Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Muğla eski belediye başkanlarından Orhan Çakır, son yolculuğuna uğurlandı.

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Muğla eski belediye başkanlarından Orhan Çakır, son yolculuğuna uğurlandı.
Eklenme : 13.07.2020 17:49:00
Görüntülenme: 2167

1989-1999 yılları arasında Muğla Belediye Başkanı olarak görev yapan ve Pazar günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Orhan Çakır, son yolculuğuna gözyaşları içinde uğurlandı.

Pazar günü sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden kentin sevilen isimlerinden olan Orhan Çakır için Menteşe Belediye Başkanlığı binası önünde bir tören düzenlendi. Törene eski Muğla Valilerinden Cemil Serhatlı, CHP Muğla Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Burak Erbay, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş,  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP Menteşe İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, eski Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, eski Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Muğlalı yönetmen Yüksel Aksu ile CHP'liler, çok sayıda vatandaş ile Çakır ailesinin yakınları katıldı.


Onu hiçbir zaman unutmayacağız

Menteşe Belediye Başkanlığı önünde gerçekleşen törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Orhan başkanımızı aktif siyasete başladığım gençlik yıllarımızdan beri tanıyorum.  O partimizde çok önemli görevlerde bulunmuş, daha sonrasında Muğla Belediye Başkanı seçilerek, 2 dönem Belediye Başkanlığı yapmış çok değerli bir büyüğümüzdü.

Muğla halkı Orhan Başkanımı çok severdi. Gülümseyen yüzü, sıcak, samimi ve babacan tavrı her zaman Muğla halkının takdirini toplamıştır. İyi günde, kötü günde insanları hep arardı. Hastalıkta, sağlıkta bir belediye başkanından öte, bir ağabey bir dost gibi kimseyi ayırt etmeden halini hatırını sorar, yapabileceği bir şey varsa inanın yapardı.  Küsmek, darılmak, kin tutmak gibi huyları yoktu. Atatürkçü ve Cumhuriyet değerlerine bağlı çok iyi bir Muğlalıydı. Muğla için pek çok şey yaptı. En önemlisi de Muğla'yı ve Muğla insanının yaşam kültürünü, yaşam tarzını korumak oldu. Aramızdan ayrılışı bizleri derinden üzdü. O'nu her zaman gülümseyen yüzü ve babacan tavrıyla hatırlayacağız. Çok üzgünüz. Muğla halkının başı sağ olsun. Muğla'ya kattığı değerler ve verdiği hizmetlerini hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.


İçimizde yaşamaya devam edecek

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, "10 yıl süreyle belediye başkanlığı yapmış olan Orhan Bey, partide aldığı görevler, aktif siyasette bulunduğu görevler, belediye başkanlığı ve sonrasında Muğla siyasetinde bulunduğu çalışmalar ile çok farklı kesimlerden, farklı isimlerle özel ilişkiler kurdu. Onlarla kurduğu ilişki kendisine has, samimi, dobra ve ona has tavırları ile insanlarla her zaman çok özel ilişkilerdi. Bugün burada bulunan kitleye baktığımızda çok farklı kesimlerden isimlerin hepsinin Orhan beyle yaşamış olduğu hatıraları bulunan isimler olduğunu görüyoruz. Bugün son görevlerini yapmak için buraya geldiklerini görüyoruz. Ölüm hepimiz için var ama son bulduğunda kimlerin ne kadar, ne şekilde onu andığı ve toplumda ne kadar derinlemesine yer aldığının en güzel işareti bu. Bunu sağlayabilmek herkese nasip olmuyor. Bu bakımdan Orhan Bey aramızdan ayrıldı ama içimizde yaşamaya devam edecek. Onun yaptığı hizmetleri toplum hafızasına kazıyabilmek için yapacağımız çalışmalarımız olacak. Ben kendisi ile halef-selefim. Kendisi Erman Şahin'den aldığı görevi bize devretti. Muğla'nın korunması ile ilgili, kültürel değerlerin geleceğe taşınması ile ilgili aynı felsefenin en önemli uygulayıcılarındandı. Bizde onun devamını getirmeye çalıştık. Hepimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Orhan Çakır, eski şehir mezarlığındaki aile kabristanlığında toprağa verildi.  

 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft