Eşini öldüren katil zanlısına haksız tahrik indirimi uygulanmadı

Eşini öldüren katil zanlısına haksız tahrik indirimi uygulanmadı
Eklenme : 19.11.2021 13:17:00
Görüntülenme: 766

Muğla'nın Fethiye ilçesinde karısını bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık Tanju A., ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti sanık avukatının haksız tahrik talebini reddederek kararı açıklarken, acılı anne kararı "Kızımın kanı yerde kalmadı, onun hayalleri vardı" ifadelerini kullandı.
Fethiye Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, hayatını kaybeden Selvan Acar'ın annesi Cemile Kaya, babası İsmail Yakabağı ile tarafların avukatları katıldı. Sanık Tanju Acar ise Antalya T Tipi Ceza evinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmada hazır bulundu.
Duruşmada müşteki ve sanık avukatlarının savunmalarının ardından sanık Tanju Acar son sözünde, "Hiçbir zaman eve kimseyi göndermedim, hatta bir düğüne gidecekti, kendisine telefonumu satıp elbiseler aldım, olaydan dolayı pişmanım" dedi.
Mahkeme heyeti sanığı, "Eşi kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, sanığın cezasında herhangi bir indirime gitmedi. Bu arada, adliye binası önünde Fethiye Kadın Platformu ve siyasi parti kadın temsilcileri, kadın cinayetlerini protesto etti.
Selvan Acar'ın annesi Cemile Kaya, gazetecilere, kızının kanının yerde kalmadığını söyledi. Gözyaşları içerisinde konuşan Cemile Kaya, "Kızımın acısıyla bir yıldır gözyaşı döküyorum. Anneler ağlamasın. Benim çocuğum ölümü hak etmedi. Hayalleri vardı. Çocuklarıyla oynamak istiyordu. Kızımın mezarına bile gidemiyorum. Kokusunu unutamadım. Kızımın şu başımdaki eşarbını takıyorum. Torunlarımı da bana göstermiyorlar. Torunlarımı görmek istiyorum. Onları görsem belki içim rahatlar. Güya kızımı ben öldürmüşüm de babalarını katil tutmuşum. Abuk subuk yalan atıyorlar" diye konuştu.
Müşteki avukatı Okşan Palabıyıkoğlu ise, "Bu celsede karar verildi, Tanju A.'nın eşi Selvan Acar'ı tasarlayarak öldürdüğü bu nedenle müebbet hapis cezasına mahkum oldu. Ağır tahrik indiriminden de yararlanmadı. Ancak mahkeme bizi haklı buldu. Ağır tahrik indirimine hükmetmedi, bu yüzden yüreğimiz biraz soğudu" dedi.

Olay 

Fethiye ilçesinde 2020 yılının Aralık ayında  meydana gelen olayda Selvan Acar'dan (25) bir süre haber alamayan yakınları Pazaryeri Mahallesi'ndeki evine gitti. Bir süre kapıyı çalan yakınları içeriden ses gelmeyince açık olan balkon kapısından eve girdi. Selvan Acar'ın koltuk üzerinde hareketsiz yattığını gören yakınları, durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. Olay yerine sağlık ve çok sayıda polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri genç kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yeri ekiplerince yapılan incelemede Selvan Acar'ın bıçaklanmış olduğunu tespit etti.  Cinayeti işlediği iddia edilen Selvan Acar'ın eşi T.A.'nın (30) yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlatılmıştı. Başlatılan soruşturma kapsamında katil zanlısı T.A. Antalya'nın Kaş İlçesinde yakalanmıştı.

Fethiye Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede katil zanlısı Tanju A.'nın internette "Kadın cinayetlerinde en az ceza nasıl alınır" diye arama yaptığı yer almıştı. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft