İYİ Parti'den 'İstanbul Sözleşmesi' feshine tepki

İYİ Parti'den 'İstanbul Sözleşmesi' feshine tepki
Eklenme : 23.03.2021 14:35:00
Görüntülenme: 1630

İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 'İstanbul Sözleşmesi'nin fesih edilmesi ile ilgili olarak Sınırsızlık Meydanında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Muhittin Direk   

Sınırsızlık Meydanı'nda gerçekleşen basın açıklamasında İYİ Parti Menteşe İlçe Başkanı Deniz Ekinci, İstanbul sözleşmesinin 24 Kasım 2011 tarihinde TBMM'de milli uzlaşı ile kabul edildiğini belirterek, "O dönem Başbakan olarak bu sözleşmeye onay veren Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı olarak gece yarısı tek başına aldığı karar ile İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmiştir. Milletin meclisi tarafından kabul edilen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlığındaki Bakanlar Kurulunca onaylanan İstanbul Sözleşmesi'nin fesih şekli, Türk demokrasisi açısından utanç verici bir adımdır" dedi.
İYİ Parti İlçe Başkanı Ekinci, açıklamasına şöyle devam etti:

"Anayasa'yı, kanunları, millet iradesini yok sayıp bir kişinin tek başına aldığı bir kararı ülkemize ve özellikle de kadınlarımıza dayatması, 150 yıllık demokrasi tarihimizin silinmeyecek ayıbı olmuştur. Adını İstanbul'dan alan İstanbul'da imzalanan ve tarafı olduğumuz 'Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Sözleşmesi' Türk kadını için hayati bir kazanımdır. Her fırsatta kadın ve kadına yönelik şiddet ile ilgili nutuk atan ancak adım atmayan iktidar, kadına şiddetin tırmandığı, kadın cinayetlerinin arttığı, kutsalımız olan ailenin temelinin sarsıldığı bugünlerde attığı bu devlet ciddiyetinden uzak adımla, gerçek yüzünü ve niyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir."
Sınırsızlık Meydanı'ndaki basın açıklamasında partililerde hazır bulundu.

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft