Koruyucu ve önleyici hizmetlere üniversiteden akademik destek

Koruyucu ve önleyici hizmetlere üniversiteden akademik destek
Eklenme : 19.02.2021 16:52:00
Görüntülenme: 1994

Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün il genelinde yapacağı çalışmalara Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından akademik destek verilmesi amacıyla hazırlanan protokol düzenlenen tören ile imzalandı. İmzalanan protokol ile Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personelinin, hizmet verdiği gruplara yönelik icra edeceği hizmet ve projelere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi akademik çalışmalar ve eğitimlerle destek verecek.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük Binası Senato Salonu'nda gerçekleşen törende hazırlanan protokol Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek arasında imzalandı. Protokol kapsamında Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün çalışmalarında üniversitenin ilgili ön lisans, lisans, lisansüstü programlarının sosyal hizmet alan ve uygulamalarına dair bilimsel araştırmalar yapılması ve bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar ışığında alana dair güncel çalışmaların desteklenmesi sağlanacak.

Protokol töreninde konuşan Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, "Müdürlüğümüz olarak toplumun en uç kesimindeki insanlara hizmet üretiyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere, kadınlara, çocuklara, yaşlılara hizmet veriyoruz. Fakat hizmetleri üretirken çeşitli sorunlar ile karşılaşıyoruz. Bu sorunların çözümü ile ilgili akademik desteğe ihtiyacımız var.  Çünkü uzun vadede yapılacak çalışmada akademik destek olmadan akademik prodüksiyon olmadan hizmetin karışlığını bulması ve uzun vadeli çözümleri engellediğini düşündüğümüz için böyle bir yapı ile hareket etmek istedik. Biz çalışmalarımızı oluştururken hem Muğla, hem de İl Müdürlüğümüz adına risk haritasının oluşturulmasının ve bu risk haritasının Muğla'ya avantajları ve dezavantajları nelerdir, dezavantajlarda akademik anlamda nasıl yol gösterilir, bizim o alanda nasıl çalışmamızı gerektiği yönünde düşüncelerimiz vardı. İnşallah bundan sonraki süreçte bu protokol ile bu çalışmalara öncelik vereceğiz. Temelde muhatabımız olan sosyal hizmetin koruyucu ve önleyici tedbirler dediğimiz tedbirleri üniversite ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Projelerimiz arasında bulunan tazeleme üniversitesi, yaşlılara yönelik yaşam boyu öğrenme bölümleri ile birlikte tüm konulara yönelik neler yapılabilir bunu değerlendirmek istiyoruz. Yine daha önce özel eğitim ile ilgili Eğitim Fakültesi hocalarımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerimizde hizmet verdiğimiz engelli çocuklara, engelli bireylere ve kendi kuruluşlarımızda kalan çocuklarımızın mental durumlarının iyileştirilmesi ile ilgili bir alt yapı oluşturduk. Şu aşamada Muğla'da sosyal hizmetim temel muhatabı olan koruyucu ve önleyici hizmetler için risk haritamızı oluşturmak ve bu risk alanlarına göre bir hizmet modeli geliştirmek için üniversiteden destek talep ettik" dedi.

Topluma hizmet önemli

Üniversitelerin topluma hizmet edebilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, "Bugün güzel ve iyi bir adım atıyoruz. Üniversitelerin akademik çalışma yapmak, öğrenci yetiştirmek gibi görevleri var. Ama artık üniversiteler dediğimiz zaman topluma hizmet daha ön plana çıkmaya başladı. Bizde üniversite olarak bunun farkındayız. Üniversitemizin imkanlarını Muğla Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne sunacağımızı belirten protokolü imzalamak için bir aradayız. Böyle bir protokol imzalanacağından dolayı çok mutluyum. Çünkü bu protokol ile arasında topluma hizmet etmenin yanında bölgeyle ve şehirle entegrasyon olan yardıma ihtiyacı olan bireylere yardım etmemiz çok önemli. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin alt yapısı yüksek düzeyde. Bu alt yapıdan Muğla Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün yararlanmak istemesi çok normal" diye konuştu.

Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Muğla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek arasında imzalandı.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft