Bakanlar Kurulu yakında Muğla’da toplanabilir.

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 0:00 'de eklendi ve 2.536 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla sonunda hak ettiği konuma geliyor galiba… Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Okluk Koyu‘ndaki Devlet Konuk Evi‘ni rahmetli Turgut Özal‘a göre daha uzun süreli kullandığını, sık sık burada dinlenip huzur bulurken, buradan ülke meselelerine de müdahale ettiğini sevinerek görüyoruz.

İşte bu Muğla’yı bir “yazlık başkent” haline getiriyor…

Önümüzdeki günlerde “Bakanlar Kurulu” ve benzeri önemli toplantılar burada yapılırsa şaşırmamak lazım. O kadar oda orada boşuna yapılmış olamaz…

Cumhurbaşkanı Erdoğan Okluk‘tan Muğla‘nın sorunlarına da müdahale etmeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kaçak yapılarla mücadele süreci hızlandırıldı. Bakanlığın kaçak yapıların tespiti için kurduğu 100 kişilik ekip ilimizin her bölgesine dağıldı. Lüks villa ve otel projelerinin yanı sıra şehrin farklı bölgelerinde yapılan 3 bin 260 kaçak yapı tespit edildi. Bakanlık belediyelere ‘yıkın yoksa biz yıkarız’ uyarısı yaptı. Bunların içinde Akbük var mı çok merak ediyorum…

Tabi bir önemli müdahale de Ankara’da “Muğla Belediye Başkanları Zirvesi”nin yapılmış olması oldu…

xx      xx      xx

Cumhurbaşkan Erdoğan, Yatağan Stratonikeiasoluklanmasının” ardından Ankara‘ya döndü. Ancak O dönmeden, Yatağan Eskihisar‘da verdiği talimatla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Külliye‘de 6 bakanla bir araya gelerek yatırımları üst düzeyde değerlendirmeye aldırdı.

Ankara‘da Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir ile AK Partili Belediye Başkanları ve İl Başkanı Kadem Mete‘nin de katıldığı zirvede, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve bazı bakan yardımcıları hazır bulundu.

Bizim Mete Kalay bu zirve ile ilgili sosyal medya hesabından “#KAMUOYUNA #SAYGI #İLE #ARZ #OLUNUR.” başlığı ile şu paylaşımı yaptı: “Ankara Külliye’de Yapılan Belediye Başkanları Zirvesi, Muğla’nın Ak Partili İlçe Belediye Başkanlarının Zirvesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız Muğla’nın Ak Partili İlçe Belediye Başkanlarının, İlçelerindeki Proje ve Yatırımları Kapsayan Önemli Görüşmeler Yapmaları İçin 6 Bakan İle Randevulu Bir Görüşme Talimatı Vermiştir. Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’de, Ak Parti İl Başkanı Olması Sebebiyle, Bu Önemli Görüşmede Muğla’nın AK Partili İlçe Belediye Başkanlarına Eşlik Etmiştir.

Galiba bir “yarış” var…

xx      xx      xx

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Stratonikeia ziyareti ile birlikte adeta bir “sosyal medya hakimiyeti” çabalarına tanık olduk. AK Parti İl Merkezi‘nden alışık olmadığımız yoğunlukta bilgilendirme ve paylaşım yapıldı.. AK Parti‘de bir de özçekim (selfi) patlaması yaşandı.. En çarpıcısı da Erdoğan ailesi ile Milletvekilleri Gökcan ve Demir sac böreği yerken, arkalarında il yöneticilerinden Hamza Akercan‘ın boşları almak için bekler gibi pozu oldu… Bir de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yatağan Santralı manzaralı özçekimlere neden gerek duyulmuştu onu da anlayamadım.

Stratonikeia’da herkes ve özellikle AK Parti’nin il yöneticileri Cumhurbaşkanı ile aynı kareye girebilme ve sosyal medyada paylaşma yarışına girdiler. Oysa o gezi “basına kapalı” yapılmıştı, ama AK Parti’nin yerel yöneticileri ve danışmanlar Stratonikeia’dan adeta “canlı yayın” yaptılar… Evde izlerken keyifli anlar geçirdim.

Bir AK Partili dost AK Parti İl Başkanlığı‘ndan yapılan “Görsel ve yazılı” paylaşımlarla ilgili “Kadem başkanın neşesi yerinde. ‘Patron benim diyor’..” dedi. Ben de “Hayati Nizamoğlu bizim patron. Hiç patron olduğunu söylediğini görmedim” diye karşılık verdim. Patronun kim olduğunun önemi var mı? Önemli olan Muğla‘nın sorunlarının çözülmesi ve yatırım alıp almaması değil mi ki?

Ben Milletvekilleri Demir ve Gökcan ile görüştüm. “Patron kim?” diye sordum. Milletvekili Gökcan, “Patron Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan. Milletvekili arkadaşımla, il başkanımız ve il yöneticilerimizle, belediye başkanlarımızla hep birlikte Muğla’nın makus talihini yeniyoruz. Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat beye Muğla adına teşekkür ediyorum.” dedi…

xx      xx      xx

Milletvekili Gökcan‘a Muğlaspor yöneticilerinin yarattığı “otobüs giydirme krizini” de sordum. Yanıt vermek istemedi. “Bizim açımızdan bir kriz yok. Biz Muğlaspor’a Muğlalı olduğumuz için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bir şey beklemedik. Destek veriyorlar diye bir yerlere fotoğrafları yapıştırılanlar olmuş. Benim de heykelimi mi dikeceklerdi? Bu konu ile ilgilenmiyorum. Muğla’nın daha önemli meseleleri var.” demekle yetindi.

Bunun üzerine Ankara‘da ilk kez yaşanan veya bizim ilk kez duyduğumuz “Belediye Başkanları Zirvesi” ile ilgili “Duyuyoruz, kendileri açıklıyorlar, belediye başkanları ilçeleri için bakanlıklardan ciddi destekler kopardılar. Peki AK Partili Belediye olmayan ilçelerin sorunları ne olacak? O ilçelere üvey evlat muamelesi mi yapılacak?” diye sordum. “Olur mu öyle şey?” diyen Milletvekili Gökcan şöyle devam etti:

Bizim Muğla’da 7 belediyemiz var. 4’ü resmen enkaz devraldı. Başkanlarımız sorunlarına çözüm ve yatırım imkanı buldular. Zirvede AK Partili belediyeye sahip olmayan ilçeleri de milletvekili arkadaşım sayın Demir’le birlikte temsil ettik. Biz Muğla ilinin milletvekilleriyiz. Örneğin Menteşe’nin akıllı kavşaklarına ‘dal-çık kavşak’ düzenlemesi istedik. Sandras suyunu hatırlattık. Menteşe Devlet Hastanesi’nin yeni yıla girmeden hizmete açılması için ek ödenek isterken, Bodrum Devlet Hastanesinin bitirilmesini istedik. Datça Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi arıtma gündeme getirmedikleri için Palamutbükü’nde kirlenme yaşıyor. Bu ve benzeri yerler için bakanımızdan destek istedik. İlgilenecekler. Fethiye Belediyesi de AK Parti’li değil, ama orada yaşanan kirliliği de çözüyoruz. Bu konuda müjdeyi bir kaç gün sonra sayın bakanımız kendisi verecek.

xx      xx      xx

Muğla bölgesinde kaçak yapılaşma ile mücadeleye kararlılıkla devam edilmesi hususunda mutabık kalınan Ankara‘dan AK Partili Belediye Başkanları; Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya ve Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz heybeleri dolu döndüler…

Birkaç örnek vermek gerekirse, Yatağan‘a Bodrum Yolu düzenlemesi, müze; Kavaklıdere‘ye doğal gaz; Seydikemer‘e millet Bahçesi; Ula‘ya Akyaka kıyı düzenlemesi, Dalaman‘a Kayacık Sahili’nden Dalaman Çayı’na kadar halka açık 6 kilometrelik sahil düzenlemesi; Köyceğiz‘e şehir merkezi ile Dalyan arasında göl kenarından yürüyüş ve bisiklet yolları ve Ortaca‘ya İztuzu Kumsalı‘nın karadan ulaşılan bölümü geliyor…

Belediyelerin hepsi iş makinası ve motorlu araç desteği ile kentsel dönüşüm projelerine, yürüyüş ve bisiklet yolu projelerine, çevre düzenlemelerine hibe ve kredi desteği sağlamış bulunuyor.

xx      xx      xx

Buarada Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nin il merkezi ile entegre olamaması da konuşulmuş. Tabi bu konu Ankara‘da değil Okluk‘ta Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal tarafından gündeme getirilmiş. Topal, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a özetle “Üniversitenin bazı bölümlerinin şehir merkezinde açılması şehirle üniversite entegrasyonunu sağlayacaktır” demiş. O sırada bir il yöneticisi devreye girip, “Yer bulamıyoruz efendim” deyince, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O zaman istimlak edin” diye karşılık vermiş.

Muğlalı olsun, çamurdan olsun…

Bu anlamda Menteşe İlçe Başkanı Tamer Topal‘ı ve yarattıkları sinerji için de Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan‘ı ve Mehmet Yavuz Demir‘i de kutluyorum.

Muğla il merkezinde üniversitenin yeni bölümlerinin açılabileceği ve yurtların yapılabileceği o kadar çok yer var ki; “Muğlalı” gibi bakmak; devlet kurumları arasında senkronize olmayı ve “siyaset” ile üniversite ve kurumlar arasında koordinasonu sağlamayı becermek gerekiyor…

Bir de siyasiler hangi memleketten gelmiş olurlarsa olsunlar “hemşeri” olmalılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Okluk ikameti” ile hemşeri olmaya başladı bile…

Neyse, Muğlaspor’un otobüs giydirme krizini saymazsak, Muğla için verimli bir hafta geçirdik…

——————————                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyanın en tehlikeli hali, cehaletin örgütlü eyleme geçme halidir. (Goethe)

ÇİVİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum’daki meslek odaları ile STK temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları değerlendirildi. Arkadaşım, “Başkan Gürün’ün Genel Sekreteri de katılsa toplantı amacına ulaşırdı” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ahmet Kumaş 24 Ağustos 2019 / 12:45

Ah Muğlamız ah öksüz çocuk gibisin garadenizin gıyısından memleketim Muğlaya selamlar