Eğitim alanında örnek olacak projenin saha çalışmaları başladı

Eğitim alanında örnek olacak projenin saha çalışmaları başladı
Eklenme : 23.03.2021 18:18:00
Görüntülenme: 1694

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi üyelerinden Doç. Dr. Vural Hoşgörür'ün yürütücülüğünde 'Yoksulluğun Yeni Yüzü: Kent Yoksulluğunun Eğitime Yansımalarına İlişkin Bir Eylem Araştırması' projesinin saha çalışmaları başladı. TÜBİTAK tarafından desteklenen proje kapsamında Muğla'da iki yıl boyunca bir yandan sosyo ekonomik düzeyleri düşük öğrencilerin eğitimlerinde yaşadıkları olumsuzluklar araştırılırken diğer yandan çözüm önerileri ortaya çıkarılacak.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından sosyo ekonomik düzeyleri düşük ailelerde çocuklarının eğitiminde yaşanan sorunlarının görünür hale getirilmesi ve bir müdahale programı geliştirilmesi için hazırlanan projenin saha çalışmaları başladı.

TÜBİTAK 1001 Projesi arasında yer alan 'Yoksulluğun Yeni Yüzü: Kent Yoksulluğunun Eğitime Yansımalarına İlişkin Bir Eylem Araştırması' saha çalışmalarında Menteşe İlçesi'nde bulunan Hacırüstem Mahallesi ile Balıbey Mahallelerinde ebeveynler ile anket çalışmaları yapılıyor. 4 ekip halinde devam eden saha çalışmalarında ebeveynler ile yapılan ve Nisan ayına kadar devam edecek anket çalışmalarında sosyo ekonomik düzeyleri düşük ailelerin ve öğrencilerin yaşadıkları sorunlar, farkındalıkları, eğitime bakışları, ekonomik, sosyal ve kültürel sermayeleri derinlemesine ortaya konulmaya çalışılacak.

'Yoksulluğun Yeni Yüzü: Kent Yoksulluğunun Eğitime Yansımalarına İlişkin Bir Eylem Araştırması' isimli projenin yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Vural Hoşgörür yaparken, Prof. Dr. Kasım Yıldırım, Doç. Dr. Necdet Aykaç, Doç. Dr. Tuğba Hoşgörür, Dr. Öğretim Üyesi Sergender Sezer, Dr. Öğretim. Üyesi Mine Kizir, Araştırma Görevlisi Mirace Karaca, Yüksek Lisans öğrencileri Eda Yeşil ve Necdet Turgut araştırmacı olarak görev alıyor.

Örnek bir proje olacak

TÜBİTAK destekli projenin sosyo ekonomik düzeyleri düşük ailelerin çocuklarının eğitimlerinde yaşadıkları sorunun tespit edilmesinin yanında çözüm önerileri ve uygulamaları ile örnek bir proje olduğunu kaydeden proje yürütücüsü Doç. Dr. Vural Hoşgörür, "Alt gelir grubunda yaşanan yoksulluk üzerinde geçmiş yıllarda çalışmalar var ancak müdahale programları yok. Bu projemizde eğitimdeki dezavantajları ortaya koyarken bir müdahale programı oluşturacağız. Bu anlamda bu çalışmamız örnek bir proje olacak. Proje sonucunda ortaya çıkan profile göre bir müdahale programı geliştirilip sahada uygulanacak. Bu müdahale programıyla, katılımcıların kent yoksulluğuna ilişkin farkındalıklarını artırılması ve öğrencilerin sorunlarının projenin sınırlılıkları çerçevesinde azaltılmasını hedefliyoruz. Bu amaçla çalışmalarımızın ilk ayağı olan ebeveynler ile anket çalışmalarımız başladı. Nisan ayına kadar anket çalışmalarımız devam edecek. Toplanan verilerin ardından projenin ikinci aşaması öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileriyle yapacağımız görüşmelerle devam edecek " diye konuştu.

Türkiye'ye katkısı olacak

İki yıl sürecek proje kapsamında elde edilecek veriler ve müdahale programının ilgili kurumlar ile paylaşılacağını kaydeden Doç. Dr. Vural Hoşgörür, "Ayrıca bu projenin yalnızca ilimize değil bölgemize ve ülkemize de önemli katkıları olacak. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eğitim etkinliklerinin içinde aktif olarak yer almaları ve örnek çalışmalar yapmaları sağlanacak. Projenin başka kentlerde uygulanabilmesi için ise modüler programlar hazırlanacak ve yaygınlaştırılması için gerekli kurumlara önerilecek" dedi. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft