Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hıdrellez'de sağlık kuruluşlarında balık bayramı...

Eklenme : 8.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1510

Özcan Özgür

Önce bir küçük düzeltme yapalım...

Dünkü yazımda Menteşe Devlet Hastanesi'nde "Kulak Burun Boğaz (KBB)" ve "Üroloji (Bevliye)" servislerinin olmadığını yazmıştım. Oysa her iki serviste varmış, düzeltiyorum. Rormatoloji ise Dahiliye'nin "yan dalı" kabul edildiği için kadro tanımı bulunmuyormuş.

Ankilozon Spondolit romatizmal hastalıklardan sadece birisi. Eskiden çok bilinmezdi. Romatizma der geçilirdi. Giderek yaygınlaşan bir hastalık. Bakarsınız milletvekillerimiz ilgilenirler de bu kadro tanımına rağmen Menteşe'de bir Romatolog da hizmet vermeye başlar...

xx        xx        xx

Önceki gün arkadaşım aradı. Apartman komşusu bir doktor, elinde balık paketiyle kapısına dayanmış.

Balık dağıtımı sağcısıyla, solcusuyla Muğlalıların takdirini topladı. Son 6 aydır genel takdir gören bir kaç olaydan biri oldu. Bunlar Muğla'da son yıllarda pek yaşanmaz oldu...

Ne yerel yönetimlerin yaptıkları pandemi desteklerinin ne de Kaymakamlıkların Vefa Destek Gruplarının yaptıkları bu kadar takdir görmemiştir.

O gün (5 Mayıs) paylaşımıma "Sağlık çalışanlarına su ürünlerinden jest" başlığı attım. Paylaşımım 269 beğeni aldı. Bir kişi paylaştı ve 51 kişi yorumda bulundu. Onlardan Özel İzan Hastanesi Başhekimi İbrahim Özman "Biz de isteriz" diye espri yaparken, Muğla'da sanayileşme çabalarının öncülerinden Hasan Harput "Düşünce ve uygulaması süper. Doğru çalışan arkadaşlarımıza ayrıca teşekkürler" ifadesinde bulundu. AK Parti eski Kadın Kolları İl Başkanlarından Armağan Mantaroğlu Erol "Tebrikler. Ramazan günü çok büyük hayır. Allah kabul etsin" diye kaydetti.

Emekli Eğitimciler Osman Yağlı "Maşallah tebrik ediyorum müdürüm. Katkı sağlayan emeği geçenlere teşekkürler." derken, Abdülkadir Bozacı da "Tebrik ediyorum. Daha başarılı çalışmaları devam edeceğine inanıyorum." ifadesinde bulundu. Sürücü esnafından Rasim Çelik takdirini "Helal olsun değerli Barış bey güzel bir jest moral olur. Kutlarım" diye dile getirirken Radiye Bardakçı "Helal olsun sana Barış." dedi.

Eğitimci-Gazeteci Hüseyin Anıl da "Helal olsun kardeşim." diye yazdı.

Sanıyorum hastane personeli, Aysel Mutluluk duygusunu "Temizlenmiş paketlenmiş. Çok teşekkür ederiz." diye, Ahmet Değirmenci beklentisini "Kutluyorum. Emeğinize sağlık, ancak tüm sağlık çalışanlarına yapılmalı sembolik olarak kalmamalı.." diye dile getirmiş...

xx        xx        xx

Paylaşımımın altında duygular, temenniler uzayıp gitti... Şunu özellikle belirtmek isterim ki, sağlık çalışanlarımızın balık ihtiyacı yok. Kimsenin muhtaçlığı da bulunmuyor. Ki yazımın başında bir doktorun balığını komşusu ile paylaşmak istediğini söyledim. Eşi de sağlıkçı olduğu için evlerine 4 kg balık girmiş. Kişi başı 2 kg dağıtım yapılmış. Ancak ne o doktor ne de öteki çalışanlar balık görmemiş insanlar değil..!

Pandeminin ilk günlerinde balkonlara çıkıp alkışladığımız sağlık emekçilerini hepimiz unutalı aylar oldu. Herşey sıradanlaştı, sıradanlaştırıldı..!

Onlar ise hala ölüyorlar... Evlerine gidemiyorlar, çocuklarının kokusunu özlüyorlar. Koronaya yakalanıp, hastalanıp bizleri yaşatmaya çalışırken ölmekle karşı karşıya gelmenin endişesini taşıyarak yaşamaya çalışıyorlar...

İşte böyle bir ortamda, böyle bir anda Barış Saylak "Hayır, biz sizleri unutmadık" diye çıkageldi... Sağlık personeli Hıdırellez'de balık yemekten çok, unutulmamanın, hatırlanmanın, minnetle takdir edilmenin keyfini yaşadılar...

Görüşmemizde Barış Saylak, "Sağlık çalışanlarımız için ne yapsak azdır. Onlar için yapabileceğimiz en güzel şey de kendimizi koronaya karşı korumak olmalıdır." dedi. O gün sağlık çalışanları da "Hala bizleri unutmayanlar var" dediler...

Bunu dedirten Muğla Tarım İl Müdürü Barış Saylak'ı bu güzelliği yaşattığı, Muğla Kültür Balıkçıları Derneği yöneticilerini bu güzelliğe çözüm ortağı oldukları için yürekten kutluyorum. Bu güzelliğin gerçekleşmesine onay veren Muğla Valisi Orhan Tavlı'ya da ayrıca teşekkür ediyorum...

xx        xx        xx

Hıdrellez'de yaşanan güzelliği ben de Ahmet Değirmenci gibi Eğitim Araştırma Hastanesi ile sınırlı sembolik bir şey sanmıştım. Bu konuda yapılmış bir basın açıklaması da yoktu. Ancak beni o gün paylaşımım üzerine Sağlık Ocaklarından, 112 Acil'den "Biz balık görmedik" diye arayanlar olunca Tarım İl Müdürü Barış Saylak'ı aradım. Durumu anlattım.

Sayın Saylak, "Ağabey ilgine teşekkür ederim. Biz basın açıklaması yapmayı gerekli görmedik. İşimiz reklam değil. Biz kurumsal anlamda sağlık çalışanşarımızın yanında olduğumuzu göstermek, minnet duygularımızı ifade etmek istedik. Bunu herkesin bilmesi gerekmiyordu." dedi.

Barış Saylak'ı bu ifadeleri için de kutluyorum...

Kendisinden edindiğim bilgilere göre, o gün mesai saati nedeniyle sadece Menteşe'de değil, ilçelerde de küçük sorunlar olmuş. Bunu duyunca bir kere daha şaşırdım, meğerse uygulama sınırlı bir uygulama değilmiş. İl genelinde gerçekleştirilmiş...

Muğla olarak ülkemize 12.5 Milyar TL'lik tarımsal üretim katkısı sağladıklarını belirtirken "Sağlık çalışanlarımız sahada filyasyon da, karantina odalarında ve yoğun bakım ünitelerinde mücadele ederken, biz tarım çalışanları da bu süreçte toplum sağlığının olmazsa olmazı olan sağlıklı ve güvenilir gıda arzını kesintisiz sürdürmek için sahadaydık. Şükürler olsun ki üreticilerimizin özverili çalışmaları sonucunda ülkemiz gıda tedariğinde en ufak bir sıkıntı yaşamadık." diyen Barış Saylak, balık dağıtımı ile ilgili şöyle anlattı:

"Sağlık çalışanlarının asla hakları ödenemez. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak virüsün mutasyona uğramış varyantlarının yaygınlık gösterdiği bu zor süreçte  Muğla Kültür Balıkçıları Derneği ile birlikte onların yanında olduğumuzu göstermek istedik. Bu ortak organizasyonla Muğla il genelinde hizmet veren 8 bin 600 sağlık çalışanımızın bağışıklığını güçlendirmek adına ramazan ayın sembolik bir katkı olarak su ürünleri yetiştiricilerimizin üretmiş olduğu 20 ton balığı paylaştık. İnşallah sağlıklı günlerimizde de paylaşırız."

xx        xx        xx

Şimdi ifade edeceğim sözlerime tepki gösterenler olacaktır.

Ben yine de söyleyeceğim. Kim ne derse desin Barış Saylak'ın bu uygulamasının temelinde "Sosyal Belediyecilik" anlayışı var. Barış Saylak bilindi gibi bu göreve Milas Belediyesi Veteriner Hekimliğinden yani "sosyal belediyecilik" anlayışından geldi. Sosyal Demokrat Belediyeciliği ve "Sosyal Belediyeciliği" en az Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat kadar bilir.

Başkan Tokat alınmasın, icraatın başındakiler unutmuş olabilirler, ama demek ki Barış Saylak geldiği yerde edindiği güzellikleri bulunduğu makamda unutmamış.

Bürokratların aklına bu tür uygulamalar pek gelmez. Gelmesi için bu tür işler yapacak kültüre, geleneğe, dünya görüşüne sahip olması gerekir.

Barış Saylak'ı bu örnek uygulaması için bir kere daha kutluyorum...

xx        xx        xx

ORAL KARAKAYA'NIN MAKALESİ

Daha önce Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde Genel Sekreter görevini yaparken CHP'den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı olan Mülkiye Müfettişi Oral Karakaya, CHP Genel Merkezi "önseçim" yapmayınca görevine dönmüştü. Ancak yeniden o görevi yapması ile ilgili bir takım sıkıntılar yaşarken, İçişleri Bakanlığı'ndaki Mülkiye Baş Müfettişi görevine geri dönmüştü.

Bu görevini yaparken, alanında kitap çalışmalarını ve akademik kariyerini sürdüren Oral Karakaya, yayın organlarında yazmaya da başladı. En son "Belediye Haber" yayın organında "Sosyal Belediyecilik"ten "Sosyal Medya Belediyeciliği"ne başlıklı makalesi çıktı.

Karakaya makalesinde "Belediyeler, 'mahalli müşterek ihtiyaçları' karşılamak üzere kamu hizmeti üreten ve dağıtan demokratik kurumlardır." demiş.

Aklıma Erman Şahin ve Orhan Çakır geldi. Erman Şahin'in belediye başkanlığında fırıncılar grev yapmıştı. Erman Şahin'de Çine'den ekmek getirip satmıştı. Sonrada köklü çözüm olarak Muğla'nın ilk Ekmek Fabrikasını kurmuştu. Bir de Akyol'da "Belediye Fırını" açmıştı. Barış Saylak'ın balık dağıttığı gibi şimdi Menteşe Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi halk tipi Ramazan Pidesi çıkarsa, ihtiyaç sahiplerine de dağıtsa olmaz mıydı?

Olurdu da Akyol'daki Belediye Fırınını Osman Gürün, Perşembe Pazarı'ndaki Ekmek Fabrikası'nı Bahattin Gümüş yıktı...

Döneriz yine bu konuya...

------------------------------               -----------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür. -  Friedrich Nietzsche

ÇİVİ

Dün arkadaşım, "Tam kapanma işe yaradı, herkes 20 yaşına döndü. Biraz daha kapanırsak tamamdır." demişti. Bunun üzerine arayan bir başka arkadaşım, "Bu tam kapanma devam ederse ultrason fotoğraflarını paylaşırlar." dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft