İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepkiler devam ediyor

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesine tepkiler devam ediyor
Eklenme : 20.03.2021 16:40:00
Görüntülenme: 1702

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesini Muğla'nın Menteşe İlçesi'nde kadın platformları düzenledikleri basın açıklaması ile tepki gösterdiler.

Kadir Tamer

Menteşe İlçesi'nde bulunan sınırsızlık meydanında Menteşe Kadın Platformu ve Muğla Kadın Meclisi bir basın açıklaması düzenledi. Sınırsızlık Meydanında gerçekleşen basın açıklamalarına CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban katılarak destek verdi.

Menteşe Kadın Platformu adına açıklama yapan Alev Öztürk, "Kadın cinayetleri olmadan, şiddete maruz kalmadan geçirdiğimiz tek bir gün bile yok. Bu cinayetleri ve şiddeti önlemek, katilleri cezasız bırakmamak için çaba gösterilmesini beklerken bu gece Resmi Gazete'de yayımlanan İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı kadınların hayatına bir karabasan gibi indi. İktidar, İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı ile kadınları her türlü şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan etti. Bu çekilme ilanının kadın katillerini, tacizcileri, tecavüzcüleri daha da cesaretlendireceği açıktır. Yasal güvencelerimize dokunsanız da biz kadınlar hayatlarımız ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar olarak dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Şiddetsiz bir dünya mümkün. İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi reddediyoruz" dedi.

Muğla Kadın Meclisi adına basın açıklamasını ise Nazlı Barut okudu. Barut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Dün gece yarısı resmi gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile aniden kadınları koruyacak ve yaşatacak İstanbul Sözleşmesinden fesih kararı alındığını öğrendik. Bu kararı, tek bir kişi kendi başına aldı. O sözleşmeyi imzalatanlar biziz, mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz. İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçlar. 2008 yılından beri bu güne kadar bu ülkede kaç kadın öldürüldü? 3 bin 433 kadın sadece ve sadece boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, okumak istediği ya da evlenmek istemediği yani kendi hayatında dair kendi kararlarını almak istediği için bir erkek tarafından öldürüldü. Sayısını belirleyemediğimiz kadar çok kadın arkadaşımız her türlü şiddet ve tacize maruz kaldı. Bu süreçte kadın cinayetlerinde azalmanın görüldüğü tek yılın 2011 yılı olması tesadüf değildir. 2011 yılında etkin politikalar uygulanarak kadın cinayetlerinin önüne geçilebileceğini ve kadına yönelik şiddetin durdurulabileceğini gördük. Bundan sonraki senelerde de İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğini biliyoruz.  Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak yıllardır hastane ve adliye koridorlarında, üniversitelerde, iş yerlerinde, meydanlarda yani hayatın her alanında İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için, haklarımız için yan yana mücadele ediyoruz. Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız.  Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanma dâhil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz.  Kararı geri çek sözleşmeyi uygula."

Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft