Özcan Özgür

Özcan Özgür

ÖZGÜRCE
Özcan ÖZGÜR'ün ve diğer yazarlarımızın köşe yazılarını ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin

Behçet Saatcı'nın dönüşü taşları yerinden oynatacaktır...

Eklenme : 16.10.2021 00:00:00
Görüntülenme: 1827

Yerel yöneticilikte Muğla'nın yaşayan efsanesi Behçet Saatcı'nın partisi İYİ Parti'ye dönüşü Muğla siyaset meydanına bomba gibi düştü. Daha pimi çekik mi değil mi belli de değil, ama başta İYİ Parti olmak üzere CHP'de de MHP'de de AK Parti'de de birilerinin huzuru kaçmış olmalı.

Behçet Saatcı'nın yuvaya dönüşü; kimleri huzurlu kimleri huzursuz kıldı ona pazartesi günü bakarız...

Fakat tartışılmayacak bir şey varsa o da Behçet Saatcı'nın partisine dönüşünün muhteşem olması oldu. Ben bugüne kadar parti grup toplantısında üyelik kaydı yenilenen bir başka siyasetçi daha görmedim.

Bu bir bakıma nikah memurunun, üstelik belediye başkanının düğün salonuna (artık belediye başkanlarının da havası kalmadı) getirilmesi gibi bir şey oldu.

Behçet Saatcı'ya İYİ Parti rozetinin TBMM'de Grup Toplantısı'nda bizzat İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından takılması müthişti. Hele Akşener'in, Saatcı'ya kendi rozetini "Kendi rozetimi takayım da bir daha çıkarmasın" diyerek takması çok daha müthişti ve anlamlıydı.

Peki buradan nasıl bir anlam çıkarılabilir?

Ben bu sorunun yanıtını Behçet Saatcı'nın kendisinden almak istedim. Önceki gün telefonla aradım, ulaşılamıyordu...

xx           xx          xx

Ulaşınca başka sorular da sorarız.

"Bağımsız geldim bağımsız giderim diyen kimdi?"

Behçet Saatcı için Muğla şimdiden garanti görünüyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olabileceği gibi, Muğla Milletvekili Adayı da olabilir. Bu sokaktaki insanların görüşü. Ki ittifakın Fethiye Belediye Başkanı adayı olacağını dillendirenler de var... O hangisini tercih eder?

Kulislerde "Genel Başkan Yardımcısı" olacağını söyleyenler var... "Genel Başkan Danışmanlığı" söylemleri de var.

Kendisine sormak gerekir, ama bana "danışmanlık" görevi daha akla yatkın geliyor. Çünkü genel başkan yardımcılığı için büyük kongre gerekir. Büyük Kongre daha yeni yapıldı. Behçet Saatcı için Büyük Kongre yapılamayacağına göre... "Yerel yönetimler danışmanlığı" olabilir, ama Muğla Milletvekili Metin Ergün de "Yerel Yönetimlerden Sorumlu" Genel Başkan Yardımcısı... Nasıl olacak bilemiyorum...

Meral Akşener tercihini yapmış olmalı!

xx           xx          xx

Tabii bana da soru soranlar oluyor. Hem de ne sorular...

Birisi şöyle sordu:

"Behçet Saatcı son yerel seçimde İYİ Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayıydı. Sonra beklenmedik biçimde İYİ Parti 'ittifak gereği' CHP adayı Osman Gürün'ü destekleme kararı aldı. Behçet Saatcı da MHP'de iken MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye isyan bayrağını ilk çeken isimlerin başında gelenlerden biri olarak bastı istifayı 'Bağımsız aday' oldu. Bu anlamda 'Beni kazığa oturttu' dediği Akşener ne taahhüt etmiş olabilir ki tekrar barışıldı?"

O zaman Behçet Saatcı bir bakıma 'Osman Gürün mağduruydu'... Sadece o mu, Bodrum'da Mehmet Tosun ve Mehmet Kocadon, Yatağan'da rahmetli Haşmet Işık, Ortaca'da Hasan Karaçelik, Marmaris'te Ali Acar ve bir başka türlü olarak Milas'ta Barış Saylak da "Osman Gürün mağduru" olmuşlardır...

Ve "Osman Gürün'e karşı" bir cephe oluştu. Bu cephede iki kişi yer almadı. Barış Saylak Milas'ta AK Parti adayı olurken, Mehmet Tosun Bodrum'da İYİ Parti adayı oldu. Ancak Milletvekili Metin Ergun memleketi Milas'ta Muhammet Tokat'a çalışmaktan Mehmet Tosun'a vakit bulamadı...

Son noktada Mehmet Kocadon'da Bodrum'a DP adayı olup yan çizerken, Behçet Saatcı neredeyse Marmaris'te DSP adayı Ali Acar'ın, Ortaca'da DP adayı Hasan Karaçelik'in de desteğiyle neredeyse Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyordu...

İşte o Behçet Saatcı için ne zaman CHP'ye AK Parti'ye, İYİ Parti'ye geçeceği söz konusu edilse, kendisine yönelttiğim soruya, "Birlikte yola çıktığım arkadaşlarıma sormadan hiçbir şey yapmam" yanıtı vermişti.

Acaba o yol arkadaşlarına "TBMM'de İYİ Parti Grup toplantısında kendisine rozet takılacağını" da söylemiş miydi?

Bunlar ilk fırsatta yanıtlarını kendisinden alabileceğimiz sorular...

xx           xx          xx

Tabii bu muhteşem dönüşle ilgili sosyal medyada çokça ve ilginç yorumlar yapıldı. O yorumlardan ikisi; İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun'un yorumları mühim...

Milletvekili Ergun sosyal medya hesabından 13 Ekim Çarşamba günü saat 22:16'da "Bugün tekrar saflarımıza katılarak bizlere ve Partimize güç veren önceki dönem Fethiye Belediye Başkanı uzun yıllardır birlikte siyaset yaptığımız dostumuz Behçet Saatçi, 'Hoş geldin, sefalar getirdin'. Birlikten kuvvet doğar." ifadesinde bulundu.

Okurken aklıma son yerel seçim geldi ve beni bir gülmek aldı...

İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe de sosyal medya hesabından aynı gün saat 00.27'de "Bugün tekrar partimize katılan, önceki dönem Fethiye Belediye Başkanı sayın Behçet Saatçi başkanım, aramıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Gücümüze güç kattınız." diye paylaşımda bulundu.

Benim yerimde olsanız sizi de bir gülmek almaz mıydı?

Yok, İl Başkanı ilk paylaşımını silip vekilinden kopyala yapıştır yaptığı için değil...

xx           xx           xx

Kopyala yapıştır nedeniyle beni bir gülmek almadı...

Mesajları okurken aklıma Meral Akşener'in Marmaris'te orman yangınından zarar gören yerlerde yanına Behçet Saatcı'yı da alarak dolaşmasının ardından genç meslektaşlarımızdan Neval Arslan'a verdiği demeçte yer alan "Bu saatten sonra ne Behçet Saatcı 'ben yuvaya döndüm' diyebilir ne de biz 'Behçet Saatcı yuvaya döndü' diyebiliriz. İYİ Parti Behçet Saatcı'dan ibaret değildir." ifadesi oldukça dikkat çekiciydi...

Ama adam döndü!

Siyaset böyle bir şey değil işte...

Politikacıların, hele siyasetçilerin sözlerinin esiri oldukları unutulmamalı...

Şimdi de dün bağımsız adaylığında Behçet Saatcı'nın arkasında duranlardan İYİ Parti'ye döndü diye sallayanlar var. Behçet Saatcı ya yarın İYİ Parti&CHP ittifakının Büyükşehir adayı olabileceği gibi, İYİ Parti ve Memleket Partisi ittifakının adayı olursa ne olacak?

Şu günlerde siyasette her an her şey olabilir...

xx           xx          xx

Davut Cumhur Akmeşe'nin yarın (17 Ekim Pazar) Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde olağanüstü kongresi var. Malum kendisi İYİ Parti'nin Kurucu İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ'ın yönetiminin düşürülmesi sonucu İl Başkanlığı'na Milletvekili Ergun'a yakınlığı ile bilinen Akmeşe atanmıştı. Tüzük gereği partiyi kongreye götürmesi gerekiyor.

Akmeşe yarın seçilmiş İl Başkanı olacaktır. Zaten Milletvekili Ergun icazet vermediği sürece  aday çıkmayacaktır... Sevgili Davut Cumhur Akmeşe'ye şimdiden hayırlı olsun...

Evet Behçet Saatcı'nın eve dönüşü ile Muğla'da taşlar yerinden yeniden oynadı, kartların yeniden karılmasının eşiğindeyiz.

Ben Behçet Saatcı'nın eve dönerken bağımsız günlerindeki yol arkadaşları ile görüşmüş olabileceğini düşünüyorum. Yukarıdaki soruların yanıtlarını kendisinden alabilirsek, birinci elen, olmadı duyumlarımızla pazartesi günü paylaşırız...

-------------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: Hayatı kaybetmekten daha acı bir şey vardır, yaşamın anlamını kaybetmek. --Seneca

ÇİVİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Ceyhun Özcelik "Yanan orman alanlardan gelen kirleticiler ve çamur içme suyumuza karışıyor..." dedi. Arkadaşım da "MUSKİ ne yapıyor?" diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

{{r.adsoyad}} {{r.tarih | tarihsaat}}
{{r.yorum}}
Güvenlik kodu

PAYLAŞ

Powered by BilgiSoft