Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Bu elbette AKP'nin meselesi, herkesi bizleri ilgilendirmez...

Eklenme : 14.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1176

Tam da benim "Kadem Mete, Osman Gürün'e 'gönderme' yaptı..." başlıklı yazımın bu köşede çıktığı gündü (9 Ekim tarihi) ... Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete'ye karşılık verdiği; AKP Milletvekili Yelda Erol Gökcan'ın hangi dağda kurt öldüyse Başkanı Gürün'e çattığı, sanki Başkan Gürün kendini savunamazmış gibi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin'in Milletvekili Gökcan'a yanıt verdiği gün... Bir anlamda "çarşının karıştığı", AKP'den 9 Ekim tarihli yazıma hemen altında karşılık geldiği gündü.

AKP İl Başkanı Kadem Mete'nin de sosyal medya hesabından Başkan Gürün'e yürüdüğü gün oldu o gün. Yaşlılara saygı çerçevesinde (!) fena yüklenmişti Başkan Gürün'e.

Kadem Mete, 9 Ekim Cumartesi günü sosyal medya hesabında önce saat 16.30 sıralarında "Ben bunun neresini düzelteyim Osman Başkan? 'Hazreti Musa değil Hazreti İbrahim, kız değil erkek, Ayşe değil İsmail, Azrail değil Cebrail, keçi değil koç." şeklinde paylaşım yaptı.

Başkan Gürün bu paylaşımdan ne anlamış olabilir bilmiyorum, ama ben pek bir şey anladım diyemem...

xx           xx          xx

O "Kadem Mete, Osman Gürün'e 'gönderme' yaptı..." başlıklı yazımın altına o gün AK Parti Muğla İl Tanıtım ve Medya Başkanı Şafak Uysal şöyle yazdı:

"Sayın Özgür, 1-)'Milletvekilleri, genişletilmiş il başkanları toplantısına katılmıştır,' demişsiniz ancak partimizde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na Milletvekilleri katılamıyor. 2-) 'İl müdürü yurt yaptırır nasıl olsa,' demişsiniz ama yatırımı bürokratlar getirmez, siyasiler takip eder ve getirir. Bürokratlar ise bu yatırımları uygulamakla görevlidir.

3-)'Yurt kanalizasyonunu nasıl olsa bakanlık çözebiliyormuş, Bakanlık neden Osman Gürün'den bekledi ki kanalizasyonu,' demişsiniz; bu mantıkla 'Bakanlık yurdun çöplerini de toplasın, Bakanlık'ın Osman Gürün'den çöp toplamasını beklemesine gerek yok ki," diyebiliriz; bu durumda 'neden Büyükşehir Belediyeleri kurulmuş ki Bakanlık her şeyi yapabilir' sonucunu da çıkarabiliriz tabii. ?? Saygılarımızla,"

Benim yanıtımda özetle şöyle oldu:

"Sayın Şafak Uysal bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. İlginç bir gün yaşıyoruz. Çarşı fena karıştı. Bu karışıklığı önümüzdeki günlerde ele almayı düşünürken sizin açıklamanız geldi. Yaptığınız açıklama Kadem Mete'nin yapması gereken açıklama. Demek ki beni muhatabı görmedi, sizden bu açıklamayı yapmanızı istedi. Ya da siz böyle bir açıklama yapmanın gerekli olduğunu gördünüz, İl Başkanınızdan izin aldınız veya ona fikir verdiniz. Öyle veya böyle verilmiş bir cevap var ortada. Osman Gürün hiçbir eleştiri ve soruma karşılık vermezken, bu açıklamayı yapan veya yaptıran Kadem Mete'ye duyarlılığı için teşekkür ederim. Yok bu açıklama sizin açıklamanızsa da fark etmez. Çünkü Tanıtım Medya Başkanı ve Kadem Mete'nin yardımcılarından birisiniz. Her hâlükârda teşekkür ederim. Bilgilendirmenizi 'Karışan Çarşı'yı ele alırken ele alırız. Saygılarımla."

xx           xx           xx

Üç maddeli AKP bilgilendirmesine karşı bende şimdi bilgilendirmemi yapayım;

1) "İl Başkanları toplantısı" dense tamam. "Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı" denilince adı üzerinde katılımın genişlediğini düşünüyorsunuz. Genişleyince 'bakanlar siyasi değil', iki milletvekili de yurt açılışına gelmediğine göre milletvekillerinin katılım göstermiş olmaları akla gelir değil mi? Ancak öyle değilmiş, öğrenmiş olduk. Aslında ben iki milletvekiline "mazeret" buluvermişim, ama toplantıya katılmadıklarına göre, demek ki Muğla'daki açılışa gelmemeleri için bir mazeretleri de yokmuş!

Nitekim, o "Kadem Mete, Osman Gürün'e 'gönderme' yaptı..." başlıklı yazımın altına MUTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kayacık'da şu yorumda bulundu:

"Üstat; #TurgutreisYurdu'nun açılışının #AkParti tarafından neden siyaseten değerlendirilemediği konusuna değinmişsin, doğru tespit... Başta MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemiz olmak üzere, Kışlada bulunan, Kapalı Spor Salonu, Gençlik Merkezi ve Kapalı Yüzme Havuzu açılışlarını yapabildiler mi ki Yurt açılışını yapsınlar... Bir şey söyleyeyim mi? Bunlarla Muğla'nın işi zor ama #RecepTayyipErdoğan'ın işi çooook daha zor, Allah selamet versin. Bu arada Turgutreis Yurdu, nasıl #Ömerİlman müdürümün üstün gayretleri ile yapıldı ise, yukarıda bahsettiğim Kapalı Spor Salonu Gençlik Merkezi ve Kapalı Yüzme Havuzu da dönemin Gençlik Spor İl Müdürü #BekirÇeker abimizin gayretleri ile yapılmıştır. Selamlar..."

Bu elbette AKP'nin meselesi, herkesi bizleri ilgilendirmez...

xx           xx          xx

2) Gelelim ikinci maddeye... Ben "İl müdürü yurt yaptırır nasıl olsa," demedim. Yatırımları bürokratların getirmediğini bilecek kadar da "gazeteciyim"... Bürokratlar ya doğrudan bakanlığa ihtiyaçları bildirir, siyasiler takip eder... Ya siyaset ihtiyacı görür, bürokratı alır yanına bakana gider, ihtiyaç bildirilir siyaset takip eder... Bürokrat bakanlığın yatırımının veya yurt gibi hizmetinin hayata geçirilmesini sağlar...

Hatta siyaset, bakanlık üç veriyorsa, onu beşe çıkarmak için ısrarcı, takipçi olur. Buna örnek Seyfi Terzibaşıoğlu'dur...

Sayın Şafak Uysal ilgili yazılarım daha dikkatli okunursa yurt hizmetlerinin Muğla'ya kendisi tarafından getirildiğini anlatan ben değil, sayın il müdürünün kendisidir...

Üçüncü maddeye gelince... Evet, dediğiniz sonuçlar çıkarılabilir, ama ben ne yazdığımı biliyorum. Keşke sizde ne okuduğunuzu bilseydiniz. Ben aynen "Tabii ben hala 'O kanalizasyon, arıtma meselesini madem 3) Bakanlık çözebiliyordu da neden Osman Gürün'den o hizmet beklendi?' diye de merak ediyorum. Belki de 'Osman Gürün yapmadı biz yaptık' demek içindir... Öyleyse 'Yazık' derim, çünkü olan yoksul aile çocuklarına oldu..." diye yazmıştım. Görüldüğü gibi, gazeteci merakımı dile getirmişim. "Böyle bir şey yok" demeniz yeterli olabilirdi.

Yine de duyarlılığınız için teşekkür ederim...

 

xx           xx           xx

O "Kadem Mete, Osman Gürün'e 'gönderme' yaptı..." başlıklı yazımda "Yanlış anlaşılmasın İl Başkanı Mete o 'göndermeyi' yukarıda belirttiğim gibi sosyal medya hesabından yaptı." ifadesinde de bulunmuştum. Buna inat mı bilmiyorum, AKP İl Başkanı Kadem Mete bu arada 9 Ekim Cumartesi gecesi saat 21.30 gibi üç grafik paylaşım yaptı. İlkinde "Yaşına hürmet etmesem yalancı diyeceğim ama demiyorum" başlığı atıp, "Yanlışı: Osman Gürün 'Yurtlar için su bağlansın talebinde bulunmadılar' dedi. Doğrusu: 19.03.2021 tarih ve 272969 sayılı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yazısı ile su bağlanması talebi resmi yazı ile iletilmiştir." ifadesinde bulundu.

Ancak ben, metnin altında "KADEM METE AKPARTİ MUĞLA İL BAŞKANI" imzası yer alırken, imzanın sağında "İl Başkanımızın Kredi Yurtlar Kurumu hakkında açıklamaları" vurgusuna yer verilmesine anlam veremedim. Belki üç açıklama birden yapıldığındandır.

Üç açıklamada da adamın kafasına kafasına vururcasına "Yaşına hürmet etmesem yalancı diyeceğim ama demiyorum" başlığına yer verilmesine de anlam veremedim. Sayın Kadem Mete "demiyorum" dese de üç defa demiş...!

xx           xx          xx

İkinci açıklamada "Yanlışı: Osman Gürün 'Kanalizasyon yatırım programımızda yoktu, paket arıtma yapacaklardı zaten, bu onların sorunu' dedi. Doğrusu: Vidanjörler şehrinin belediye başkanı böyle konuşur zaten. Atık sudan anladığı vidanjör çünkü. 17.12.2018 de 6332669 sayılı resmi yazı ile yurtların yapılacağı ve Eylül 2021'de hizmete alınacağı bu nedenle de altyapı-kanalizasyon ve su temini için talepte bulunulmuş ama muhterem Büyükşehir Belediyesi bol bol kavun yiyip zurna çalan yetkilileri 3 senede yatırım programına almamışlar." denirken, üçüncü açıklamada da şöyle denilmiş;

"Bir de utanmadan onlar zaten paket arıtma yapacaktı diyor. Paket arıtma dediği fosseptik. Yani vidanjörler arasında bir yaşam vadediyor öğrencilere yurtlarda. İşte CHP Belediyelerinin 2021 yılı Belediyecilik vizyonu. Yanlışı: Osman Gürün Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı. Doğrusu: Bu şehir bu başkanı ve bu ekibi gerçekten hakketmiyor!"

Bu açıklamalara yorum yapmak istemiyorum, Başkan Gürün'ün sözcüsü, savunmanı değilim. Bakalım ne yanıt verirler...

Ancak üçüncü açıklamaya da "Bu şehir bu başkanı ve bu ekibi gerçekten hak etmiyor, ama hak eden bir aday çıkardınız mı?" demeden geçemeyeceğim...

----------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: En çok bağıranın yanına koşarlar. Aslında hep susanın canı daha çok acır bilmezler...

ÇİVİ

Memleket Partisi PM Üyesi Ali Acar, Marmaris'te siyasi çalışmalarını garajdan başlattı. Arkadaşım, "Kimi, kimleri uğrayacakmış?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

 

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft