Hasan Haşmet Işık son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı

Hasan Haşmet Işık son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı
Eklenme : 12.02.2021 16:39:00
Görüntülenme: 2751

Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde CHP'den 1999-2019 yılları arasında aralıksız CHP'den Belediye Başkanı olarak görev yapan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Hasan Haşmet Işık gözyaşları ile son yolculuğuna uğurlandı.

1974 yılında belediyeye işçi olarak giren daha sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturan Hasan Haşmet Işık için yaklaşık 45 yıl görev yaptığı Yatağan Belediyesi önünde bir tören düzenlendi.

Törene, AK Parti Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, CHP Muğla Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay ve Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, diğer ilçe belediye başkanları, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Garnizon Komutanı Hava Trafik Albay Emel Demiryakan, AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Işık'ın ailesi ve yakınlarıyla vatandaşlar katıldı.

Yaklaşık 4 ay önce yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Yatağan Belediyesi'nin eski Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, yaşam mücadelesini kaybederek hayatını kaybetti.

Işık'ın üzeri Türk bayrağı, CHP bayrağı, Beşiktaş bayrağı ve Yatağanspor atkısı serilen tabutu ilk önce CHP Yatağan Başkanlığı önüne getirildi. Burada düzenlenen törende CHP'liler, 1999-2019 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yürüten Işık'la vedalaştı.

Buradaki törende konuşan CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz, "Işık, görevi sırasında, her zaman sivil toplum örgütlerinin, garibanların ve halkın yanında oldu. Halk, istediği her an Işık'a ulaşabildi. Bugün sonsuzluğa uğurluyoruz. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ise, "26 yıl boyunca belediye personeli olarak, 20 yıl ise belediye başkanı olarak Yatağanlılara hizmet eden Hasan Haşmet Işık'ı kaybetmiş bulunmaktayız. Haşmet Bey ile birlikte çok güzel çalışmalar gerçekleştirdik. Haşmet Başkan, Yatağanlıların he zaman yanında oldu, kimsesizlerin kimsesi oldu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun" diye konuştu.

CHP İlçe Başkanlığı önünde düzenlenen törenin ardından Işık'ın cenazesi, 45 yıl boyunca hizmet ettiği Yatağan Belediyesi önüne getirildi.

"Sözün bittiği noktadayız"

Buradaki törende konuşan Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, "Değerli dostumuz, büyüğümüz, 45 yılını belediyede geçirmiş ağabeyimiz, değerli insanı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Belediyedeki tüm personelimizle birlikte haklarımızı kendisine helal ediyoruz. Başkanımızdan Allah razı olsun. İyi bir insandı. Dost canlısıydı. Güler yüzlüydü, hiçbir zaman yüzünü asık göremezdik.. İyi bir Beşiktaşlıydı ve Yatağansporluydu. Sözün bittiği noktadayız. 'Emaneti, bizim emanetimizdir' diyoruz. Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun" dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, Yatağanla özdeşlemiş ve ömrünü Yatağan'a hizmet etmek için geçirmiş bir arkadaşını uğurlamaktan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Işık ile 4 dönem belediye başkanlığında birlikte görev yaptığını ve işbirliği içerisinde çalıştıklarını söyleyen Gürün, "Işık, görev süresince Yatağanlıların ağabeyi, amcası, kardeşi ve çocuğu oldu. Farklı bir karaktere sahipti. Çok sıcak sevecen, dışa dönük ve herkesle çok rahat ilişki kuran ve Yatağan için bir şeyler düşünüp onu hayata geçirmek için her türlü gayreti gösteren bir arkadaşımızdı. Yatağan'a doğalgaz geleceği zamanki heyecanı ve sevinci, arıtma tesisinin ilk etabının yapıldığı zamanki heyecanı ve sevinci hala hatırımdadır. Şuan Yatağan'a yüzme havuzu yapıyoruz. Bu tamamen Hasan Haşmet Işık'ın projesidir ve onun projesini hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

Gürün, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tam bir belediyeci, ilk önce bürokrat olarak çalışmış, daha sonra ise belediye başkanlığı yapmış. Hepimizin hayatı sınırlı, doğuyoruz, yaşıyoruz, yaşadığımız sürece bir takım görevlerde bulunuyoruz ve daha sonra o sonla karşılaşıyoruz. Ama önemli olan o dönemin nasıl geçtiği ve toplumla nasıl bir ilişki kurduğu ve ne gibi hizmetler yaptığı gibi esas kalan tortu o. Bu hastalığa tutulduğunda başlangıçta umutsuzduk, daha sonra umutlandık fakat talihsiz bir şekilde kötü duruma düştü. 4 ay büyük bir mücadele etti ve istemediğimiz son geldi. Biz onu yaptıklarıyla, yaşamıyla, hem siyasi arenadaki belirleyici özelliğiyle hem de iyi bir insan olarak Yatağan'a verdikleriyle hep hatırlayacağız ve gelecek nesillere de hatırlatmaya devam edeceğiz. Başta eşi, çocukları ve torunları olmak üzere hepimize sabır diliyorum. Onu gönlümüzde yaşatacağımıza söz veriyorum. Mekanı cennet olsun, ışıklar içinde yatsın ve cennette ailesiyle buluşmasını temenni ediyorum. Başımız sağ olsun." 

Okunan duaların ardından Işık'ın cenazesi, Yatağan Şehir Mezarlığı'na defnedildi.


 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft