İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Dostluk Aşısı Bulundu!

Eklenme : 25.11.2020 00:00:00
Görüntülenme: 715

Yazmak bir arayıştı. Yazmak nefes almak, yol almak ve yolda olmaktı. Yazmak yaşamak içindi.

Ben de bu duygularla çıktım yolculuğa. 2015'te ilk kitabım olan "Kurumsal ve Sosyal Davranış Kuralları", 2017'de "Usul Esastan Önce Gelir", 2018'de "Olmazsa Olmaz" yayımlandı. Ve nihayet dördüncü kitabım olan "Dost Seçme Sanatı" bu hafta okuyucularıyla buluşuyor.

Her bir kitap, yazarı için bir evlat gibi. Eminim ki her yazar doğumhanenin kapısında bekleyen babanın heyecanı ile kitabının raflardaki yerini almasını bekliyordur.

İş hayatı, kurumsal ilişkiler, protokol kuralları, iletişim, görgü kuralları ve nezaket derken yol dostluğa düştü. Çünkü insan, birlikte yaşadığı insanlarla farklı boyutlarda ilişkiler geliştiren sosyal bir varlık. Bu ilişkilerden en önemlisi de dostluk ilişkisi.

Dostluk ise felsefe başta olmak üzere birçok alana konu olan ancak felsefi tartışmalar ile dostluk güzellemeleri arasına sıkışıp kalmaktan kurtulamayan bir kavram.

Bu kadar önemli bir konuda bugüne kadar neler yazılmış derseniz, size uzun bir liste vermem mümkün değil. Çünkü raflarda Cicero'nun "Dostluk", Platon'un "Şölen-Dostluk" ve Aristoteles'in "Nikomakhos'a Etik" dışında bilinen pek bir kitap yok. Dostluk üzerine bilinen en önemli metin ise Fethi Gemuhluoğlu'nun 22 Kasım 1975'te irticalen yaptığı on yedi sayfalık konuşması ile Fethi Gemuhluoğlu'na ithaf edilen yazıların yer aldığı "Dostluk Üzerine" isimli kitap.

Ne yazık ki, eften püften bir konuda dahi yüzlerce çalışma ve eserin bulunduğu ülkemizde dostluk gibi önemli bir konuda kapsamlı bir çalışma hiç yapılmamış. Oysa sosyal ve kurumsal ilişkilerimizin yerlerde süründüğü bir dönemde, "dostluk" gibi yüce bir ilişkiyi konu alan yayınların sayısının çok daha fazla olması gerekmez mi?

İnsanın; çevresiyle kurduğu ilişkilerin mahiyetine ve derecesine göre yaşamını sürdürürken, herkesle yakınlık kurması, herkesle dost olması ve her "dost" dediğinden beklediği yakınlığı görmesi mümkün mü?

Narsizm virüsüne yakalanan ilişkilerimizin sağlığına kavuşması için "dostluk" tedavisi uygulasak, entübe olan ilişkilerimize "dostluk" maskesi ile oksijen versek, ilişkilerimizin zehirlenmesini önlemek için "dostluk" aşısı yapsak güzel olmaz mı?

"Âvâzeyi bu âleme Dâvûd gibi sal/ Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş." diyen Bâkî'nin uyarısına ses versek ve emaneti teslim ettiğimiz gün; ardımızda çoluk çocuğumuzu birbirine düşüren mal-mülk yerine gidişimize üzülen, bizi hoşça ve hayır dua ile anan dostlar bıraksak daha iyi olmaz mı?

Modern çağın kapitalist kaygıları ile sağa sola seğirtirken unuttuğumuz bir değer olan dostluğu zaman zaman birileri bize hatırlatsa hoş olmaz mı?

Dost kimdir? Sosyal ortamlarda vakit geçirdiğimiz, birlikte çalıştığımız insanlar dost mudur? Her yakınlık dostluk mudur?

İnsanoğlu, sahip olduklarını saymaktan ve bunlarla övünmekten geri kalmazken, neden dostlarından bahsedemiyor? Satın alacağı şeylerin ince ince hesabını yaparken, dostlarını seçerken neden ihmalkâr davranıyor?

Bu soruların cevabını bulmak; dostluk kurarken ve dost seçerken doğru tercihte bulunmak çok önemli. Dostluğun anlamını bilmek ve doğru insanlarla dostluk kurmak çok daha önemli. Çünkü doğru yol, yanlış insanla yürünmüyor.

Diğer taraftan günlük yaşamda karşılaştığımız birçok sorunun yanlış arkadaş ve dost seçiminin bir sonucu olduğunu görüyoruz. Bu nedenle dostluk kurmak; ciddi bir hassasiyet, beceri ve çaba gerektirmektedir.

Dostluk kurmak, dost seçmek; kişinin şahsı, ailesi, ilişkileri ve toplumun maddî-manevî yararı açısından son derece önem arz ediyor. Bu nedenle dostluk kurmak ve dost edinmek konusunda bir rehberliğe ihtiyacımız var. Dost seçme konusunda bir kılavuza ihtiyacımız var.

İşte bu duygu ve düşüncelerle koronavirüs günlerinde başlayan çalışma, bu hafta başında raflardaki yerini alan "Dost Seçme Sanatı" isimli kitapla sonuçlandı. Bu kitapta, dostluğa ve dosta dair konuları felsefi tartışmaların ötesinde yalın bir dille ve hayatın içinden bir anlatımla ele almaya çalıştım. Dostluğa ve dosta dair konuları bir araya getirip, dostluk hakkında yazılan önemli şiirleri, hikâyeleri ve önemli şahsiyetlere ait metinleri bir araya getirdim.

İnsanın mutluluğuna katkı sağlayan önemli kaynaklardan biri de hiç şüphesiz dostluk. Bu nedenle "Dost Seçme Sanatı"nın güzel dostluklara ve dolayısıyla da okuyucularının mutluluğuna katkı sağlamasını umuyorum.

Gayret bizden, himmet Allah'tan.

Güzel dostlarla paylaşılan sağlık ve huzur dolu bir yaşam dilerim.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft