendirmiyor. Her şeye burnunuzu sokmayın..! --Alıntı.

ÇİVİ

5. Muğla Auto Show 23-24 Ekim tarihlerinde Kötekli Bereket Fırını yanında yapılıyor. Arkadaşım, "Modifiye belediyeye modifiye otomobil şovu yakışıyor" dedi

Beni Bi Gülmek aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft