Kapiz istifa etmeden bu konu kapanmaz!

Bu haber 23 Ağustos 2019 - 0:01 'de eklendi ve 2.375 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen hafta Cumartesi günü saat 21.38‘de “MUĞLA BİR İLKE DAHA İMZA ATTI!!! Ben bu kadarını düşünemezdim. Kutlarım…” başlığı ile sosyal medya hesabımdan yaptığım iki fotoğraf paylaşımımın altına bu köşenin takipçilerinden T C Zekeriya Demirtaş şöyle yazmıştı:

Milletvekillerine jant kapağı kalmış gibi görünüyor:))

Aslında o gün çok orjinal yorumlar geldi. Onlardan Turgay KılavuzMuğlaspor için bu araç gereklidir, alınmasında MBB katkı yapmış olabilir, yadırganamaz ancak fotolar hiç olmamış etik değil hemen kaldırılmalı, kişiselleştirmek sosyal demokrat belediyeciliğe uymaz.” derken, Hakkı Sarper şöyle yazmıştı:

Şampiyonluğa oynayan kadro kurmak için çok özverili çalıştıklarından göğüslerini gere gere fotoğraf çektirmekten de kaçınmayan belediye başkanlarımız var bizim Özcan Özgür. İnşallah bunları görüp bazı milletvekillerimizde bizim fotoğraflarımızı koyun demezler..

Ben kimsenin öyle bir görgüsüzlük yapacağını sanmam. Zaten Muğlaspor Başkan Vekili Tahir Ünsal‘a fatura edilen “giydirme fotoğraflar” giydirildiği yerden çıkarıldı…

xx      xx      xx

O giydirmeden bir okurumuzun uyarısıyla haberim oldu. O gün saat 20.26‘da Muğlaspor‘un resmi sosyal medya hesabından “Takımımızın yeni sezon otobüsü hazır” başlığı ile üzerinde Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün “gülen fotoğraflarının” yeraldığı giydirmenin görüntüleri paylaşılmıştı.

Şaşırdım, güldüm, beni sadece bir gülmek değil, bir düşünce aldı… Muğla olarak geldiğimiz nokta beni ürküttü, geleceğimiz için kaygılandırdı… Bu elbette maksadını aşmış “telafisi mümkün” bir “kıyakçılık” idi, ama “Ne olmuş yani, fotoğraf kaldırılır, olur biter” diye geçiştirilecek bir olay da değildi… Ki fotoğraf ta hala kaldırıldı. Olayın müsebbibi gösterilen Tahir Ünsal istifa etti. Bana sorarsanız istifa ettirildi…

xx      xx      xx

O gün saat 23.36‘da da “Gazeteci Altar Zeyhan” kardeşimiz de “Menteşe Belediyesi tahsis etti, giydirilen fotoğraf tartışma yarattı” başlıklı haberini paylaştı. Haberde, “Muğlaspor’a Menteşe Belediyesi tarafından tahsis edilen otobüse Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün fotoğrafının giydirilmesi tartışma yarattı. Sosyal medya paylaşımlarında en çok sorulan soru ise iki başkanın yaşanan gelişmeden haberinin olup olmadığı oldu. Kararın Muğlaspor tarafından alındığı, otobüsün yan dizaynının teşekkür amaçlı yapıldığı alınan bilgiler arasında yer aldı. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün de konudan haberdar olduğu iddia edildi.” ifadelerine yer verdi.

Tepkileri çeken otobüsün yan dizaynı değil, arka dizaynı. Yeşil-beyaz renklerin giydirildiği otobüsün arkasında yanyana ve aralarında Muğlaspor amblemi olmak üzere Bahattin Gümüş ve Osman Gürün fotoğrafları yeralıyor!

Ben bu “giydirmeye” de takıldım. Menteşe Belediyesi‘nin tahsis ettiği otobüse yapılan giydirme hem taraftarların hem de AK Partililerin tepkilerine neden oldu. Onlarda belediye başkanları ile kulüp yöneticilerine giydirdiler!

xx      xx      xx

Ben ve İsmail Atasever ile birlikte düzenli “köşe yazısı” yazan bir de Nejat Altınsoy arkadaşımız var. O da Pazartesiyi beklemeden Pazar günü “Muğlaspor Otobüsü ve Tartışma Yaratan Fotoğraflar” başlığı ile bir yazı kaleme aldı. Yazısına “Her şeyin krize dönüştüğü, her konunun kaos yarattığı süreçte kriz yaratmayan bir tek Muğlaspor’un otobüsü kalmıştı, o da tam gaz geldi kentin gündemine oturdu.” diye başlayan Altınsoy şöyle devam etti:

.. en çok sorulan soru; Her iki belediye başkanının, (Osman Gürün ve Bahattin Gümüş) giydirmeden haberi olup olmadığı. Bize göre; böyle bir teklif kendilerine yapılmış olsa da.. İki belediye başkanının da ‘Otobüse bizim fotoğraflarımızı koyun’ diyecek halleri yok. Asla böyle bir şey söylemezler. Ortada böyle bir talep ya da zorunluluk yoksa (!) ..

Nejat Altınsoy arkadaşımız hem Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz‘e hem de Osman Gürün ve Bahattin Gümüş‘e yakın isimdir. O nedenle bu konuya yaklaşımı önemli… “Asla böyle bir şey söylemezler” derken, “Ortada böyle bir talep ya da zorunluluk yoksa (!)” ifadesi de oldukça manidar… Ki Altar Zeylan‘ın haberinde “giydirme” ile ilgili “Kararın Muğlaspor tarafından alındığı..” ifadesi de dikkat çekici…

xx      xx      xx

Kiralık ya da satın alınmış fark etmez, Menteşe Belediyesi tarafından Muğlaspor‘a tahsis edilen otobüs Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz Yunan adalarında Ali Özden Gürbüz ile değil de Av. Musa Doğan ile tatil yaparken, kulübün Başkan Vekili Tahir Ünsal yetkisini” kullanmış.

Olayın patlak verdiği gün tatilden dönen Erol Kapiz ile telefonda görüştük. Üzgündü. Altar Zeyhan‘ın haberine karşın “Alınmış bir karar yok. Tahir Ünsal arkadaşımız inisiyatifini kullanmış” dedi. İsteyen inanabilir. Ben inanamadım… Belli ki Ünsal çoktan “kurban” olarak belirlenmiş!

Muğlaspor Başkan Vekili Tahir Ünsal istifa etti ve özetle şu açıklamayı yaptı:

Kıymetli Muğlaspor Sevdalıları… Muğlaspor için tahsis edilen otobüsün arkasında yer alan fotoğraflara yapılan eleştirilerden üzüldüğümü belirtmek isterim. Bu fotoğrafların konulması, sağladıkları destekten dolayı şahsen benim fikrimdi. Bu kadar eleştirilebileceğini hiç beklemedim. Yapılan desteği göstererek, diğer kişi ve kurumların da desteğini alabileceğimizi varsaymıştım. Yanlış yorumlananabileceğini ve siyasete çekilebileceğini ne yazık ki öngöremedim. Eleştirileriniz de haklı olabilirsiniz, sonuç da ülkemizde her şeye siyaset karıştırılıyor. Ayrıca, söz konusu durumla ilgisi bulunmayan kimselerin haksız yere suçlanmaması ve zor durumda kalmaması için bugün itibariyle Muğlaspor Kulübündeki görevimden istifa ediyorum. Saygılarımla.

İlginç bir açıklama. Erol Kapiz‘e inanmadığım gibi Tahir Ünsal‘a da inanmadım…

xx      xx      xx

Peki şimdi konu kapandı mı?.. Nejat Altınsoy arkadaşımızın “Ortada böyle bir talep ya da zorunluluk yoksa (!)” ifadesinin doğurduğu giydirme ile ilgili “Ortada böyle bir talep ya da zorunluluk mu var?” sorusu başta, kamuoyunun yanıtını aradığı pek çok soru var.

Tesadüf işte; hafta sonunda Pazar günü Atatürk Stadı‘nda Muğlaspor ile Fethiyespor arasında antrenman maçı vardı. Muğlaspor‘a 2-1 yenildiler… Takımı üzerinde eski Belediye Başkanı Behçet Saatcı veya yeni Belediye Başkanı Alim Karaca‘nın resmi değil, Fethiye Belediyesi‘nin logosu olan otobüs getirdi.

O otobüsün Atatürk Stadyumu önünde çekilmiş fotoğraflarını face hesabımdan paylaştım. Altına da “Belediye Fethiyelilerin Belediyesi, Fethiyespor Fethiyelilerin Kulübü” diye yazdım. Şimdi soralım; “Menteşe Belediyesi kimin belediyesi, Muğlaspor kimin kulübü?”..

Ben sormasam başkaları sorar. Bu soru Nejat arkadaşımızın yolaçtığı “Ortada böyle bir talep ya da zorunluluk mu var?” sorusu kadar önemli bir soru…

xx      xx      xx

Aklıma takılan asıl soru “Madem otobüs Menteşe Belediyesi’nin, bellediye otobüsü neden Fethiye Belediyesi gibi giydirip vermemiş?” sorusu… Bu sorunun yanında soru çok…

Bu fotoğrafların konulması, sağladıkları destekten dolayı şahsen benim fikrimdi.” diyen Tahir Ünsal, kulüp başkanına ve yönetime rağmen “fikrini” nasıl uygulamaya koyabiliyor? Elbette ne Bahattin Gümüş, ne de Osman GürünOtobüsün üstüne gülen resimlerimizi koyun” demez!

Ama herkesin aklında deli sorular; acaba Tahir Ünsal, Bahattin Başkan‘a gidip “Resminizi koyacağız” demiş, O da “Osman beyle görüşün” demiş olabilir mi?

Değilse, her iki başkanında “Bunu kime sordunuz da yaptınız. Kaldırın o resimleri” demeleri gerekmez mi?

Tahir Ünsal, CHP’li iki başkana “desteklerinden dolayı teşekkür etmek” için fikrini uygulamaya koyarken, Muğlaspor‘un hükümet imkanlarından yararlanabilmesi için Ankara‘da çalmadık kapı bırakmayan Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ı, yerel imkanlarla destek veren Vali Esengül Civelek‘i AK Partili, MHP’li, İYİ Partili, DP’li taraftarları yok mu saydı?

Sanki ikinci Alper Kolukısa vakasıyla karşıkarşıyayız… O da Başkan Gürün sıkışınca Ulaştırma Daire Başkanlığı‘ndan istifa etmiş, sonra da Daire Başkanı olarak İstanbul Büyükşehir‘e gitmişti… Birileri sıkışınca istifa eden Tahir Ünsal da ilk kongrede kulübün başına mı gelecek bilemeyiz…

Bildiğimiz hala bu konuda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Muğlaspor Başkanı Erol Kapiz’in açıklama yapmamış olması ve Kapiz istifa etmeden bu konunun kapanmayacağı…

—————————–                                                                 ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Siyaset cambazlığına giren bir adam, iradesine dikkat etmelidir çünkü siyaset karakteri bozar. (Otto von Bismarck.)

ÇİVİ

Arkadaşım, “Siyasette yağ tüketim şampiyonuyuz. Yağ yakma mahareti ile siyasi kariyer yapan, hatta makam kapanlar olduğu gibi, STK, sendika, kulüp başkanlığı bile yapanlar var” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 23 Ağustos 2019 / 11:26

Çok yaşıkısız işler bunlar, yaranılacak bir tek kurum ve otorite vardır o da HALKIMIZDIR,
Halktan başka birilerine yaranmaya çalışan herkes de sınıfta kalır TOPLUM VİCDANINDA,
Peygamberimiz de dahil, Göktürk’lerden,Osmanlı’ya Atatürk ilkelerinde yağcılık, yağdanlık,dalkavukluk, riyakarlık YOKTUR,
Çok yazık MUĞLA bunları hak etmiyor, Muğla’ya hak etmediği şeyleri yaşatan herkes de TOPLUM VİCDANINDA LAYIK OLDUĞU KARŞILIĞI GÖRECEKLERDİR, YARANMAYA ÇALIŞTIKLARI,BOYNUNU KUMA GÖMEN,BURNU HAVADALAR DAHİL,
Selam ve saygılarımla,