İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hu Goca Burnunu Maskenin İçine Gatıvı

Eklenme : 16.9.2020 00:00:00
Görüntülenme: 627

Ülke olarak gündemimiz koronavirüs. Son haftalarda artan vakalar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan insan manzaraları hepimizi ciddi olarak endişelendiriyor. Sorumluluk sahibi insanlar da neler yapılabileceğinin arayışı içinde.

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu üyeleri de konuyla ilgili bir farkındalık oluşturmak amacıyla, Beşkaza ağzıyla seslenen afişler hazırlamışlar. "Bazen ne söylediğimiz, nasıl söylediğimize bağlıdır." mesajıyla Muğla kamuoyu ile paylaşılan bu afişler, konuya hem mizahi hem de kültürel bir boyut kazandırmış.

Sosyal mesafeyi koruma temalı afişler: "Hendene söle, öte gitsin.", "Öte get, bora gelme.", "Sırnaşıbotma, ötte dur.", "Höneden beri gelme".

Maske kullanımı temalı afişler: "Hu goca burnunu maskenin içine gatıvı.", "Goca herif bıdırap durma, maskeyi ağzına gey.", "Ende çapıdı dıllabotma, yüzüne key.".

"Evde kal" ve temizlik temalı afişler de şöyle: "Ende virüs tüngüboturu, alanda gezennebotma.", "Oba çanaa gibi gezibotma, evinde oturoo.", "Elini, aazını  yüdün mü voyn."

Beşkaza ağzıyla hazırlanan bu afişler gayet güzel olmuş. Bu afiş çalışmasının yanı sıra Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu üyelerinden başka güzel haberler de geliyor. Bu toprakların evlatlarının güzel çalışmalara öncülük etmesi, memleketimizin kültürüne ve kalkınmasına katkı sağlaması, hemşerilerine hizmet vermesi ayrıca bir gurur kaynağı.

Geçen hafta sosyal medya  paylaşımı ile haberdar olduğum bir konuyla başlayalım. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Buğra Harmandar, çocuk kardiyolojisi alanında harika işler yapıyormuş. Kalp rahatsızlıkları olan 1-2 yaşındaki bebeklerimize çevre illerde dahi kardiyolojik operasyon yapılamazken, Beşkazalı Buğra Harmandar, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu operasyonları başarıyla yapıyor. Bu Muğla adına bir gurur kaynağı.

Öte yandan bir başka Beşkazalı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe, "Kaya Resimleri, Han ve Somut Kültür Mirasımızın Tesciline Dair Yüzey Araştırmaları" ve "Seydikemer Yörük Göç Yollarının Tespiti" çalışmaları ile önemli bir tarih ve kültür çalışmasına öncülük ediyor.

Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu, Fethiye Yörük Türkmen Derneği, Seydikemer Yörük Türkmen Derneği, Boğalar Yörük Derneği tarafından desteklenen ve Seydikemer Belediyesi mihmandarlığında gerçekleştirilen; Muğla Sıtkı Koçman, Aksaray ve Hacı Bayram Veli üniversitesinden bilim insanlarının katkı verdiği bu çalışmalar, Beşkaza tarihi ve kültürünün gün yüzüne çıkarılması ve sözlü kültürün yazılı hale getirilmesi adına önemli çalışmalar. Bu araştırmaların kendi memleketimizin evlatları tarafından başlatılması ve yürütülmesi çok önemli. Çalışmayı yürüten ekip ve destek olan kurum ve kuruluşlar, her gün binlerce aracın geçtiği yol güzergahında bulunan ve kendi insanımız dahil kimsenin haberdar olmadığı bu tarihi ve kültürel mirasımızı gün yüzüne çıkarmak ve buraları turizme kazandırmak için çaba sarf ediyor.

Menteşe, Ula ve Yatağan'da yaşayan Beşkazalı'ların oluşturduğu Beşkaza Kültür ve Dayanışma Platformu, Sakar Altı'ndan Kaş ve Dirmil'e kadar olan bölgede doğan ve yaşayan herkesi Beşkazalı olarak kabul eden ve Muğla'nın vitrini olan Menteşe'de çarığın, sipsinin, kabak kemanenin ve Beşkaza kültürünün de temsil edilmesini sağlamak amacıyla kültürel çalışmalar yapan bir platform. Muğla merkezinden Beşkaza'ya kadar somut kültür varlıklarının bilimsel araştırmalar yoluyla tespitinin ve tescilinin yapılması ve sonraki süreçlerde bunların turizme kazandırılması amacıyla çalışmalar yapmak, çalışmalara paydaş olmak platformun bir başka amacı.

Bir memleket için; yetiştirdiği öz evlatlarının kendi kültürüne ve memleketine sahip çıkması, değerlerini yaşatma gayretinde olması, memleket meselelerine dair söyleyecek sözlerinin olması,  hemşerilerine hizmet etmesi, sorumluluk alması kadar güzel bir mutluluk olabilir mi?

Temennimiz, bu güzel örneklerin diğer alanlarda yapılan çalışmalar ve elde edilen başarılar ile desteklenmesi ve daha güzel bir Muğla'ya giden yola herkesin bir parke taşı koyması.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft