Hamle Otel'de TÜBİTAK destekli eğitim programı

Hamle Otel'de TÜBİTAK destekli eğitim programı
Eklenme : 24.05.2021 14:57:00
Görüntülenme: 1129

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan, TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Bilişsel Davranışçı Terapilerde Güncel Yaklaşımlar' eğitimi Akyaka'da Hamle Otel'de başladı.

Kadir Tamer

Muğla'nın Ula İlçesi'ne bağlı Akyaka Mahallesi'nde Hamle Otel'de başlayan ve 5 gün sürecek eğitime çeşitli üniversitelerden 20 yüksek lisans ve doktora yapan psikolojik danışma ve rehberlik ile psikoloji yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile uzmanlık eğitimlerini alan psikiyatri asistanları katıldı.

Eğitim programının ilk gününde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, katılarak eğitime katılanları yalnız bırakmadı.
27 Mayıs tarihine kadar devam edecek eğitim seminerinin açılış konuşmasını yapan proje koordinatörü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan, "Bilişsel Davranış Terapiler (BDT) dünyada çapında yapılan çalışmalar ile her türlü ruhsal rahatsızlıkta etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış, ruh sağlığı uzmanları tarafından en yaygın olarak kullanılan bir psikoterpi yaklaşımıdır. Bunun yanında psikoterapi ile ilgili bilimsel çalışmalar takip edildiğinde hakkında en fazla çalışma yapılan psikoterapi yaklaşımı olarak BDT'yi görmekteyiz. BDT eğitiminin standartların ABD'de bulunan 'The Academy of Cognitive & Behavioral Therapies (ACT)" isimli kurum belirlemektedir. Bu kurumun standartlarına uygun şekilde eğitim almış ruh sağlığı uzmanlarına ise "Akredite BDT Terpist" unvanı vermekte ve bu terapistleri kendi web sitesinde listelemektedir. ACT gibi Avrupa'da eğitim standartlarını belirleyen  "European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT)" isimli kurum bulunmakta yine bu kurumda ACT gibi kendi eğitim standartlarını tamamlayan ruh sağlığı uzmanlarına "Akredite BDT Terpist" unvanı vermektedir. Türkiye'de hem ACT hem de EABCT tarafından akredite olmuş eğitimleri kabul edilen Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği, CBT İstanbul ve Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği olmak üzere 3 kurum vardır. Belirlenmiş BDT eğitimlerinin içeriği ACT ve EABCT'nin koyduğu standartlar gereği aynıdır. Fakat günümüzde teknolojinin ve farklı bilimsel yaklaşımların hayatımıza girmesiyle BDT'de kullanılabilecek yenilikler ortaya çıkmaktadır. Projenin de amacı lisansüstü öğrencilerine (psikoloji-psikolojik danışmanlık ve rehberlik) psikiyatri asistanlarına güncel BDT yaklaşımlarının kazandırılması olacaktır. Etkinliğin bir diğer önemli özelliği, devam eden TÜBİTAK 1001 projemizin çıktısı olan 360 derece sınav kaygısı videolarının ruh sağlığı uzmanları ile ilk defa paylaşılacak ve nasıl kullanılacağı anlatılacak olmasıdır.  Eğitimin içeriği hazırlanırken Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği eğitimcileri hem de projenin bilim kurulunda olan Prof. Dr. Hakan Türkçapar, Prof. Dr. Selçuk Aslan ve Prof. Dr. Kadir Özdel'den görüş alınmıştır. Hamle Otelde düzenlenen etkinlikte yer alacak eğitimciler Türkiye'de Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği'nde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Hakan Türkçapar'dan eğitim almış hepsi bir birinden deneyimli ve uzman ACT ve EABCT sertifikalı ruh sağlığı uzmanlarıdır" dedi.

Toplum sağlığına dokunmalıyız

Bu tür projelerin önemli olduğunu kaydeden Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, "Bizlerin topluma ve toplum sağlığına dokunacak faaliyetleri yapmamız gerekiyor. Bunu sadece kendi üniversitem için değil burada misafirimiz olan sizlere de tavsiyemdir. Çünkü toplum bizden çok şey bekliyor. Sadece bu öğrendiklerimiz ile meslek sahibi, akademisyen olup öğretmeye devam etmek değil bunları sahada somut olarak uygulamamız gerekiyor. Eğitim Fakültemiz zihinsel engellilere ve çocuklara yönelik birçok faaliyet yürütüyor. Ağaç yaşken eğilir prensibine çok inanırım. Bu yüzden Eğitim Fakültesi'nin faaliyetlerine çok önem veriyorum. Çünkü okul öncesinde hatta anne kucağında, ailede ve ilkokulda verilen eğitim kişinin daha sonraki davranışını belirler. Ve en büyük sıkıntının ben burada olduğunu düşünüyorum. O nedenle de Eğitim Fakültesi'ne fazlasıyla önem veriyorum. Bunun karşılığını da bekliyorum. Uğur hocam ve ekibi bu eğitim ile bize bunu vermiş durumda" diye konuştu.

Hamle Otel'de beş gün sürecek eğitimlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Uğur Doğan, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık) Prof. Dr. Zeynep Karataş, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ercan Altınöz, Doğuş Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Serhat Yüksel, Ankara Şehir Hastanesi'nden Uzm. Dr. Hakan Öğütlü, Anadolu Üniversitesi'nden Öğr. Gör. Dr. Ömer Özer eğitmen olarak katılan isimler arasında yer aldı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft