Gültekin Akça

Gültekin Akça

Görüş

Hepimiz Aynı Gemideyiz

Eklenme : 7.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 535

Dünyaya gelen ilk insan Hazreti Adem'dir.

Dini kaynaklara göre ilk insan ve ilk peygamber olan  Hz. Adem'in  bugün bir Asya ülkesi olan Srilanka civarında dünyaya ayak bastığı belirtilmektedir. Hazreti Adem ve Hazreti Havva'dan çoğalan insanlar daha sonra dünyanın farklı coğrafyalarına dağılmıştır. Arkeolojik kazılar insanların çok eski çağlarda da dünyanın farklı yerlerinde yaşayıp medeniyetler kurduğunu göstermektedir.

Nuh Tufanı ise, insanoğlu için yeni bir dönüm noktası olmuştur. Tufan sonrası da insanlık çoğalmaya ve dünyaya dağılmaya devam etmiştir.

Coğrafi keşiflere kadar insanların/medeniyetlerin birbirleri ile iletişimi ve etkileşimi çok sınırlı olmuş ve insanlık genel olarak izole şekilde yaşamıştır. Coğrafi keşifler sonrası ise medeniyetler arası iletişim artmıştır. Bu iletişim sonrası mal ve yeni ürünlerin değiş/tokuşu insanlığa bir zenginlik kazandırırken aynı zamanda hastalıkların da bir yerden bir yere taşınması sebebi ile bir olumsuz sonuçlara neden olmuştur. Coğrafi Keşifler sonrası özellikle Amerika kıtasında salgın hastalıklar sebebi ile ciddi ölümler yaşanmıştır.

Sanayi devrimi ile birlikte üretim artmış, ekonomiler gelişmiş, insanların alım gücü artmış ve dolayısı ile de insanlar için yeni ihtiyaçlar gündeme gelmiştir. Özellikle 20. yüzyıl ile beraber ulaşım araçlarının çeşitlenmesi, gelişmesi ve hızlanması ise insanların daha hızlı şekilde yer değiştirmesine neden olmuş ve böylece adeta dünya tek devlet, insanlık da tek bir topluluk olmaya başlamıştır.

Bu nedenle de, dünyanın her hangi bir yerindeki olumlu ya da olumsuz bir gelişme hızlı bir şekilde diğer yerlere de ulaşmış ve oralarda da hissedilmeye başlanmıştır.

Böylece dünyada, "Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın" dönemi sona ermiştir.

Bunun en bariz örneği ise, yaklaşık 1,5 yıl kadar önce Çin'de başlayan COVİT 19 salgınıdır. Çin'de başlayan salgın insanlar yolu ile dünyanın her ülkesine ulaşmış ve kısa sürede de pandemiye dönüşmüştür.

Bunun yanında sanayileşmeden kaynaklı küresel ısınmadan da sadece sanayileşmiş ülkeler yani ısınmaya sebep olanlar değil dünyanın tamamı etkilenmektedir. Küresel ısınma sebebi ile mevsimler kaymış, dünyada maksimum sıcaklık değerlerine ulaşılmaya başlanmış, ani ve anormal yağışlar insanlara sel olarak ölüm getirmeye başlamıştır.

Bu gelişmeler sonrasında insanlara, çevreye karşı duyarlı hareket etmek, salgın hastalık dönemlerinde gerekli önlemleri almak gibi yeni sorumluluk alanları da oluşmuştur.

Artık dünya tek bir devlet, insanlık da tek bir topluluk gibidir. Herkes tek bir gemi içerisinde seyahat etmekte ve gemideki tek bir kişinin hatasından geminin içindekilerin tamamı etkilenmektedir.

Bu sebeple de, bugün dünyada;

"Birimiz hepimiz, hepimiz de birimiz içindir ve böyle olmak da zorundadır"

Bundan sonra gerek insanlar, gerek kurumlar ve gerekse devletler aynı gemide yolculuk yaptıkları bilinci ile hareket etmek ve gemiyi karaya oturtmamak için birlikte çalışmak zorundadırlar.

Zira; "Dünya, dedelerimizden miras değil, torunlarımızdan emanettir"

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft