Hüseyin Kocabıyık

Hüseyin Kocabıyık

GÖLGE ADAM
Hüseyin Kocabıyık ve diğer yazarlarımızın gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Cumhur ittifakı mı, yoksa Millet ittifakı mı kazanacak?

Eklenme : 31.12.2021 00:00:00
Görüntülenme: 638

Sevgili okurlarım, Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla ve çevresinde siyasetin gün geçtikçe yoğunlaştığı görülüyor. Ah birde şu altın, dolar, Avro dalgalanmaları vatandaşı perişan etmese. Hele hele vatandaşların çoğunluğunun alım gücü gün geçtikçe daralıyor. Hayat pahallılığı desen ona keza.

Sevgili okurlarım, hani siyasetten bahsedecektik ya Türkiye'de olduğu gibi Muğla'da da siyasi partilerin durumları şöyle görülüyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in yurdun dört bir yanını gezmesi ve ilgi görmesi oylarının arttırmasına neden oluyor.  Gün geçtikçe de İYİ Parti diğer partilere nazaran artı üstüne artı koyuyor.

Doların inip çıkması, hayat şartlarının zor olması CHP'ye bir nebzede olsa oy gelmesini sağlıyor. Bu nedenle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gün geçtikçe puan kazandığı da görülebiliyor.

Sevgili okurlarım, Ak Parti'ye gelince oyları yine yüzde 30'larda olduğu görülüyor. Ak Parti'nin oyunun bir nebze azalmasının nedenleri dolar, altın ve Avro'nun dengeli durmayışından ayrıca hayat şartlarının zor oluşun iktidar partisine yara aldırdı diyebiliriz.

Ali Babacan'ın partisi ise hem sağ kesimden hem sol kesimden oy alıyor. Nedeni ise sayın Babacan ekonomi üzerinde durup vatandaşlara sürekli olarak bilgi vermesi. Tabi Ak Partiden de oy alıyor.

Sevgili okurlarım, İYİ Parti'nin kurulması ile MHP'nin büyük bir yara aldığı görülüyor. Zaman zaman yapılan anketlerde MHP'nin oylarının Türkiye genelinde yüzde 6-7 bandında çıktığı dile getiriliyor.

Muharrem İnce'nin partisine gelince yurt genelinde olduğu gibi Muğla ve çevresinde de Memleket Partisi'ne fazla bir ilginin olmadığı görüldü. Ama sayın İnce yapmış olduğu bir konuşmada seçimler başladığında partimizde büyük bir patlama olacak dedi. 

Saadet Partisi'ne gelince Genel Başkan Temel Karamollaoğlu, yapmış olduğu konuşmalarda vatandaşı tatmin edici bilgi vermesi nedeniyle sağ kanattan oy alacağı tahmin ediliyor.

Demokrat Parti'ye gelince bu partide eskisine nazaran oy toplayabiliyor. Bilindiği üzere eski demokratların çoğunluğu Ak Parti'ye kapılmışlardı. Ak Parti'ye katılan eski demokratlardan bazılarının seçimde tercihlerini Demokrat Partiden yana kullanacakları görülüyor.

Sevgili okurlarım, son zamanlarda Türkiye'de kurulan değişik partilerin genel başkanları ve yöneticileri oylarını arttırmak için zaman zaman televizyon kanallarına çıkıp kendilerini anlatıyorlar.

Peki şimdi ne olacak.

Vatandaşın yani seçmenin istediği yani bir erken seçim olması. Bu vesileyle Türkiye'nin bir nebze olsa da ayağa kalkacağı beklentisi hakim. Bunun tamamını da yeni yılda göreceğiz. Bu vesile ile hepinizin yeni yılını kutluyorum sevgili okurlarım.

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

En çok arananlar

Powered by BilgiSoft