İdris Koç

İdris Koç

BAY PROTOKOL
İdris Koç'un ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Dile Kolay 200 Hafta.

Eklenme : 19.05.2021 00:00:00
Görüntülenme: 842

Hamle Gazetesi'nde yayımlanan 200'üncü yazım. Daha dün gibiydi, ilk yazımı heyecanla gazeteye yolladığım gün.

Geride kalan bu 200 haftada birçok kez arkadaşlarımın, "Her hafta okuyucunun ilgisini çekecek bir konu bulmayı nasıl başarıyorsun? Her hafta düzenli olarak nasıl yazıyorsun?" sorularına muhatap oldum.

Ağırlıklı olarak kurumsal ve sosyal ilişkilere dair konularda yazılar yazıyorum. Eminim ki, bana ilham veren insanlar sizin etrafınızda olsaydı, sizler de yazardınız:)) Belki de en önemli şansım, kurumsal ilişkileri sorunlu kurumlarda görev yapmam ve sorunlu yöneticilerle çalışmam diyebilirim.

Keşke etrafımızda bu kadar liyakatsiz, beceriksiz insan olmasa ve hepimiz öykü, şiir ve roman yazsak.

Yaşadıklarınız ve yazdığınız konular can sıkıcı olsa da bunları kaleme dökmek çok keyifli. Yaşanan sıkıntılardan ders çıkarmak, bize yaşatılan olumsuzluklardan bir öğüt çıkarmak çok güzel.

Yazmanın bir diğer güzelliği de paylaşmakla ilgili. Çünkü paylaşılmayan bilgi insana yük oluyor. Söyleyecek sözü olanın, cümlelerini uzayın boşluklarına salmak yerine yazıya dökmesi, zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın insanlara ulaştırması kadar güzel bir duygu yok. Bu duygu, maddi şeylerle elde edilebilecek bir duygu da değil.

Velhasıl-ı kelam, paylaşmak çok güzel. Duygularını, düşüncelerini ve bildiklerini paylaşma cesareti gösterebilmek daha güzel.

Yazmanın bir güzel yanı da yazarken ve yazdıklarınızı paylaşırken stresinizi atmanız. İçinizde biriktirdiklerinizi boşaltıp zehrin tüm vücudunuza yayılmasını önlemiş olmanız.

Yazmak çok güzel ama bir o kadar da zor bir uğraşı. Bu zorluğun iki önemli nedeni var.

Zorluğun birinci nedeni, kalemin nazlı oluşundan kaynaklanıyor. Bazen yazmak istemiyorsunuz. Kalem kâğıda, el klavyeye gitmiyor. Bazen de oturup saatlerce yazıyorsunuz. Arka arkaya birkaç yazı çıkıveriyor.

Bu, ruh halinize bağlı olarak değişiyor. Biraz da içinde bulunduğunuz ortama. Yakınınızda yazdıklarınızı okuyan ve önemseyen insanlar varsa motivasyon her zaman yüksek oluyor. Ancak yazmayı küçümseyen, patavatsız tipler insanın iştahını kaçırıyor. Onlara bakarsanız, kalemi bir daha elinize almamanız lazım. Bunların hazımsızlığına mahkûm olursanız elinizi bir daha klavyeye değdirmemeniz lazım.

Zorluğun bir diğer nedeni de kelimelerin gücünden kaynaklanıyor. Kelimeleri doğru seçmek, cümleleri doğru kurmak ciddi bir hassasiyet gerektiriyor. Bazen bir cümle onlarca kez değişebiliyor. Bir yazı, birkaç hafta demlenmeye bırakılabiliyor. Bir yazı, dosyayı her açışınızda değişebiliyor. Çünkü yanlış anlaşılmak istemiyorum. Kaş yaparken göz çıkarmak istemiyorum. Klavyeyi bir silah olarak kullanmak, birilerini yaralamak, kalp kırmak istemiyorum.

Yazdıklarım dürüst olmayan ellerde bir silaha dönüşsün, elime-ayağıma dolansın istemiyorum. Yazdıklarım, doyumsuz ve hazımsız insanların sofralarına meze olsun istemiyorum.

200 haftadır hem suya sabuna dokunan yazılar yazmayı hem de kantarın topuzunu kaçırmamayı başarabildiğimi sanıyorum.

Bürokratına ve vatandaşa hakaret eden valiler, "Ben anlamam kardeşim." diye işi yokuşa sürenler, nezaketi evde unutan yöneticiler, şehrin tarihi yapılarına saygısızlık edenler, buna sessiz kalan sözde duyarlı camia, üniversitenin kapılarını kapatarak üniversite ile şehri bütünleştirmeye çalışanlar, hülle yoluyla yapılan atamalar, insanların yaşamına mal olan mobbingler, diploması duvarda ama dürüstlüğü ayaklar altında olanlar, güven suikastçıları. Geriye doğru baktığımda suya sabuna dokunan birçok yazı yazmışım.

Yazmanın bir amacı olmalı. Yazılanın bir anlamı olmalı. Bunun için de usulünce, adabınca suya sabuna da dokunmak lazım. Bazen eli sopalı olmak, sesini duyuramayanlara tercüman olmak lazım.

Teşekkürler Hamle. Teşekkürler Hamle okuyucuları. İyi ki varsınız, iyi ki yollarımız haftada bir kesişiyor.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft