Herakleia Antik Kentinde restorasyon çalışmaları başlıyor

Herakleia Antik Kentinde restorasyon çalışmaları başlıyor
Eklenme : 9.09.2021 10:15:00
Görüntülenme: 1045

Muğla'nın Milas İlçesi'ne 39 kilometre uzaklıkta bulunan Herakleia Antik Kentinde restorasyon çalışmaları başlıyor.

Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Muğla Valiliğinin girişimleri ile antik kentte arkeolojik kazı çalışmalarının yapılması amacıyla başlatılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alındı.

Yapılan girişim sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile Herakleia Antik Kentinde temizlik, kurtarma kazısı ve çevre düzenleme çalışmaları düzenlenen törenle başladı.

Milas Müzesi Müdürlüğü başkanlığında gerçekleşecek çalışmalar Selçuk Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer sorumluğunda yapılacak.

Çalışmalar Muğla Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Doğal Kaynaklar, Ruhsat ve Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü tarafından beşer aylık iki farklı proje ile destekleniyor.

Tören düzenlendi

Antik Kente yapılacak çalışmaların açılış törenine Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Milas Müze Müdürü Mehmet Çelebi, Kazı Başkanı Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl "İlk göreve başladığımda Muğla'da bulunan tüm antik kentleri daha önce görmüş olmama rağmen yetkin bir gözle görmek ve çalışanlarla tanışmak için, ziyaretlerde bulunduk. Kazı başkanlarımızla tanışıp, antik kentlerimizdeki eksikleri yerinde gördük. Bafa Gölü kıyısındaki Herakleia Antik Kenti ve tarih öncesinden kalma kaya resimleri ünlü Latmos Dağı'nın bulunduğu Milas'ın Kapıkırı Mahallesinin atıl kaldığını üzülerek gördük. Burada maraton yarışması düzenlenmesine yardımcı olduk. Daha sonra da buradaki turizmciler ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bir dağ bisikleti turnuvası düzenleme kararını Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi Hüseyin İlker Cömert ile birlikte aldık. Bu Dağ Bisikleti yarışması 18-19 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Sayın Valimiz Orhan Tavlı göreve başlayınca kendisine Kapıkırı'ndan bahsettik. Valim ve Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ile birlikte bu bölgede incelemelerde bulunduk. Sayın Valim Orhan Tavlı bu bölgede çalışmaların yapılması kararı verdi. Bakanlığımız ile yaptığımız yazışmalar sonucunda ilk etapta Herakleia Antik Kenti'nde bulunan Göl Kalesi ve Endymion Kutsal Alanı'nda kazı ve çevre düzenleme çalışmaları için gerekli izinler alındı. Milas Müze Müdürlüğümüzün başkanlığında, Selçuk Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer'in bilimsel sorumluluğunda çalışmalara başlandı. Hocamız hemen işe başlayarak, malzeme, eleman ve diğer eksikleri giderdi. Bugünde ilk kazmayı vuruyoruz. İnşallah çok yakında tarihi yapılarımızı ayağa kalkmış olarak göreceğiz" dedi.

Göl Kalesi ile Endymion Kutsal alanı

Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Herakleia Antik Kentinde başlayacak çalışmalarla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Herakleia'da öncelikle kentin merkezi konumundaki Agora (Pazar Yeri), Athena Latmia Kutsal Alanı, Endymion Kutsal Alanı, Göl Kalesi, Tiyatro ve kentin Doğu Kapısı'nda bitki temizliği yapılmış, ayrıca köyün girişinden itibaren merkeze kadar ulaşan yollar temizlendi. Arkeolojik kazıların başlayacağı kentte, 2021 yılında Göl Kalesi ile Endymion Kutsal Alanı'nda kazı ve çevre düzenleme çalışmaları yapılacak. Herakleia Antik Kentinde yaklaşık 35 yıl önce Annelise Pechlow başkanlığındaki bir ekip tarafından yüzey araştırması yapılmış ve pek çok önemli veriler elde edilmiştir. Uzun soluklu yüzey araştırmasına karşın kentte bugüne kadar henüz arkeolojik kazı çalışması yapılmamıştır. Bugün ilk kazmanın vurulacağı kentte, bilimsel açıdan pek çok soruna ışık tutabilecek verilerin elde edilmesi bekleniyor. Arkeolojik kazıların başlangıcı için öncelikli alan olarak Endymion Kutsal Alanı seçildi. Bunun nedeni, Herakleia'da bulunan ve bugün Paris Louvre Müzesi'nde korunan yazıta göre Endymion'un kentin efsanevi kurucusu olarak görülmesidir. Latmos Dağı'nda çobanlık yapan Endymion, Ay Tanrıçası Selene ile yaşadığı aşk nedeniyle de Hellenistik Dönem'den günümüze kadar pek çok sanat dalında betimlenen bir figürdür. İşte bu aşk nedeniyle Ay Tanrıçası Selene Latmos Dağı'na aşkla dokunur, Bafa Gölü'nü gümüş bir tepsi gibi aydınlatır. Dolunayın yer yüzene en güzel yansıdığı noktanın Bafa Gölü olmasının sebebi işte bu aşk hikayesidir."

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft