Boşanmak üzere olduğu eşini 2013 yılında öldüren katil zanlısına verilen ceza Yargıtay tarafından bozuldu

Boşanmak üzere olduğu eşini 2013 yılında öldüren katil zanlısına verilen ceza Yargıtay tarafından bozuldu
Eklenme : 26.07.2020 19:24:00
Görüntülenme: 2648

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı Muğla'da 2013 yılında Sakar Tepe mevkinde boşanmak üzere olduğu eşi Sedef Berberoğlu ile yanında bulunan Abdullah T.'yi öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Lütfi Sefa Berberoğlu'nun cezasını haksız tahrik indirimi uygulanmadığı gerekçesi ile bozdu. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın bozulmasıyla ilgili olarak olayda hayatını kaybeden Sedef Berberoğlu'nun, 'evli olduğu dönemde eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü' ihlal etmesi nedeniyle katil zanlısına makul ceza indirimi yapılmamasını gerekçe gösterdi.

Kadir Tamer

13 Eylül 2013 tarihinde gece saatlerinde Lütfi Sefa B. Muğla-Marmaris Karayolu Sakartepe rampaları üzerindeki seyir terasında 48 NR 960 plakalı otomobilde bulunan ayrı yaşadığı eşi Sedef Berberoğlu, Okan D, (31) ve Okan D.'nin yeğeni olduğu öğrenilen Abdullah T'ye. (18) pompalı tüfekle ateş etti. Zanlı önce araca ateş ettikten sonra, ardından eşinin ve ön koltukta oturan Abdullah T.'nin yanına gelerek 7 el ateş etti. Açılan ateş sonrası Sedef B. ile yanında bulunan Abdullah T. başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı kurşun sonrası ağır yaralandı. Olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen Sedef B. ve Abdullah T. kurtarılamayarak hayatını kaybetti.Katil zanlısının hedefindeki ismin boşanmak üzerinde olduğu eşiyle ilişkisi olduğu iddia edilen sevgilisi Okan D. olduğu öğrenilirken, Okan D. araçtan kaçmış ve Akyaka Jandarma ekiplerinin olay yerine gelmesiyle ortaya çıkmıştı.

2015 yılında dava sonuçlandı

Lütfi Sefa Berberoğlu hakkında Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kasten ve tasarlayarak öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan dava 2015 yılında sonuçlandı. Yaklaşık 2 yıl süren dava sonunda Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi, katil zanlısı Lütfi Sefa Berberoğlu'nu park halindeki otomobil içerisinde boşanmak üzere olduğu eşi Sedef Berberoğlu'nu öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, aynı araç içinde bulunan Abdullah T.'yi öldürmekten müebbet, araç içinde bulunan ve saldırıdan yara almadan kurtulan eşiyle ilişkisi olduğu iddia edilen Okan D.'yi öldürmeye teşebbüs etmekten 15 yıl hapis cezasına çarptırdı. Meydana gelen olayla ilgili olarak mahkeme heyeti Lütfi Sefa B.'yi olayı planlayarak ve tasarlayarak işlediği gerekçesi ile herhangi bir indirim uygulamamıştı.

Yargıtay kararı bozdu

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara yapılan itiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderildi. Dosyaya bakan Yargıtay 1. Daire Başkanlığı, olayda hayatını kaybeden Abdullah T' için katil zanlısına verilen müebbet hapis cezasını onadı. Ancak Yargıtay 1. Daire Başkanlığı boşanmak üzere olduğu eşini öldürmekten aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, mahkemenin tahrik indirimi kullanmadığı gerekçesi ile bozdu.

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı, kararın bozulmasında "Eşine karşı zamana yayılan kötü muameleleri sanıktan kaynaklanan bir haksızlık oluşturmakta da ise maktul Sedef Berberoğlu'nun Türk Medeni Kanunu'nun 185/3 maddesinin eşlere yüklediği sadakat yükümlülüğünü ihlal etmesi karşısında haksız tahrikte dengenin lehine bozulduğunun ve sanığa tayin edilen cezadan TCK'nın 29. maddesi uyarınca makul oranda indirim yapılması gerektiğine" gerekçe gösterdi.  

Yargıtay 1. Daire Başkanlığı ayrıca olaydan yara almadan kurtulan Okan D.'yi öldürmeye teşebbüs eden sanık Lütfi Sefa Berberoğlu'na verilen 15 yıl hapis cezasını, Sedef  Berberoğlu'nun evli olduğunu bilmesine rağmen ilişki yaşamak sureti ile sorunların büyümesine ve sanığa yönelik tehdit, ağır hakaretler nedeniyle haksız tahriki düzenleyen TCK'nın 29/1 maddeleri uyarınca makul bir ceza indirimi yapılması gerekirken, cezanın asgari oranda indirilmesi nedeniyle sanığa fazla ceza tayin edildiği gerekçesi ile mahkemenin bu kararını da bozdu.

İlk duruşma Ekim ayında

Sedef Berberoğlu cinayetinde Yargıtay 1. Dairenin, alınan kararları bozmasının ardından dosya Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yeniden gönderildi. Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından katil zanlısı Lütfi Sefa B., boşanmak üzere olduğu eşi Sedef Berberoğlu'nu planlayarak ve tasarlayarak, Okan D.'yi ise öldürmeye teşebbüs etmekten 13 Ekim tarihinde yeniden hakim karşısına çıkarılacak. 

YORUMLAR
{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft