Mustafa Toksöz'den borç açıklaması

Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay'ın geçtiğimiz gün Yatağan Belediyesi'nin 143 milyon lira borcuyla ilgili yaptığı açıklamaya bir dönem önceki AK Parti Belediye Başkanı Mustafa Toksöz'den cevap geldi.

Aziz Şahin
Aziz Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Önceki dönem Yatağan Belediye Başkanı Toksöz yaptığı açıklamada, “Belediyeyi aldığımızda bütçemizin 3 misli borcu vardı, bıraktığımızda bütçemizin 3’te biri bir borçla Yatağan Belediyesi’ni devrettik” dedi.

Mustafa Toksöz'den borç açıklaması

“Bütçemizin 3’te biri bir borçla Yatağan Belediyesi’ni devrettik”

Önceki dönem Ak Partili Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Yatağan Belediyesi’nin 1 yıllık gelirini 24 milyon liradan 405 milyon liraya çıkardıklarını belirterek, “Yatağan Belediyesi’ne geldiğimizde 1 yıllık bütçesi yaklaşık 24 milyon olan bir belediye aldık. Yaklaşık 60 milyon lira da borcu vardı. Biz 5 yıl sonra bıraktığımızda 405 milyon lira sadece 1 yıllık geliri oldu. 24 milyondan 405 milyon liraya çıkardık. Borcumuz da 143 milyon lira oldu. Bu borcumuzu da yıllara sari olarak ödenmesi gereken borçlar. 2028’den 2030 yılına kadar olan borcumuz. Belediyeyi aldığımızda bütçemizin 3 misli borcu vardı, bıraktığımızda bütçemizin 3’te biri bir borçla Yatağan Belediyesi’ni devrettik. Biz özellikle geldiğimiz zaman da rahmetli Haşmet Başkan’dan devaldığımızda hiçbir zaman rahmetli Haşmet Başkanla ilgili şu kadar borcu var, şu kadar borç bıraktı diye böyle bir polemiğe girmedik. Yapılan açıklamalarda şöyle bir baktığımız zaman araçlar 23-24 tane Yatağan Belediyesi’ne araç alındığı söyleniyor bunların 2 tanesinin sadece belediye bütçesinden alındığını geri kalanlarının hibe olarak geldiğini söylüyorlar. Doğrudur. Hibe olarak gelenlerin de geliş şekli şu şekildedir. Kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Hibeyi bulursunuz, para Yatağan Belediyesi’ne yatar, siz hangi kurumdan alacaksanız devlet malzeme ofisine parayı yatırır oradan aracı alırsınız. Şefkat ve düzgün bir belediyecilik yapacağını söyleyen belediye başkanımızı her yıl kaç tane araç aldığını, kaç metrekare taş döşediğini, kaç tane düğün salonu yaptığını özellikle her yıl yaptığı açıklamada bekliyoruz. Özellikle şunu da ifade etmek istiyorum, seçimden 25 gün önce sıfır çöp kamyonu alınıp Yatağan Belediyesi envanterine girmiştir. Kamuoyunda söylendiği gibi araçlar oraya verildi buraya verildi, Seydikemer’e, Kavaklıdere’ye verildi böyle bir şey olmadığını kendi de dünkü ifadesinde özellikle beyan etmiştir. Bu araçların hepsi Mustafa Toksöz’ün malı değildir, Yatağan Belediyesi’nindir. Bugün makam aracı olarak bindiği araç dahil alınan araçlar ortadadır. Hibeye karşıysa belediye başkanımız, makam aracı dahil diğer araçları tekrarda hibe edilen yere geri gönderebilir” dedi.

“Belediyenin tüm kayıtları elindedir”

Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay’ın düğün salonlarıyla ilgili açıklamasına da yanıt veren Toksöz, “Rahmetli Haşmet Başkan’dan kalan düğün salonlarımız var. Bu düğün salonlarının yemekhaneleri, bulaşıkhaneleri büyütmeleri dahil 45 tane düğün salonu yaptık. İfadelerinde şunu diyor ‘Bakanlık ve Valilik kanalıyla yapılmıştır’ Bütün envanterler elindedir. Belediyenin tüm kayıtları elindedir. 1 tek kuruş Bakanlık veya valilikten alındıysa bunu ispat etmeye davet ediyorum” dedi.

“Madem satışlara karşılar önümüzdeki mecliste bu satışları yapmasınlar”

Arazi satışları hakkında da konuşan Mustafa Toksöz, “73 tane arazi satışı yaptığını söylüyor. Doğrudur. Yatağan Belediyesi arazi satışı yapmıştır. Bunlar ne şekilde olmuştur. Satış yapılması gereken yerler vardır. Yine konut olarak konut arazisi olarak rahmetli Ahmet Necati Özdemir zamanında Esentepe’de üretilmiş yerler vardır. Bunlar vatandaşın konut yapması amacıyla daha önce belediye başkanları döneminde satılmııştır, bizde kalan yerleri de satılmıştır. Yine tarlalar da satılmıştır. Bu 73 araziyi özellikle kısım kısım açıklayıp kamuoyunu bilgilendirmesini istiyoruz. Madem satışlara karşılar önümüzdeki mecliste bu satışları yapmasınlar. Yine 56 tane arazi aldığımızı söylüyorlar. Doğrudur. 56 taneye yakın arazi satın aldık. 89 milyon lira 73 arazide bir değer tespit ediyorlar. Doğrudur. 56 adet arazinin değerini sıfır olarak belirliyorlar. Bu arazileri biz bedelsiz olarak alırız. Ama bunlar Mustafa Toksöz malı değildir, Yatağan Belediyesi’nin malıdır. Bu arazileri yarın satacakları zaman bunun bir değeri vardır. 56 tane arsanın değerini de belirtmeleri gerekiyor. Bununla ilgili bir örnek vereceğim. 159 dönüm sadece bir arazi aldık. Bugünkü değer 200 milyon liradan fazladır, ve 56 tanede 1 tanesi. Amaçları sadece algı olduğu için 8-10 metrekarelik şuurlu parseli satılıp alınan 56 tane arazinin değerine sıfır yazmayı siz kamuoyunun takdirine bırakıyorum” diye ifade etti.

“2 buçuk milyon metrekare Yatağan’da parke taşı döşemişiz”

Mustafa Toksöz yaklaşık 2 buçuk milyon metrekare parke taşı döşediklerini belirterek, “Yaklaşık 2 buçuk milyon metrekare Yatağan’da parke taşı döşemişiz. Bunun bugünkü mali değeri 1 milyar lira. Bunun 985 milyonunu Yatağan Belediyesi olarak bizim 5 yıllık sürecimizde ödemişiz. Sadece son ihale yetişmediği için 15 milyon lira gibi bir borç bakiyesi olarak kalmıştır. Müsaade edin bu taşları da Mustafa Toksöz kendi evine döşemedi. Yatağan halkına döşedi. Bunları da ödemek sizin göreviniz diyoruz.” dedi.

“45 gün geçmiş hala işçilerin belediyeden alacakları var”

Toksöz, belediyenin borçları olmasına rağmen işçilerin paralarını geciktirmeden yatırdıklarını ifade ederek, “Ben kamuoyunu çok meşgul etmek istemiyorum. Onların da böyle yapması gerekiyor. Ama ne vizyonları, duruşları, yapışları, geldiğimiz günden beri baktığımızda ilk icraatlarının Pazar duası kaldırmak olan, yine hemen gelir gelmez Malatyalı belinde silahlı bir belediye başkan yardımcısı atayarak Yatağan’da çalışan hem memurlara hem işçilere hem tüm kamuoyuna Yatağanlıların burayı yönetemeyeceği düşüncesiyle yaptıkları atamaları halkın takdirine bırakıyoruz. Yine yaptıkları ilk icraatlar da yapılan düğün salonlarındaki tabelaları kaldırmak oldu. Biz rahmetli Haşmet Başkanın bir tek tabelasını kaldırmadık. Düğün salonlarından siz tabelalarımızı kaldırsanız da biz eserlerimizi bıraktık. Düğün salonlarını belediye bütçesiyle, vatandaşın parasıyla biz yaptık. Yine en son ilçe başkanlarımız gidip ziyaret ettiğinde işçilerle ilgili onların onurunu kırmadan, düzgün bir şekilde çalışması gerektiğini söylediklerin de “siyaseten gelen, siyaseten gider” cümlesi kullanılmıştır. Kamuoyunun önüne çıkıp “Biz herkesin belediye başkanı olacağız” diyorsun. Ama kapılar kapanınca bildiğinizi okuyorsunuz. Bunu yakın zamanda tüm halkımız görecektir. Biz hiçbir bayramda işçilerimizin, işçilerimizin bayram ikramiyelerini, primlerini, alacaklarını bir gün geç kalmadan bütçemizin 3 misli borç olmasına rağmen işçinin paralarını bulduk. İşçi alnının teri kurumadan o paraları ödedik. Bugün 45 gün zaman geçmiş, hala işçilerin belediyeden alacakları var. Ve onurlarını kırmayan dediğimiz işçileri farklı yerlere veriyorsunuz. Kamuoyu takdir edecektir. İnsanlar eserleriyle anılır diyoruz. Biz hizmeti Yatağan halkına yaptık. Sizlere yapmadık. Tabelaları sökseniz de insanlar eserleriyle anılacak. Söylenen yalanları kamuoyuna arz ediyoruz” dedi.

15 May 2024 - 16:58 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Aziz Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.