Eğitim Sen’den Atamaya Protesto

Eğitim Sen Muğla şubesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki atamayla ilgili Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aziz Şahin
Aziz Şahin Tüm Haberleri
Eğitim Sen’den Atamaya Protesto
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitim Sen Muğla şubesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki atamayla ilgili Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen’den Atamaya Protesto

Geçtiğimiz günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atanan Prof.Dr.Osman Raşit Işık hakkında “Üniversiteler tarikatlara ve cemaatlere teslim edilemez” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim Sen yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

Siyasi iktidarın, YÖK’ün ve üniversite yönetimlerinin keyfi, hukuksuz ve siyasi saiklerle yürüttüğü politikalar neticesinde Türkiye’nin dört yanında üniversitelerin adı skandal haberlerle, haksız ve hukuksuz uygulamalarla anılır oldu. Üniversitelerimizde yıllarca emek vermiş öğretim elemanları, hak ettikleri kadrolara atanabilmek için yıllarca bekletiliyor. Profesörlüğü hak etmesine rağmen ataması yapılmayan ve kadro verilmeyen doçentler, doçentliği hak etmesine rağmen bırakın Dr. Öğretim üyesi kadrosuna atanmayı hala araştırma görevlisi olarak istihdam edilen akademisyenler bulunuyor. Akademik yetkinliğe ve liyakate değil, rektörlüğün, siyasi iktidarın, gerici dernek ve vakıfların, tarikatların istek ve inisiyatifine göre yapılan atamalar; akademinin ve akademisyenlerin baskı altında tutulması ve üniversitelerde yandaş kadrolaşma sonucunu doğurmuştur. Bunun bir örneği 1 Nisan Pazartesi günü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde yaşandı. Muğla Ensar Vakfı Eski şube başkanı ve halen organik bağı olan Prof. Dr. Osman Raşit Işık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atandı. Eğitim Fakültesinde ve genel olarak Muğla Sıtkı Koçman üniversitende 5-6 yıldır kadro bekleyen çok sayıda öğretim elemanı varken, Laik ve bilimsel eğitimle bağdaşmayan bir vakfın şube başkanlığını yapmış olan Osman Raşit Işık, sırf tarikat-cemaat bağlantısı nedeniyle şimdi de öğretmen yetiştirmek gibi yüce bir amacı olan eğitim fakültesinde dekanlık görevine atandı. Üstelik adı çocuk tacizleriyle gündeme gelen ve “bir kereden bir şey olmaz diye savunulan” bu vakfın bir üyesinin, öğretmen yetiştiren bir kurumun başına dekan olarak atanması da akıl tutulmasıdır ve kabul edilemez bir durumdur”

Eğitim Sen’den Atamaya Protesto

“Kurumların liyakatsiz atamalarla tarikat ve cemaatlere teslim edilmesi kabullenilemez”

Eğitim Sen Muğla Şubesi, MSKÜ rektörü Turhan Kaçar’dan randevu talep ettiklerini fakat taleplerine bir dönüş olmadığını belirterek, Eğitim Sen Muğla şubesi olarak Eğitim fakültesine adı taciz ve tecavüzlerle anılan Ensar vakfına başkanlık yapmış birinin Dekan atamasının sakıncalarını anlatmak ve liyakati esas almadan akraba olduğu için atama yapılan var mıdır? Varsa bunlar kimdir? Diye sormak üzere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi rektörü Turhan KAÇAR’dan randevu talep ettik ancak talebimize bir dönüş olmadı. Şimdi sayın rektöre buradan soruyoruz. Üniversitede, Adrese teslim kadro uygulaması var mıdır? Akraba kayırmacı kadro verilmekte midir? Adı taciz ve tecavüzlerle anılan Ensar vakfının başkanlığını yapmış birinin geleceğimiz olan çocuklarımızı emanet edeceğimiz öğretmenleri yetiştiren Eğitim fakültesine Dekan olarak atanması uygun mudur? Üniversiteler dogmayı reddeden, bilimi, sanatı ve felsefeyi temel alan, eleştirinin ve düşünce özgürlüğünün merkezi olması gereken kurumlardır. Modernleşmenin ve aydınlanmanın öncüsü olmuş bu kurumların liyakatsiz atamalarla tarikat ve cemaatlere teslim edilmesi kabullenilemez. Eğitim Sen olarak Sıtkı Koçman üniversitesinde yaşanan laik bilimsel eğitime aykırı bu liyakatsız, akraba kayırmacı atamaların takipçisi olacağız. Özgür düşüncenin, eleştirel aklın üzerine çöreklenen bu karanlığın son bulması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ilan ediyor; insan, toplum, doğa yararına üniversite, demokratik bir ülke ve eşit, özgür bir yaşam için herkesi birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

23 Nis 2024 - 14:48 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Aziz Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.