Hüseyin Nizamoğlu

Hüseyin Nizamoğlu

NERDE KALMIŞTIK
HüseyinNizamoğlu ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Hacı Anne Hafize Nizamoğlu Ebedî Âleme Göçtü

Eklenme : 20.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 389

Hacı Anne Hafize Nizamoğlu Ebedî Âleme Göçtü

 1994'te Muğla'ya geldiğimde ilk tanıdığım aile Nizamoğlu ailesidir.

6 Nisan 1994 günü geldim. Birkaç gün ev yerleştirme telaşı ile geçti. Takip eden zamanlarda biraz şehre kulak verdim. Duyduklarım, öğrendiklerim beni Nizamoğlu ailesine götürdü. Tabii ki Hamle Gazetesi ve Hedef Kırtasiye bu yolun ilk menzilleriydi.

Önce Hayati Bey ve rahmetli Halil İbrahim (1956-24 Eylül 2007) Bey ile tanıştık. Hayati Bey'in liseden arkadaşlarının benim de arkadaşım olması, Halil İbrahim Bey'in Tunceli Öğretmen Okulu'nda zulüm yaşayanlardan olması ve benim aynı zulme uğramış pek çok arkadaşımın olması tesadüf olamazdı. Allah bir kader yazmıştı ve bu kader tahakkuk ediyordu.

O günlerde Hacı Hüseyin Nizamoğlu Amca'yı da tanıdım. Damatları Mehmet Arıtkan'ın Hedef Kitapçı dükkanında oturuyordu. Her ne kadar "kasada oturuyor" gibi görünüyorsa da daha çok gelip gidenlerle sohbet ediyordu. Hacı Amca ile her uğrayışta sohbet ettik. Yeniköy'deki evimize taşındıktan (2005) sonra, şehre iniş amacım alış-veriş olmaz; dost sohbetleri olurdu ama her inişimde Hacı Amca ile sohbet ederdik.

Rahmetli Hacı Anne'yi, Hafize Nizamoğlu anneyi orada tanıdım.  Anne şefkati, Anadolu kadını yumuşaklığı ve karıncayı incitmez tavırları ile gönlümüzde taht kurmuştu. Karşıdan görseniz "İşte Anadolu!..." dedirten bir insan!...

Muğla siyaset tarihinin canlı şâhitlerinden biri Hacı Anne. Çünkü eşi terzilik yaptığı günlerden itibaren Muğla siyasetinin tam da göbeğinde olmuş hep. Demokrat Parti, Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Ak Parti. Neredeyse 70 yıllık bir siyasî arka planın baş rol oyuncularından biri Hacı Hüseyin amca ama Hacı Amcanın yanındaki insan Hacı Hafize Anne!...

Muğla'ya hizmette yarışan üç evlat: Halil İbrahim ve Hayati Beyler ve Hayal Arıtkan Hanım.

Halil İbrahim rahmetli, millî bilinci sadece bireysel birikim olarak kullanmayan ve bunu başta Muğla olmak üzere bütün ülke için kullanmaya çalışan gerçek bir "Ülkücü".

Hayati Bey, iyi yetişmiş bir aydın olmakla beraber, Muğla duyarlılığı son derece yüksek bir hemşehri olmanın yanı sıra bu ülke için bir şeyler üretme ve yapma azim ve gayretinde olan bir "Ülkücü".

Hayal Hanım, Muğla'nın en büyük kırtasiye dükkânını yöneten sevgili Mehmet Arıtkan'ın "lojistik destekçisi".

Yetiştirdiği üç evlat ile gerçekten de Muğla'nın en önemli kanaat önderlerini bu şehre ve ülkeye hediye eden Hacı Hafize Nizamoğlu'nu ne yazık ki, 13 Mart 2021 günü covid-19'dan kaybettik. Aynı anda bulaşan Hacı Amca ve sevgili Mehmet inşallah iyiye gidiyor ve yakında sağlık haberlerini alırız inşallah.

Hacı Anne 45 yıllık bir Hamle Gazetesi şahidi!...

Yaklaşık yarım asırdır, Muğla kültür ve siyasetinin en önemli figürü olan Hamle'nin çıkış macerasını 1999'da Hamle televizyonunda dinlemiştik. Ne büyük bir azimle koyulmuşlar yola!... Zaman zaman Hacı Amca hâlâ anlatır da dayanma gücüne ve sabrına hayret ederim.

Böylesine yoğun bir hayatın yaşandığı evde anne ve eş olmak hiç de kolay değildir. Devamlı aktif gündem, devamlı gerginlik, devamlı hüzünler ve başarılar!... Böyle bir evin annesi ve eşi, o evin sigortasıdır; emniyet supabıdır.

Bugün Muğla'da "Nizamoğlu gücü"nün arka planında Hacı Anne vardı. Üç evlat ve benim bildiğim torunlar Hüseyin, Hafize, Burak, Zeynep. Daha şimdiden Muğla'nın kaderine yazılmış isimler.

Hayati Bey hem gazetecilikte, hem ticarette ve hem de siyasette Muğla'nın önemli bir şahsiyetiyse, miras Hacı Hüseyin Amca ve Hacı Anne'den geçmiştir. Genç kardeşim Hüseyin Nizamoğlu da hem basında hem de siyasette bir güç ise, aynı kaynaktan beslenen bir şahsiyettir.  Sevgili "patroniçem" Hafize ve sevgili Burak da aynı mirasın çocuklarıdır.

Hacı Hafize Anne'ye Allah'tan rahmet diliyorum. Bu dünyadaki hizmetlerini yüz akıyla tamamladı; inşallah ebedî âlemde yaptıklarının mükâfâtını alacaktır.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft