Faik İlter

Faik İlter

BulKeşfet

Korona'nın teknolojiye etkisi sizce olumlu mu oldu?

Eklenme : 14.09.2020 00:00:00
Görüntülenme: 3058

Bu zamana kadar yazmadığım için öncelikle hepinizden özür dilerim. Salgın dolayısıyla Bilgisayar Mühendisi olduğum, yazılım ve teknoloji şirketine sahip olduğum için iş yoğunluğumuz geçen yıla göre nerdeyse %100 arttı. Ama eşim Arife İlter'de bilgisayar mühendisi ve yazılım şirketi sahibi olduğu için iş paylaşımı yaparak biraz da olsa atlattık ama insan ihtiyacımızı karşılayamıyoruz ki esas konuda bu zaten konunun sonunda anlatacağım sorunumuzun parçası yüzünden bu platformda yazılarımı sizinle paylaşamadım.

Bu hafta ki konum Korona'nın teknolojiye etkisi sizce olumlu mu oldu? İlk başta kesin olarak şunu söylemek isterim ki Korona çıktığından beri hepimiz teknolojiyi daha çok kullanır olduk.

Size yan tarafta Türkiye'de Ağustos 2020 en fazla girilen internet sitelerinin listesini veriyorum. En fazla girilen Türkçe site hurriyet.com.tr ki insanlar Korona geçecek korkusuyla gazete satışı nerdeyse yüze 90 azaldı ki bu oran normal durumda 10 yıllarla ifade ediliyordu. Ama virüs 6 ayda alışkanlıkları değiştirdi. Sonra ki sitemiz sahibinden.com ki onun virüse etkisi olduğu olduğunu sanmıyorum ki daha önce ki istatistikleriyle aynı tabloyu çiziyor. Gelelim virüsün en fazla yükselttiği sektör olan Elektronik Ticaret sektörüne yani E- Ticaret sektörüne. Bu sektör ülkemizde 6 ayda nerdeyse yüzde 100 e yakın büyüdü ki bu oran 5 yılda alınacaktı ama 6 ayda yaptılar. Hemen hemen herkes Korona bulaşacak korkusuyla geleneksel pazar yani fiziksel dükkânlara girmek yerine bu 3 büyüklere gitti. Yandaki listede görülebilecek üzere sıralama 1. trendyol.com 2. hepsiburada.com 3. n11.com dur. Trendyol'u örnek vermek gerekirse Mart 2020 de günlük siteye giren insan sayısı 78 milyon iken Ağustos 2020 de bu sayı 150 milyona yükselmiştir. Bu bile Korona'nın e-ticaret sektörünü ne kadar büyüttüğünü gösterir. E-ticaret sektörü ve basın için çok güzel zamanlar olan bu zamanlar ne yazık ki diğer teknoloji sektörlerinde ne kadar hazırlıksız olduğunu da kanıtlanmıştır. Bir diğer durum ise işyerlerinde evden çalışma durumudur. Bunu biz 10 yıl içinde beklerken ne yazık ki o sistem de çökmüş ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Netflix, Microsoft gibi teknoloji şirketleri evden çalışmanın iş verimini yüzde 60 a kadar düşürdüğü için evden çalışmayı Korona'dan sonra iptal edeceklerdir.

Ama gelelim ülkemiz için en önemli sektör olan eğitim sektörüne bu sektör gerçekten hazırlıksız olduğunu kanıtlamıştır. Örnek vermek gerekirse ne yazık ki Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi sınıfta kalmıştır. Geçtiğimiz dönem online ders anlatımlarında ki verimsizlik sadece PDF yani döküm paylaşım ders anlatımları öğrencilerin başarısızlığına yansımıştır ki öğrenciler memnun olmadıklarını Rektörümüz Hüseyin Çiçek'in twitter hesabında yansıtmışlardır. Ama buna rağmen Korona bahane edilerek 2020-2021 MSKÜ akademik takvim Güz dönemini online yapmışlardır. Bu kararı alan Senato'da ki öğretim görevlilerimiz öğrencilerin geleceğini düşünmemişlerdir. Ama buna rağmen Akyaka, Marmaris, Bodrum'a tatilcilerin gelmesi serbest olmuştur ama üniversitenin açılması yasaktır ki isteseler ülkemizde ki bir çok üniversitenin yaptığı gibi sınıfları bölerek hibrit yapabilirlerdi. Hem Muğla ilinde ki ticaretle uğraşanları zor durumda bırakmıştır hem öğrencilerin eğitimine engel olunmuştur bu kararla. Öğrenci gelmeyince teknoloji sektöründe eğitim verip eleman ihtiyacımız üniversite öğrencisinden karşılamayı düşünürken ülkemiz için teknoloji üretmek ve vatana faydalı insan yetiştirmemizde bu kararla engel olunmuştur.

Türkiye Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 5 ten büyüktür. Atamızın gösterdiği yolda gitmemiz için üniversiteyi yasaklamaktansa tedbirleri alarak açılmalıdır. Umarım kısa zamanda bu yanlış karardan dönerler diye düşünüyorum. Rektörümüz her zaman zorda olanın yanında hem öğrencisinin hem de Muğla halkının yanındadır.

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft