Dalyan Derneği’nden Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Ortaca ve Köyceğiz Belediye Başkan adaylarına bölgede bulunan çevre sorunların ve çözümlerin anlatıldığı bir çağrıda bulunuldu.

Aziz Şahin
Aziz Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Gerçekleştirilen çağrıda Dalyan Derneği, “Doğayı koruyun, ekosistemi bozmayın, halk adına bölgeye sahip çıkın” diyerek adaylara çevre sorunlarına karşılık buldukları çözüm önerilerini dikkate almaları gerektiğini vurguladı.

Dalyan Derneği’nden Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği adaylara şu çağrıda bulundu:

“Yerel seçimlere çok az bir süre kaldı. Projeler birbiriyle yarışa dursun, bizler Ortaca ve Köyceğiz Belediye Başkan adaylarımızdan Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan İztuzu kumsalı, Dalyan lagünü ve kanalı, Köyceğiz Gölü, Sandras Dağı, akarsu ve su kaynaklarımızı ve tüm canlıları tehdit eden mevcut çevre sorunları ile çözüm önerilerimizi dikkate almalarını, doğayı rant uğruna tahrip edecek proje ve uygulamalardan kaçınmalarını ve kamu yararını önceleyen bir yönetim anlayışı ile bölge halkının çıkarlarını korumalarını talep ediyoruz. Bölgemizdeki yoğun turizm ve tarım faaliyetlerinin neden olduğu, yıllar içinde artan çevre sorunlarımıza dikkat çekmek isteriz:  Dalyan kanalı, Lagünü ve Köyceğiz gölündeki yoğun tekne trafiği; Sazlıkların turizm ve tarım amaçlı kesilmesi, sökülmesi ve yakılması; Doğal yapıyı ve peyzajı değiştiren projeler, özellikle kıyılardaki imara aykırı yapılaşma;  Kıyı boyunca yeni iskelelerin yapımı;  Kontrolsüz mavi yengeç avı;  Deniz ve göl kaplumbağaları, su samuru gibi türlerin bireylerce tekne turları kapsamında ve kıyıdaki otel ve restoranlardan beslenmesi; Doğal yapıya ve ekosisteme zarar vermektedir.  Akarsulardan, sulama arıklarından göle ve kanala ulaşan tarım ilaçları ve evsel atıklar; Teknelerin sintine ve katı atıkları, Kıyıdaki işletmelerin sıvı ve katı atıkları; Artan inşaat faaliyetleri nedeniyle altyapının yetersiz kalması; Mevcut kanun ve yönetmeliklere göre uygulama ve yaptırımların etkin olarak tatbik edilmemesi; Çevre kirliliği yaratmaktadır.”

Dalyan Derneği bölgedeki sorunlarını dile getirdikten sonra çevre sorunlarının çözümü şu şekilde dile getirdi:

“Mevcut doğa koruma kanun ve yönetmeliklerine göre uygulama ve yaptırımların etkin olarak sağlanması; (kanal trafiği düzenlemesi, hız sınırlamaları, çevre etkileşimi olumsuz ve doğal peyzajı bozan kanuna aykırı projelerin iptali). Tüm paydaşları hedefleyen bilgilendirme ve farkındalık yaratma faaliyetlerinin düzenlenmesi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün İztuzulagünkanal-Köyceğiz Gölü’nü kapsayacak bir izleme projesi başlatmasının sağlanması; Tekne sayısının azaltılması ve sınırlandırılması;  Kamu kurumlarının tam finansal desteğiyle teknelerin elektrikli/güneş enerjili teknelere dönüştürülmesinin sağlanması;  Deniz kaplumbağası gösterme ve beslemelerinin yapıldığı tekne turlarının yasaklanması; kıyıdaki tüm işletmelerden bu türlerin beslenmesini önleyici tedbirlerin alınması;  Özellikle yoğun turizm dönemlerinde (örneğin, bayram tatillerinde) ziyaretçilerin İztuzu kumsalının doğal yapısına zarar vermemeleri ve çevre kirliliği yaratmamaları için gerekli tedbirlerin alınması. Yerleşim alanlarının genişlemesiyle orantılı altyapı yatırımlarının (kanalizasyon, arıtma vb..) gerçekleştirilmesi. Bir diğer önemli husus ise, özellikle son günlerde basına da yansıyan ve gündem olan İztuzu kumsalı günübirlik tesislerinin işletim yöntemidir. Bununla ilgili görüş ve önerimiz aşağıdaki gibidir: Anayasaʼnın 43. Maddesi, “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” Hükmünü ve 3621 sayılı Kıyı Kanunuʼnun 5. Maddesi de“Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir” hükmünü içerilmektedir. Devletin, egemen otorite olmaktan kaynaklanan, bu temel yetkisinin bir şirkete devredilerek özelleştirilmesiticarileştirilmesi mümkün değildir. Çünkü, MUÇEVʼe devir, devlet egemenliğinin devri niteliğinde, Anayasaʼnın 6. Maddesinde yer alan, “Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz.” İlkesine aykırı ve kabul edilemez bir devir anlamına gelir. Kamunun yararına ve kamu tarafından serbestçe kullanılması zorunluluğu ve mülk edinilemez oluşu nedeniyle, kıyıların kiralanamayacağı, idare mahkemelerinin ve Danıştayʼın yerleşik kararlarıyla da kabul edilmiştir. Bu nedenlerle İztuzu kumsalı günübirlik tesislerinin işletme hakkı, siyasi beklentilerden ve seçim sonucundan bağımsız olarak ve bu sebeple de seçimden önce Ortaca Belediyesi’ne verilmelidir. Belediye başkan adaylarımıza ve Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

26 Mar 2024 - 22:05 - Güncel --- Okunma

Mahreç  Aziz Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.