Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

İktidar sınıfta kaldı, Büyükşehir geçti mi?

Eklenme : 28.09.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1229

Ne dersiniz; iktidar sınıfta kaldı da Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Bodrum Belediyesi geçti mi?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin önceki Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar Fethiye'de, Milas'ta, Bodrum'da fakülteler açtığında çok kızmıştım. "81 ilde üniversite açmak ne kadar yanlışsa, Muğla'da da ilçelerde fakülte açmak o kadar yanlış" demiştim. Üniversiteler konusunda görüşüm değişmedi, ama fakülteler konusunda aynı düşünce de değilim.

Üç ilçemizdeki fakültelerde Muğla'da olsaydı ne olacaktı?

Elbette öğrencilerin yarısı kayıt yaptırmadan geri dönecekti! Çok şükür Fethiye ve Milas'ta sorun yok gibi görünüyor, ama Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi ile Denizcilik Yüksekokulu'nda okuyan öğrenciler "barınma sorununa dikkat çekmek için" Tepecik Parkı'nda oturma eylemi yaptılar...

xx           xx          xx

Bodrum'daki eylemde "Öğrenci Sendikası" imzalı bildiride şu ifadeler yer aldı;

"Tüm Türkiye gibi biz de ev kiralarına gelen zamların şokunu yaşıyoruz. Yetersizliğini sürekli olarak dile getirdiğimiz KYK Yurtları nedeni ile çıkmak zorunda kaldığımız öğrenci evlerinde, ev sahiplerinin zam baskısı sonucunda çoğumuz evlerden çıkmak zorunda kalıyor. Sonuçta pek çoğumuzun barınacak yeri yok ve 2021 yılında hala kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz!"

Ben inanıyorum... Bunun böyle olacağı belliydi. Ne AK Parti iktidarı ne de yerel yönetimler; hiçbirisi önlem almadı...

Yatağan ve Kavaklıdere Belediyeleri hariç.

Yatağan'da Belediye, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yatağan Meslek Yüksek Okulu'nu tamamlamakla kalmayıp, bir öğrenci yurdu açtı. Kavaklıdere Belediyesi de FETÖ'cülerden el konulan yurdu Hazine'den devralarak faaliyete geçirmiş. Lise öğrencileri için faaliyette olan 'Pansiyon'dan yüksekokul öğrencilerinin de yararlanmaları için imkan sağlanmış.

Mustafa Toksöz ve Mehmet Demir başkanları kutluyorum...

xx           xx          xx

Bu yazımı önceden anons ettiğim brannerde şu ifadelerde bulundum:

"Üniversite öğrencileri adeta sokakta kaldı...

Sorun 'yurt sorunu' mu; 'konut sorunu' mu; 'barınma sorunu' mu? TOKİ Muğla'da hangi sorunu çözdü? Yoksa TOKİ sorunu körükledi mi? Yanıtlar 28 Eylül Salı günü..."

Böyle bir duyuruda bulunmama birazda CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin neden oldu. Ota .oka soru önergesi veren Milletvekili Girgin bu konuda da soru önergesi verir mi bilmiyorum, ama "İktidar Yurt Konusunda Sınıfta Kaldı" açıklaması bir yazıda toparlamayı planladığım yazımın seri yazıya dönüşmesine neden olacak gibi...

Ancak doğru söylemiş. Bu ifadenin altına imzamı da atarım. Bununla birlikte, Türkiye'de "yurt yetersizliğinin" yanında "Özel yurt ve kiralık mülk sahiplerinin acımasızlığı" sonucu bütün Türkiye'de ortaya çıkan bu sorun Muğla'da her sene "kayıt döneminde" yaşanan bir kangrenleşmiş sorundu...

Sayın Girgin, sizin de bildiğiniz gibi Muğla 1999'dan beri malum kişi tarafından yönetiliyor. Hadi O Muğla'nın başka sorunlarının, mesela "içme suyu" gibi, derdindeydi... Siz nerelerdeydiniz?

xx           xx          xx

İlgili 24 Eylül tarihli haberlere göre, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili "Bir yurdun atık su sorununu dahi çözmekten acizler" sözüne yanıt verirken "Ranta, talana ve sömürüye dayalı bir inşaat rejimi kuran AKP iktidarı şimdi öğrencilerimize 'yurt yok' diyor. Yok, çünkü yurt için ayrılması gereken paralar 5'li çeteye gitti. İktidar bu konuda sınıfta kaldı ama her konuda olduğu gibi iş bilmezliklerini CHP'li belediyelerin üzerine atıyorlar" demiş.

Sadece Süleyman Girgin değil, CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da yürümüş "Muhalefet partisinin yönettiği bir büyükşehir belediyesi, yapmış olduğumuz 4 bin kapasiteli yurdun fosseptiğini, atık suyunu dahi 2 yıldır bağlayamadı" diyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na...

Torun, "Belediyemiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından inşa edilen yurdun içme suyu hattıyla ilgili üzerine düşeni yapmıştır. Ancak, yaptıkları öğrenci yurdunun iskân ruhsatı dahi yoktur, bu nedenle abonelik başvurusu bile yapılamamıştır" dedi.

xx           xx          xx

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Bakan Kasapoğlu'nun suçlamasını "yüzsüzlük" olarak nitelendirirken, "Ayrıca söz konusu yurdun atık su bertarafı konusunda ise süreç, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yürümektedir." diyerek şöyle devam etmiş:

"Yapılan arıtma tesisinin kullanım izni, iki bakanlık arasındaki sürecin tamamlanamaması nedeniyle alınamamıştır. Şimdi bu gerçeği bildikleri halde, Bakan'ın çıkıp, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali belediyemizi suçlamaya kalkması cehalet değilse, yüzsüzlüktür. Sayın Bakan'a tavsiyemiz, sorumluluktan kaçmayı bırakıp işini yapmasıdır."

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin (MSKÜ) öğrenci toplulukları barınma sorununun çözümü için harekete geçti. Öğrenciler bunun için ortak basın açıklaması yaptılar. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binaların geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmesi istenen açıklamada, "Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Barınma ihtiyacının karşılanmadığı koşulların oluşması, öğrenme hakkının önüne geçmektedir. Öğrenciyi, fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir. Ülkemizin geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmamalıdır.'' denildi.

Doğrusu sayın Torun'un "Ülkemizin geleceğinin kaderi, emlakçıların insafına ve fırsatçıların ellerine bırakılmamalıdır." sözünün altına da imzamı atarım...

Şimdi gel de sorma; benzer olay Ankara'da yaşansa Mansur Yavaş ne yapardı?

Benim bir diğer anlayamadığım da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün dururken, Bakan Kasapoğlu'na neden CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun ve Milletvekili Girgin muhatap oluyor?

Başkan Gürün aciz mi?

xx           xx          xx

Bu arada hafta sonunda il merkezinde Kötekli Yoğurtçu Parkı'nda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin öğrenci toplulukları tarafından yapılan ve  "barınma sorununa acil olarak çözüm getirilmesi için kamu kurumlarının eşgüdüm halinde çalışmaları" istenen ortak açıklamada da şu ifadeler yer alıyordu:

"Tek bir sıra arkadaşımız dahi bu soruna mahkûm değildir! Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir. Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır."

Çok merak ediyorum, kaç günden beri Vali Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek bu konuda bir kere olsun bir araya geldiler mi?

Gerçi Süleyman Girgin de biliyor, ama bir de birileri CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'a Muğla'da Tunç Soyer veya Mansur Yavaş olmadığını anlatmalı...

xx           xx           xx

Yazımın başında Süleyman Girgin için "Soru önergesi verir mi acaba?" demiştim. Meğer kendisi hızını alamamış "kanun teklifi" vermiş. Girgin açıklamasında "Anayasamızda  'devlet, öğrencilerin, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacı ile burslar ve başka yollarla gerekli yardımları yapar' hükmü yer almaktadır. Bu temelde, kanun teklifimizi, TBMM Başkanlığı'na sunduk." demiş.

Ayrıntıları yarın ele alırız.

TBMM 1 Ekim'de çalışmaya başlıyor. Muhtemelen Milletvekili Girgin'in teklifinin kanunlaşmasına öncelik verilecektir... Şaka gibi... Süleyman Girgin'nnn öğrenciler sokaktaaaa... Memleketine dönenler var. Söyle de başkanına Tunç Soyer ve Mansur Yavaş'tan feyz alsın...

---------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Ölme eşeğim, yonca biter de yersin... -- Yüz Türk Büyüğünden Birinin Sözü.

 

ÇİVİ

Türkiye Değişim Partisi kurultayında Mustafa Sarıgül Genel Başkanlığa seçildi. Arkadaşım, "Muğla'da il kongresi yaptı mı bunlar?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft