Sağlık Çalışanlarından “Vergide Adalet” Eylemi

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası “Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor” başlıkla, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirdi.

Aziz Şahin
Aziz Şahin Tüm Haberleri
Sağlık Çalışanlarından “Vergide Adalet” Eylemi
Haber albümü için resme tıklayın

“Vergide Adalet” eylemlerinin 7 haftasında Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan STK’lar, vergi kesintileri yıl içinde sabit kalana kadar ve kesinti oranı üst sınırı yüzde 15 olana kadar her hafta çarşamba günü eylemlerini sürdürmeye devam edecekler.

Sağlık Çalışanlarından “Vergide Adalet” Eylemi

Gerçekleştirilen eylemde konuşma yapan Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası Başkanı, “Vergide adalet olmadan, gelirde adalet olmaz. Ücretlerden ve tükettiklerimizden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınan az kazananın az, çok kazananın çok vergi ödediği bir vergi düzeni için gelirde, vergide, memlekette adalet için mücadelemiz sürecektir” dedi.

Sağlık Çalışanlarından “Vergide Adalet” Eylemi

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemde, gelir vergilerinin adaletli sistemde olması gerektiği vurgulanarak, “Biz işçiler, emekçiler, emekliler, hekimler, diş hekimleri, hemşireler, ebeler, laborantlar, sağlık iş kolundaki tüm branşlarda çalışan emekçiler. Yani ücretli geçinenler olarak, yüksek enflasyon ve durmak bilmeyen zamlarla her gün yoksullaşıyoruz. Ülkemizde gelir dağılımı hızla bozuluyor. Düşük ücretlerle azalan alım gücümüzle sendikalaşmanın ve hak aramanın önündeki engellerle, meslek örgütlerinin işlevsiz hale getirilmeye çalıştırıldığı bir düzende, emek sömürüsü her gün biraz daha katmerleniyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, adaletsiz vergi sistemi nedeniyle, kaşıkla verilen kepçeyle geri alınıyor. Enflasyonun altında ezilen ücret artışları dahi, cebimize yansımadan vergilerle geri alınıyor. Türkiye’de vergi yükü daha fazla işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, dar gelirlilerin omuzlarına yıkılmaktadır. Vergide adaletin kantarı her gün biraz daha bozulmaktadır. 2024 gelir vergisi tarife dilimleri, 30 Aralık 2023 tarihinde resmi gazetede ‘gelir vergisi genel tebliği’ başlığında yayımlandı. Yayımlanan tebliğe göre, ilk gelir vergisi dilimi 110 bin lira olarak belirlendi. Vergi tarife dilimleri yıllardır bilinçli olarak yeniden değerleme olayı ve asgari ücretin artışından az arttırılmaktadır. Böylece ücretlilerin erkenden bir üst vergi dilimine girmesini ve daha yüksek oran vergi vermelerine neden olmaktadır. Bu kadar yüksek enflasyon ortamında, yıl içinde bir üst vergi dilimine girdiği için, eline geçen ücreti düşen ücretlilerin geçim mücadelesi daha da zorlaşmaktadır. Ücretlilerin gelir vergisi oranı da oldukça yüksektir. Bu oran yüzde 10 olarak saptanmalıdır. Bu yönde vergi mevzuatı değişikliği yapılmalıdır. Ayrıca asgari ücret istisnası vergiden indirim değil, matrahtan indirim yoluyla uygulanmalıdır. Zenginin de fakirin de işçinin de patronun da aynı oranda ödediği ve bu yüzden adaletsiz olan KDV gibi dolaylı vergiler, devletin tüm vergi gelirlerinin dörtte üçüne ulaşmış durumda. Herkes bilmektedir ki KDV gibi dolaylı vergiler, bir ülkede ne kadar fazlaysa, o ülkede vergi sistemi o kadar adaletsizdir” denildi.

03 Nis 2024 - 14:16 Muğla/ Muğla- Güncel --- Okunma

Mahreç  Aziz Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.