Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Behçet Saatcı'yı Meral Akşener çağırmadı mı?

Eklenme : 18.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1408

Geçen Ağustos'ta Meral Akşener'in Muğla ziyaretinde Behçet Saatcı ile Marmaris'ten verdiği fotoğrafların ardından hemen hemen bütün gazeteler, sözleşmiş gibi "Behçet Saatcı İyi Parti'ye geri mi dönüyor?" başlığı attı. O zaman herkesten farklı olarak Neval Çolak Arslan arkadaşımız gazetesinde "Saatcı'nın Akıbeti İyi mi?" başlığı atmıştı.

Dönüyordu, kalıyordu, başka yere gidiyordu derken partisine döndü. Aslında Saatcı'nın bir yere gidip geldiği, "döneklik" ettiği de yok. Metin Arıcı'nda dediği gibi, MHP'den bir afiş nedeniyle ihraç istemiyle disipline verildiği için istifa etti. Fethiye'de Demokrat Parti (DP) adayı oldu ama hiç bir zaman Demokrat Partili olmadı. (Ki Ali Acar'da DSP adayı olurken, DSP'li olmadığı gibi Hasan Karaçelik de DP adayı olduğu halde DP'li olmadı...)

MHP'den istifa edip partisiz siyaset yaparken, eski yol arkadaşları parti kurunca İYİ Parti'nin kuruluşunda yer aldı. Ancak Muğla'da ittifak adı altında "Osman Gürün ve adamlarını seçtirme anlaşmasına" isyan edip istifa etti. Şimdi de istifa ettiği partisine döndü... Ortada bir fırıldaklık var mı?

Saatcı'ya göre akıbeti iyi olmuş olabilir, bana sorarsanız "akıbeti" hala belli değil. Bu saatten sonra Milletvekili Metin Ergun'un akıbeti de belli olmayabilir...

xx           xx           xx

Neval Çolak Arslan'ın yazısından hafta sonundaki "Behçet Saatcı'nın dönüşü taşları yerinden oynatacaktır..." başlıklı yazımda da söz etmiştim. Arslan, 25 Ağustos 2021 tarihli yazısında İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe'ye "Saatçı İYİ Parti'ye geri mi dönüyor" sorusunu sormuştu...

Neval Çolak Arslan'ın haberinde o sorunun yanıtına ilişkin satırlar ise şöyle olmuştu:

"Behçet Saatcı'nın İYİ Parti'ye geri döneceği ile ilgili yorumlara ilişkin görüşlerini aldığımız İYİ Parti Muğla İl Başkanı Cumhur Davut Akmeşe ise, 'Behçet Beyin yangınlardan yaklaşık 10-15 gün önce Genel Başkanımız ile görüşme talep ettiğini biliyorum ama ne görüştüler bilgim yok. Yangınların ardından da Genel Başkanımızın Marmaris ziyaretinde bulunma talebini İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanımız Metin Ergun'a ilettiği ve bulunmasında bir sorun olmayacağını kendisine ilettiklerini öğrendim. Bu saatten sonra ne Behçet Saatcı 'ben yuvaya döndüm' diyebilir ne de biz 'Behçet Saatçı yuvaya döndü' diyebiliriz. İYİ Parti Bahçet Saatçı'dan ibaret değildir. Belki siyasi olarak iyi bir aktör olabilir ama İYİ Parti ülkemizden ibarettir.' diye konuştu."

Bu ifadeleri başta Behçet Saatcı olmak üzere isteyen istediği şekilde yorumlayabilir. Ancak ifadelere dikkat edilirse Akşener Saatcı'ya "Hadi Marmaris'te birlikte olalım" dememiş, Saatcı Akşener'den "görüşme" talep etmiş! Akşener de Metin Ergun'a "Behçet'in Marmaris'te bulunmasında sorun yok" demiş...

Ben bundan Akşener'in çağırmadığını, Saatcı'nın "Geleyim mi?" dediğini anlıyorum, ama böyle olduğunu da sanmıyorum. Doğrusunu Metin Ergun kadar, Behçet Saatcı'nın da bildiğini düşünüyorum...

xx           xx          xx

Ben de o günlerde 23.08.2021 tarihinde kaleme aldığım "Behçet Saatcı fincancı katırlarını ürkütmedi korkuttu!" başlıklı yazımda "Behçet Saatcı'nın İYİ Parti'ye dönüşünün 'Muğla siyasetinin geleceğini' tek başına belirleyici olmamakla birlikte 'etkileyici' çok önemli bir etken olacağını" söylerken geri dönüş için "Bence dönebilir. Akşener'le helalleşirler ve döner. Ancak 'Kurt kışı geçirir, ama yediği ayazı asla unutmaz!' diyen sözü de bilirsiniz..." yorumunda bulunmuş, şöyle devam etmiştim:

"Behçet Saatcı'ya milletvekilliği teklif edilebilir, Metin Ergun bir başka yerden aday gösterebilir. Bu CHP'ye en az 2 milletvekili kaybettirir. Behçet Saatcı'ya büyükşehir adaylığı teklif edilebilir. Ki bence Saatcı da bunu kabul eder ve CHP'den alacağı oyların yanında Memleket Partililerin de desteği ile seçilir ve CHP Muğla'da Büyükşehir'i kaybetmekle de kalmaz! Bu iki seçenekten birinin ve özellikle Büyükşehir adaylığının gerçekleşmesi ise Millet İttifakı'nın dağılması anlamına gelebilir. Buna ihtimal vermek istemeyenler olabilir, ama bana Behçet Saatcı'nın Marmaris'te eski genel başkanı ile fotoğraf vermesi ne kadar doğal geldi ise olası erken seçime CHP ile HDP'nin, İYİ Parti ile Memleket Partisi'nin ittifak yaparak yürümeleri de doğal gelecektir."

Bu yorumum şu gelinen nokta da geçerlidir...

xx           xx           xx

Behçet Saatcı'nın İYİ Parti'ye dönüşü bazıları için bir "deprem" ise, bu depremin öncülerini İYİ Parti İl Başkanı Davut Akmeşe'nin ifadelerinden de anlaşılacağı gibi yaşadık. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in en son Marmaris merkezli Muğla ziyaretinde Behçet Saatcı'yı yanına alarak dolaşması en son "öncü" olmuştu.

Ancak bu depremin yaşanabileceğini kimse; İYİ Parti İl Başkanı Davut Akmeşe bile ciddiye almadı. Siyaset meydanındaki ortak kanı da "Metin Ergun orada iken Behçet Saatçı partisine dönmez" şeklindeydi.

Ama döndü... Şimdi ne olacak?

Yeni depremler beklenecek. Depremlerin "öncüler" olduğu gibi biliyorsunuz "artçıları" da oluyor...

xx           xx          xx

Behçet Saatcı'ya ne vaat edilmiş, hangi makam için anlaşılmış olursa olsun, bu aşama da kendisine "danışmanlık" verilebilir. Eğer bu danışmanlık, Bodrum'da MHP'li Konacık Belediye Başkanlığı'ndan sonra İYİ Parti'de Bodrum Belediye Başkanı adayı olan Mehmet Tosun'a verildiği gibi bir danışmanlık olursa, bu Behçet Saatcı'ya hayırlı, İYİ bir akıbet olmayacaktır.

Eğer genel seçimden sonra "Millet İttifakı" dağılmazsa Meral Akşener bu sefer 30 büyükşehirden Muğla'yı isteyecektir ve o zaman aday Behçet Saatcı olacaktır. Eğer genel seçimde Metin Ergun bir başka ilden aday gösterilip Behçet Saatcı liste başı yapılıp, altına tanınırlığı olan bir isim eklenirse ki bu isim Mehmet Tosun olursa CHP'nin 4 milletvekili 3'e iner.

Tabii bu yorumları Memleket Partisi'ni hesaba katmadan yapıyorum. İhtimaller ise çok...

Genel seçim tarihi açıklandığında Millet İttifakı dağılıp, kararlı bir şekilde "Başbakanlık" iddiası olan Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı riskini alamayacağı ve HDP ile açık veya örtülü ittifaklarına sıcak bakamayınca "Gel Muharrem sen Cumhurbaşkanı, ben başbakan adayı olalım" diyebilir... Neden olmasın...?

xx           xx           xx

Bunlar ihtimaller, daha da çoğaltılabilir. Olmaz olmaz dememelidir. Çünkü siyasette olmaz olur...

Ki AK Parti ve İYİ Parti ittifakı bile bir ihtimal...!

Zaten "Cumhur" ve "Millet" ittifakları dışında üçüncü ittifakın çıkması da büyük bir olasılık haline gelmiş görünüyor... O ittifak ta "Akşener, İnce ittifakı..." olabilir.

Yani her hâlükârda Osman Gürün ve Metin Ergun'un akıbeti sıkıntılı olacak görünüyor. Çünkü gelinen noktada kartların yeniden karılması, taşların yerlerine oturtulması kaçınılmaz olacak.

Buradan AK Parti'ye ekmek çıkar mı derseniz; CHP Osman Gürün'ü yine Büyükşehir adayı gösterirse, ki gösterecektir... İYİ Parti'de Behçet Saatcı'yı aday gösterirken Memleket Partisi'nin de bir aday çıkarması halinde AK Parti de "Muğla'ya layık" bir aday bulabilirde Büyükşehir'i kazanır...

---------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Şuraya bir söz bırakalım, bulsun sahiplerini... Makamlar gelip geçicidir efendiler, asıl olan güzel bir ad, güzel bir ün bırakabilmektir! --Ayşe Sucu

ÇİVİ

Arkadaşım "Doların yükselişi tanzim satış mağazalarında durdurulmaz mı?" dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft