Muğla Veteriner Hekimleri Odası, Su Hayvanlarının Korunması İçin Çağrı Yaptı

Muğla Veteriner Hekimler Odası, 3 Nisan Dünya Su Hayvanları Günü nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

Aziz Şahin
Aziz Şahin Tüm Haberleri

Yayınlanan basın açıklamasında Muğla Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Serkan Alpözen, “Doğal dengenin vazgeçilmez parçası olan su hayvanlarının gerek gıda olarak gerekse diğer amaçlarla kullanılması, yaşadıkları ortamların kirletilmesi, deney hayvanı olarak kullanılması sırasında uğradıkları zararlar giderek artmaktadır” dedi.

Muğla Veteriner Hekimleri Odası açıklamasında, su hayvanlarının ekosistemde önemli rol oynadıklarını fakat dünya çapında birçok tehditle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, “Su hayvanları toplumların yaşamında ve ekosistemde kritik bir rol oynamaktadırlar. "Su hayvanları" ile sadece balıkları değil, aynı zamanda yaşamlarının çoğunu suda yaşayan sayısız diğer hayvanları da kastediyoruz: amfibiler, deniz memelileri, kabuklular, sürüngenler, yumuşakçalar, su kuşları, suda yaşayan böcekler, deniz yıldızı ve mercanlar. Ancak su hayvanları dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta, istismar edilmekte ve çok sayıda farklı tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Gelişmiş toplumların beslenmelerinde su hayvanlarına ait ürünler; zengin protein ve çoklu doymamış yağ asidi içerikleri yönüyle temel besin maddesi ihtiyacını karşılayan başlıca hayvansal protein kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu büyük ve önemli kaynak üretimde temel refah kriterlerinin göz ardı edilmesine ve su hayvanlarının hastalıklarının tedavisi için giderek daha fazla ilaç kullanılmasına yol açmaktadır. Kullanılan kimyasallar ve diğer maddeler suların daha fazla kirlenmesine neden olmaktadır. Ülkemizde de maalesef benzeri durumlar yaşanmaktadır” dedi.

Muğla Veteriner Hekimleri Odası yayınladıkları basın açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Günümüzde bakteriyel kökenli balık hastalıkların kontrol altına alınması ve engellenmesinde antibiyotik kullanımı ve aşılama çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bu ajanların yetkisiz kullanılmaları durumunda antimikrobiyal direnç gelişimi ve dolayısıyla çevre, hayvan ve halk sağlığı açısından önemli bir risk oluşacağı da unutulmamalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bulunan araştırma enstitülerinde su hayvanları sağlığı ve refahı ile ilgili konularda veteriner hekimlerin görev yapmaları önemlidir. Ayrıca bazı üniversitelerimizde veteriner fakülteleri bünyesinde su hayvanlarına ilişkin anabilim dallarının kurulması ve Yükseköğretim Genel Kurulunun 15.06.2023 tarihli kararı ile sağlık bilimleri alanında Veteriner Su Ürünleri ve Hastalıkları doçentlik alan kodunun açılması önemli gelişmelerdir. Öte yandan hayvan sağlığı ile ilgili bir bilim alanı olan Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dallarında bazı fakültelerde veteriner hekim dışında öğretim elemanı istihdamının yapıldığını duymakta ve hayvan refahı açısından hiçbir şekilde kabul edilemez bu yanlıştan geri dönmeleri için ilgili fakülte yönetimleri ve Yüksek Öğretim Kurulunu bir kez daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.Dünya Su Hayvanları Gününde, Muğla Veteriner Hekimleri Odası olarak bu hayvanların sağlığı ve refahı konusundaki rolümüzü ve sorumluluğumuzu bir kez daha tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Suda yaşayan hayvanlarla olan etkileşimlerimizi, onlara karşı davranışlarımızı ve genellikle onlar ve yaşam alanları üzerinde yarattığımız yıkıcı etkileri gözden geçirmeliyiz. Dünya Su Hayvanları Gününü kutlarken, meslektaşlarımız ve alandaki teknik uzmanlarla iş birliğimizi sürdürmeye odaklanarak bu canlıların sağlık ve refahını koruyacağımızı, çevremizin sürdürülebilirliğine katkıda bulunacağımızı kamuoyuna bildiririz” dendi.

03 Nis 2024 - 14:40 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Aziz Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.