Muğla Valisi İdris Akbıyık: "Muğla’nın Huzuru, Türkiye’nin Huzurudur"

Muğla Valiliği’nde gerçekleştirilen ‘Muğla’nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme’ toplantısında konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla’nın güvenli ve huzurlu bir il olduğunu söyledi. Muğla’da devam eden asayiş ve güvenlik hizmetleri konusunda bilgi veren Vali Akbıyık, “Huzur ve güvenliğimize zarar veren suç örgütlerinin yani ‘şehir eşkıyalarının’ hepsini tek tek adalete teslim etmekte kararlıyız. Sokaklarımızı şehir eşkıyalarından tamamen temizleyeceğiz” dedi.

Mukaddes Yelin
Mukaddes Yelin Tüm Haberleri
Muğla Valisi İdris Akbıyık: "Muğla’nın Huzuru, Türkiye’nin Huzurudur"
Muğla Valisi İdris Akbıyık: "Muğla’nın Huzuru, Türkiye’nin Huzurudur"
Haber albümü için resme tıklayın

Muğla Valisi İdris Akbıyık:

Muğla Valiliği’nde gerçekleştirilen ‘Muğla’nın Huzuru Güvenlik Bilgilendirme’ toplantısında konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla’nın güvenli ve huzurlu bir il olduğunu söyledi. Muğla’da devam eden asayiş ve güvenlik hizmetleri konusunda bilgi veren Vali Akbıyık, “Huzur ve güvenliğimize zarar veren suç örgütlerinin yani ‘şehir eşkıyalarının’ hepsini tek tek adalete teslim etmekte kararlıyız. Sokaklarımızı şehir eşkıyalarından tamamen temizleyeceğiz” dedi.

Muğla Valiliğinde düzenlenen toplantıya Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, Muğla İl Emniyet Müdürü Ali Canbolat, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Yarbay Akın Coşkunlar ile Muğla’da ulusal ve yerel basında görev alan gazeteciler katıldı.

Toplantıda Muğla’nın güvenli illerin başında geldiğini kaydeden Vali İdris Akbıyık, “Sahip olduğu zenginliklerle her yıl yerli ve yabancı milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Muğla’mız ülkemizin en önemli turizm kentlerinden biridir. Antik kentleri, kültürel mirası, mavi bayraklı plajları, muhteşem koyları, dağları, kanyonları, zengin ekolojisi diğer taraftan düzenlenen uluslararası dev spor organizasyonlarıyla dünya turizminde her geçen gün ön plana çıkmaktadır. Muğla’mız aynı zamanda bir huzur kentidir. Muğla’nın huzuru Türkiye’nin huzuru diyoruz. Bu bakımdan tüm kolluk birimlerimizle birlikte Bakanlığımızın ülke genelinde koyduğu hedefler doğrultusunda; terör, uyuşturucu madde kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele, vatandaşlarımızın ve ilimizi ziyaret eden turistlerin can ve mal güvenliğin sağlanması hususları başta olmak üzere ilimizde var olan huzur ve güven ortamını devam ettirmek ve geliştirmek için kolluk birimlerimizle azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Muğla Valisi İdris Akbıyık:

Terör örgütleriyle mücadele devam ediyor

Ülke genelinde olduğu gibi Muğla’da da FETÖ, PKK/KCK gibi terör örgütleri ile mücadelenin devam ettiğini belirten Vali Akbıyık, “Bu mücadele; son terörist etkisiz hale getirilinceye ve bu terör belasını bu topraklardan kazıyıp atıncaya kadar devam edecektir. Bu amaçla Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerimiz tarafından 2024 yılında terör ile mücadele kapsamında 42 operasyon düzenlenmiş ve bu operasyonlarda 45 kişi yakalanmıştır. Huzur ve güvenliğimize zarar veren suç örgütlerinin yani “Şehir eşkıyalarının” hepsini tek tek adalete teslim etmekte kararlıyız. Sokaklarımızı şehir eşkıyalarından tamamen temizleyeceğiz. Bu amaçla 2024 yılında organize suç örgütlerine yönelik düzenlenen 12 operasyonda, 10 çete çökertilmiş, 78 kişi yakalanmış, 41 kişi tutuklanarak cezaevine sevk edilmiştir. Uyuşturucu madde kullanımı ve satışı ile mücadele kapsamında 13 ilçemizde tespiti yapılan zehir tacirlerine yönelik operasyonlar kesintisiz devam etmekte olup, sokak satıcılarına göz açtırmıyoruz. Mahalle mahalle, sokak sokak zehir tacirlerinin peşindeyiz. Yapılan operasyonlar saha çalışmalarıyla desteklenmekte ve Narko-Tim faaliyetleriyle okul çevrelerinde denetimler kesintisiz sürmektedir. Geleceğimiz olan gençlerimize musallat olan uyuşturucuyla mücadelemizi tüm güvenlik güçlerimizle aralıksız sürdürüyoruz” diye konuştu.

Uyuşturucu ile mücadele

Vali Akbıyık konuşmasında uyuşturucu ile mücadele önemli operasyonlar düzenlediğini belirterek şunları söyledi:
“Muğla genelinde zehir tacirlerine yönelik 539 operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonlarda 899 kişi göz altına alınmış ve 62 kişi tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda; 13 bin 165 gram esrar, 676 gram metamfetamin, 192,5 gram kokain, 3 bin 720 gram skunk, 57 gram eroin, 6 bin 037 gram kubar esrar, 88,8 gram bonzai, 317 gram kenevir tohumu, 65 adet kök kenevir, 71 adet sentetik kannabinoid, bin 054 adet sentetik hap, 50 adet uyuşturucu kullanma aparatı, 14 adet hassas terazi ile 17 adet elektronik terazi ele geçirilmiştir. Geleceğimizi, çocuklarımızı zehirlemeye çalışanlara hayatı zehretmeye kararlıyız.”

Polis ve jandarmadan önleyici faaliyetler

Muğla il genelinde jandarma ve polisin 24 saat görevinin başında olduğunu kaydeden Vali Akbıyık, “Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içerisinde gündelik hayatlarına devam etmelerini sağlamak maksadıyla önleyici faaliyetlere ağırlık veriyoruz. İlimiz genelinde suç ve suçlularla mücadele kapsamında meydana gelen olayların aydınlatılarak faillerin adalet önüne en kısa süre içerisinde çıkarılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. İlimiz genelinde kişilere karşı 3 bin 65, malvarlığına karşı bin 458, topluma, millete ve devlete karşı 2 bin 157 suç işlenmiş olup, bu suçların aydınlatma oranları yüzde 90’dır. Kolluk birimlerimiz tarafından hırsızlık olaylarının önlenmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde; 2023 yılının ilk 2 ayında 482 olan olay sayısı yüzde 30 azalışla 342’ye indirilmiştir. 2024 yılında meydana gelen 377 dolandırıcılık olayı ile ilgili, 135 şahıs tespit edilmiş, 38 şahıs yakalanmıştır. Suç işleyen şahısların yakalanarak adalet önüne en kısa süre içerisinde çıkarılması maksadıyla 2024 yılı ilk 2 ayında çeşitli suçlardan dolayı adli makamlar tarafından haklarında yakalama kararı bulunan bin 523 şahıs yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir. Geçtiğimiz yıla oranla yakalama sayısında %61,1’lik artış sağlanmıştır” dedi.

Düzensiz göçle mücadele

Düzensiz göçle mücadelede göçmen kaçakçılarına fırsat verilmediğini belirten Vali Akbıyık, “Deniz yoluyla Avrupa’ya birçok geçiş noktasında yer alması nedeniyle Muğla, düzensiz göçle mücadelede en stratejik iller arasında yer almaktadır. Ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan göçmen kaçakçılarına fırsat vermiyoruz, vermeyeceğiz. Bu amaçla ilimizde 2 aylık süreçte göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 247 operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyonlarda, 92 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalanmıştır. Bunlardan 53’ü tutuklanmış, 39’u hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Diğer şüpheliler hakkında adli işlemler devam etmektedir. Göçmen kaçakçılığında kullanılan 29 araca da el konulmuştur. Güvenlik güçlerimizin operasyonları ve denetimleri neticesinde aynı dönemde 2 bin 3 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Bu kişilerin sınır dışı işlemleri de derhal başlatılmıştır. Göç İdaresi Başkanlığımız tarafından düzensiz göçle mücadele kapsamında devreye alınan Mobil Göç Noktası uygulaması, 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle ilimizde başlatılmıştır. Fethiye ve Bodrum’da çalışmalarını sürdüren Mobil Göç Noktası araçları sayesinde sahada daha hızlı ve etkin bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu.

Açıklamasında ‘Mobil Göç Noktası’ uygulaması hakkında bilgi veren Vali Akbıyık açıklamasına şöyle devam etti:
“Güvenlik güçlerimiz gerekli gördüğü durumlarda yabancıların kimlik kontrollerini yapıyor. Kimliğini ibraz edemeyenler Mobil Göç Noktası araçlarına davet ediliyor. Göç uzmanı arkadaşlarımız tarafından hızla yabancının hem parmak izi sorgulaması yapılıyor hem de GöçNet veri tabanı üzerinden gerekli kontrolleri sağlanıyor. Yasal kalış hakkı olmadığı yani düzensiz göçmen konumunda olduğu tespit edilen yabancılar, geri gönderme merkezine sevk ediliyor ve hızla sınır dışı işlemleri başlatılıyor.”

Muğla Valisi İdris Akbıyık:

Trafik terörü ile topyekün mücadele

Muğla’da kişi başına düşen araç sayısının 0,66 olduğunu kaydeden Vali İris Akbıyık, Muğla’nın ülkemiz geneli kişi başına düşen araç sayısında ilk sırada yer aldığına dikkati çekti. Ülkemiz geneli kayıtlı motosiklet sayısının yaklaşık olarak yüzde 5'nin Muğla’da bulunduğunu belirten Akbıyık, “İlimiz genelinde 405 bin 193 araç kontrol edilmiş, 56 bin 224 araç sürücüsüne idari para cezası uygulanmış, 3 bin 950 araç trafikten men edilmiştir. İlimiz genelinde meydana gelen kazaların yarıya yakın kısmını motosikletlerin karıştığı kazalar oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenlikleri açısından motosiklet kullanırken mutlaka kask ve koruyucu ekipman takmaları, görünürlüklerini artırmak maksadıyla fosforlu yelek giymeleri, diğer yol kullanıcılarının da motosiklet kullanan vatandaşlarımıza karşı daha dikkatli ve duyarlı olmaları önem arz etmektedir. Trafik Terörü ile topyekün mücadele kapsamında vatandaşlarımızın başta kendi can ve mal güvenlikleri açısından araç kullanırken emniyet kemeri takmaları, alkollü ve uykusuz araç kullanmamaları, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları büyük önem arz etmektedir” dedi.
Vali Akbıyık açıklamasında il genelinde 820 kişiye KADES uygulaması, 2 bin 892 kişiye uyuşturucu madde bağımlılığı ve zararları ile ilgili bilgilendirme seminerleri ve eğitimleri, 2 bin 765 kişiye seçim güvenliği eğitimi, UYUMA İhbar Programı, NARVAS (Narkotik Vaka Analiz Sistemi) projelerinin tanıtım faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi. En İyi Narkotik Polisi Anne Projesi ile Narko Gençlik, Narko Rehber projeleri kapsamında 30 etkinliğin düzenlendiği kaydeden Akbıyık, 2 bin 742 kişiye eğitim verildiğini Teknoloji Bağımlılığı ve Siber Zorbalık konularında 11 etkinlikte bin 820 kişiye eğitim verildiğini, Trafik eğitim faaliyetleri kapsamında ise 46 bin 965 kişiye de yine trafik eğitimi verildiğini sözlerine ekledi.

Akbıyık açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak, gençlerimizi zehir tacirlerinden korumak, huzur ve güven ortamını devam ettirmek, emniyet ve asayişi sağlamak, suçu ortaya çıkarmak ve suçluları adalete teslim etmek için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Huzurumuzu bozan ve güvenliğimize zarar veren bir çete, bir zehir taciri, bir tefeci, suç örgütü, kim olursa olsun lütfen 112’yi arayarak ihbar edin. Türkiye Yüzyılı’nda Türkiye’nin Huzuru’nu milletimizle birlikte tesis edeceğiz. Muğla’mızın huzuru Türkiye’nin huzuru için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle Kaymakamlarımıza, İl ve İlçe Emniyet Müdürlerimize, İl ve İlçe Jandarma Komutanlarımıza, Sahil Güvenlik Komutanlarımıza Muğla’mızın huzur ve güvenliğine kattıkları değer, verdikleri mücadele için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

06 Mar 2024 - 16:37 Muğla- Güncel --- Okunma

Mahreç  Mukaddes Yelin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hamle Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hamle Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Hamle Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hamle Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.