Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Korona Virüsü'nün Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyelerine olumsuz etkisinin çözümü

Eklenme : 12.01.2021 00:00:00
Görüntülenme: 2688

Bu yazıyı çok uzun zamandır yazmak istiyordum ama hep geciktirdim. Nedeni ise Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası gibi birliklerden Mart 2020'den beri Muğla'nın durumuyla ilgili bilgisayar üzerinden üyelerine çözüm çalıştayları yapmasını beklememdi. Ama hiç bir şekilde bir çözüm için biz üyelerine sorular sormadılar.

Bu birliklerin Menteşe dışındaki üyeleri Mart 2020'den beri yerli ve yabancı turistten biraz bile olsa kazanç sağladılar. Ama Menteşe'deki üyelerin tek geçim kaynağı olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Mart 2020'den beri kapalı olduğu için burada ticaret durma noktasına geldi hatta birçok işyerinde durdu.

Şimdi diyeceksiniz ki bana öğrenci uğramıyor ki benim hiç öğrenci müşterim yok ben neden öğrenciden kazanayım ama doğrusu o değil, biz Menteşe'deki esnaflar ve şirket sahipleri olarak birbirine tutulu zincirlerden oluşuyoruz.

Mesela, size gelen müşterilerin veya onların müşterilerinin mutlaka bir öğrenciyle bağlantısı vardır. Menteşe'ye dışarıdan sadece öğrencilerden para geliyor. Bunun ciddiyetinin anlaşılması gereklidir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin, Şubat ayında mutlaka ama mutlaka açılması lazımdır. Çünkü ancak açılırsa insanlar kiralarını ödeyebilir, para kazanabilir. Sıcak para girişiyle Menteşe esnafı ve şirket sahipleri biraz nefes alabilir. Maaşlarını alamayan çalışanlar maaşlarını alabilirler.

Şimdi her kes diyecek ki 81 ilden gelen öğrenciler virüsü bulaştıracak. Peki Bodrum'a yılbaşında gelen 1 milyon kişi Muğla'ya ve Menteşe'ye virüs bulaştırmadı mı? Burada halkımızın istekleri daha önemlidir. Sosyal mesafeye uygun bir şekilde üniversite açılabilir. İşyerlerimizde nasıl çalışanlarımızı sağlık bakanlığımızın bize gösterdiği gibi yönetebiliyorsak aynı şekilde üniversite hocalarımızda öğrencilerini yönetebilirler virüs bulaşmasını engelleyebilirler. Kurallara uyarsak virüs bulaşmaz.

Peki üniversite nasıl açılacak çok basit bir çözüm var. Öğrencilerin sınıfları 2 gruba bölünecek. Hafta da 6 gün ders olacak. 3 gün bir grup yüzyüze 3 gün bir grup yüzyüze eğitim görecek. Yüzyüze olmadığı durumlarda bilgisayardan eğitim devam edecek. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Başkanım ve Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Başkanım, Rektör Hüseyin Hocam'a üniversitenin nasıl açılacağına dair yazdıklarımı iletin lütfen durumun ciddiyetini anlatın. Sağlık Bakanlığımızın belirttiği sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde üniversitenin açılabileceğini anlatın. Çünkü Şubat ayı yani 2. Dönem üniversite açılmazsa birçok üyeniz geri döndüremeyecekleri finansal yara alacaklar. Kötü senaryo hepimizin batması ki bu olmaması için üniversite açılmalı çünkü biz hepimiz aynı gemideyiz.

Size diğer yazılarımda Menteşe'ye öğrenci dışında sıcak para nasıl getirebileceğimize dair fikirler vereceğim. Artık Menteşe kabuğundan çıkarak farklı alanlara yönelmeli. Bununla ilgili birçok fikirim var sizler için o zamana kadar güç sizinle olsun.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft